Mazlum Kiper’in Seslendirdiği Kitaplar Seçkisi

Mazlum Kiper tarafından seslendirilen edebiyat, inceleme ve araştırma kitaplarını dinlemeye var mısın? Gorki ve Puşkin gibi dünya edebiyatının seçkin isimlerinin eserlerini dinleyebilirsin. Ortaylı’nın tarih kitaplarını ve Türk edebiyatının çağdaş eserlerini de Mazlum Kiper gibi usta bir sesten dinlemen Storytel’de mümkün. Şimdi Mazlum Kiper seslendirilmesiyle hayat bulan eserleri dinlemeye başlayabilirsin.

Mavi Bir Yaşam – Maksim Gorki

Düşünmeyi sevmem, her şeyin sessiz, sakin olmasını severim.

Mironov, Paris’te dolaşmayı düşünmek dışında bir şeylere kafa yormak istemeyen, suskunluğu seven, aklı bir karış havada bir gençtir. Banal ve dünün aynısı günlerin süregittiği bir gettoda pinekleyen Mironov, zihninde ideal bir kent düşü kurmaya başlar. Masmavi, sevinçli hislerin cirit attığı, org seslerinin yeri göğü inlettiği yarı ütopik bu düşsel sokaklar, Mironov’un tozlu raflar haricinde kaçtığı tek sığınak olacaktır.

Tüm bağlayıcılığı ve 96 sayfa oluşuyla su gibi akıp giden bu novella, hayatın içinden bir hikâyeye dokunmak isteyenlere göre.

Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

Medeniyet değiştirilemediği ölçüde, toplumunu eriten bir ateşten gömlek gibidir. İnsan toplumu çevreye uyumla yaşar; çevreye uymak için verdiği savaş onun yaratıcılığıdır, yani kültürüdür.

Yaşayan kütüphane İlber Ortaylı, Türkiye’nin Yakın Tarihi’yle ufuk açıcı birçok bilgi veriyor. Birinci Dünya Savaşı’nın ülkemiz adına sonuçlarından, Ermeni olayları ve askeri darbelerin eğitim sistemimiz üzerindeki etkilerine kadar birçok konuya değinen Ortaylı, gerçekten de Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutuyor. Kitabın anlatım tarzıysa eserin birçok spesifik tarih bilgisi içermesi bakımından, meraklılarına hitap edecek düzeyde.

Kitapta, ‘Anayasa Tarihimiz’, ‘Yakın Tarihimiz Üzerine Notlar’, ‘Türkiye’nin Dış Politikası’,’ Tarihten Miraslar’ ve ‘Eğitim Sistemimiz’ başlıklarıyla yazılan İlber Ortaylı’nın kısa yazıları yer alıyor.

Bin Yıllık Hemşehri – Halil Babilli  

Ey beşer, sen ki arşa uçmak için doğmuşsun. Neden hafif bir esintiyle savruluyorsun?

Kısa ve akıcı hikâyeleriyle kendisine hatırı sayılır bir ün edinen Halil Babilli, Bin Yıllık Hemşeri ile tarihi motiflerle süslü fantastik bir roman yazmış. İstanbul’da imparatorun kütüphanesinde çalışan Teo, Osmanlı’nın İstanbul’u fethi sırasında hayatta kalmak için korku içerisinde Ayasofya’da dua ediyordu. İşte o anda bir mucize oldu ve Teo bir gelinciğe dönüştürüldü. O artık ölümsüzdü.

Bu gelinciğin kimi zaman zindanlarda kimi zaman İstanbul evlerinde gördükleri ve yaşadıklarını anlatan eser, olağanüstü olayları tarihsel bir kurguda aktarıyor. Kitabın dilinin oldukça sade olması sayesinde bu fantastik serüvenler zevkle okunuyor.

Maça Kızı Mısır Geceleri – Aleksandr Puşkin

“Her yetenek açıklaması olmayan bir nesnedir” diye yanıt verdi. “Bir heykeltıraş bir Carrara mermerinde saklı bulunan Jüpiter’i nasıl oluyor da görüyor? Sonra elindeki kalem ve çekiçle bu mermeri parçalayarak nasıl oluyor da Jüpiter’i meydana çıkarıyor? Bir şairin kafasından, düşünceler, neden dört uyakla bezenmiş olarak düzgün, aynı biçimde dizelerle ölçülü bir halde meydana çıkıyor?

Batı edebiyatını Rus halkının karakteriyle yoğurmayı başaran Puşkin’in Maça Kızı Mısır Geceleri kitabında, yazarın iki öyküsü yer alıyor. Yazarın Maça Kızı isimli öyküsü Çaykovski’nin operasına ilham kaynağı olması ve defalarca filme uyarlanması ile özellikle önemli. Her iki öykü de satır aralarında Puşkin’in dehasını görebileceğiniz ilgi çekici hikâyelere sahip olmalarıyla öne çıkıyor.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz – Aziz Nesin  

Dünyada hiçbir deli, ben deliyim diyecek kadar deli değildir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, mizah ustası Aziz Nesin’in en ünlü eserlerinden biri. İlk önce radyo oyunu olarak kaleme alınan eser, öyle çok sevildi ki yazar, kitabın senaryosunu da yazdı.

Yaşar Yaşamaz isimli karakter, devletin kayıtlarına göre ölüdür. 12 yaşında ilkokula başlayacağı zaman nüfus kağıdına ihtiyacı olan Yaşar, nüfus kütüğüne göre Birinci Dünya Savaşında şehit düşmüştür. Gel zaman git zaman Yaşar büyür ve asker kaçağı olarak askere çağrılır. Terhis olacağı zaman ise kütüğe göre yaşamadığından gene sorunlar çıkar. Bürokrasinin açmazlarına ve akıl dışılığına yönelik yazılan bu kara komedi, güldürürken düşündürüyor.

Fatih Harbiye – Peyami Safa

Ve içine sırlar doluyordu. Yalnız duyulan ve asla bilinmeyen o sırlar ki birbiri üstüne yığılarak bir iğne ucu kadar küçük bir saha içinde âdeta büyük denizler gibi derinleşiyordu.

Alafranga ve alaturka arasında sıkışmış, kimliğin Doğu ya da Batı’dan hareketle tayin edilememesini konu edinen bir eser. Ana karakter olan Neriman’ın gönlü zamanla daha batılı ve hayatı olumladığını düşündüğü birine kaymaya başlar. Tüm olaylar da bu konu üzerinden işlenir.

Fatih Harbiye’nin teması, İvan Gonçarov’un kaleme aldığı Oblomov romanına benzer. Bu benzerlik; atılgan, enerjik ve Londra’dan çıkmayan Ştoltz ile iyi niyetli olmasına karşın tembel ve keyif düşkünü Rus Oblomov arasındaki gerilimden çıkarsanabilir. Öyle ki, benzer şekilde bu eserde batı medeniyeti atılımcı bir köpeğe, doğu ise yan gelip yatan bir kediye benzetilmiştir. Fatih Harbiye hem bir tartışma hem de bir eleştiri kitabı oluşuyla döneme damgasını vurmayı başarmış. Özellikle kimlik ve coğrafya sorununa dair ön kabullere sahip okurlar, Fatih Harbiye’de ilgi çekici bir anlatıma rast gelecektir.  

Kehribar Geçidi – Nazan Bekiroğlu

Hatırlamak unutmamaktan daha vefalı bir kelimedir…

Milattan sonra 4. yüzyılda, kriz dönemi imparatoru olan Diocletianus’un hüküm sürdüğü dönemde, Roma’da geçen bir öykü… Yedi farklı insanın ruhsal arayışları ve birliktelikleri… İslam külliyatında Ashab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) olarak bilinen kıssa üzerinden Nazan Bekiroğlu, evrensel insanoğlunu tüm çıplaklığıyla irdeliyor. İrdelerken iyilik ile kötülüğün bitmek tükenmek bilmez çekişmesini de satırlara kazıyor. Sufizm, tasavvuf, büyülü gerçekçilik, feminizm ve dinler tarihi gibi kümelerden beslenen yazarın bu kitabı seni unutulmaz bir dünyaya ışınlayacak.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı – İlber Ortaylı

Osmanlı tarihinde sadrazamların otorite kurduğu devirler olmuştu, ama Tanzimat döneminde sadece sadrazam değil, sadrazamla birlikte etrafındaki bürokrat kadroda yönetime egemen olmuştur.

Hiç kuşkusuz 19. yüzyılda Osmanlı, o güne dek hiç olmadığı kadar farklılaşacak ve ajandası çok yoğun olacaktır. Artık Berlin Antlaşması gibi zorunluluklar sonucunda çalkalanıp kan kaybeden ve Tanzimat Fermanı gibi ıslahatlarla değişip dönüşmeye başlayan bir Osmanlı devleti vardır tarih sahnesinde. İlber Ortaylı da bu kitapta Meşrutiyet, Balkan coğrafyasındaki değişiklikler, Tanzimat reformlarını tüm ayrıntılarıyla ele alıyor. 19. asırda hızla başlayan Osmanlı modernleşmesini inceleyen kitap, bilhassa tarih meraklılarının yanlarından ayırmayacağı bir eser.

Alemdağ’da Var Bir Yılan – Sait Faik Abasıyanık

Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.

Yazara ait 17 farklı öyküden oluşan Alemdağ’da Var Bir Yılan, Sait Faik’in hümanizmasını ve edebiyatının izleklerini gözler önüne seriyor. Öykülerin genelinin eski İstanbul’un görmüş geçirmiş semtlerinde geliştiği bu derlemede işlenen konular sokağa ve toplumsal yaşantıya hiç de uzak değil. Sait Faik, kahvehane, sahil kayalıkları, apartman gibi gündelik mekânlarda yaşanan sıradan olayların perde arkasında ders çıkarılabilecek kadar derin tasvirler sunuyor.

Aylaklık, yalnızlık, kopuş, gençlik, sevgi ve ahbaplık gibi temaların bulunduğu eser Türk edebiyatının yeri doldurulmaz bir harikası.

Eğlenceli ve Öğretici Eserler Storytel’de

Mazlum Kiper tarafından seslendirilen birbirinden güzel kitaplar, keyif alabileceğin ve sana çok şey katabilecek sayısız eser Storytel platformunda. Çeşitli edebiyat türlerindeki kitapları, bilimsel çalışmaları, hikâye ve masalları Storytel’de dinle. Evde, dışarıda, istediğin yerde ve özgürce kitap dinleme hazzını tat. Hâlâ bir üyeliğin yoksa şimdi fırsatları incele.

Dünya KlasikleriSesli KitapTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın