Mutlaka Okuman Gereken Atatürk Kitapları

Storytel olarak senin için Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının sene-i devriyesine özel bir Atatürk kitapları listesi hazırladık. Kendisiyle ilgili röportaj ve gazeteler gibi ilk el kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan bu kitaplara Storytel üzerinden istediğin zaman ve istediğin yerde ulaşabilirsin.

Başarıda Gururu Felakette Ümitsizliği Yenmeliyiz – Mustafa Kemal Atatürk

Sadece bir devlet adamı veya asker olduğundan değil, retorik kabiliyeti son derece üstün olduğundan, şiire ve edebiyata ilgisiyle bilinen bir hatip olduğundan Atatürk’ün söylediği sözler akılda kalıcıdır; uzun yıllar boyunca hatırlanır. İşte bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün ağzından çıkan, özenle seçilmiş sosyal, siyasal ve kişisel özdeyişleri okuyabilirsin.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk – İlber Ortaylı

“Dünya tarihinin hiçbir safhası, dünya coğrafyasının hemen hiçbir önemli parçası yoktur ki orada Türkler olmasın.”

Gençlere tarihi yeniden sevdiren İlber Ortaylı’dan beklenebilecek bir tarihçi titizliğiyle oluşturulan kitapta özellikle sosyal medyadaki asparagas bilgileri süpürebilecek bilimsel bilgiler yer alıyor. Kitapta Atatürk’ün bir yandan milliyetçi kişiliği, öte yandan evrensel bir dünya vatandaşı olma niteliğine dair ayrıntılı bilgi ve anekdotlar, Ortaylı’nın şahsına münhasır hayat dolu üslubuyla aktarılıyor.

Mustafa Kemal – Yılmaz Özdil

Yazarın “10 senelik emeğim” diye bahsettiği bu kitapta Mustafa Kemal’in mücadelesinin dikkat çeken farklı yönlerine tanıklık edeceksin. Atatürk yaptıklarını nasıl başardı? Vatansever mücadele ve direniş ruhunun motivasyonu neydi? Türk milletinden beklentileri nelerdi? Bu soruları soran yahut merak eden okurlar için bu kitap kaçırılmaması gereken bir eser.

Öğretmenim Atatürk – Mavisel Yener

Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili bilinmeyen ve şaşırtıcı anıların hem çocuklar hem yetişkinler için derlenip sade bir dille aktarıldığı Öğretmenim Atatürk kitabında, Atatürk’ün bir asker ve politikacı yönünün yanı sıra çoğu zaman es geçilen kişisel görüşlerini, kısacası bizzat kendisini göreceksin. Atatürk’ün spor, kitap, müzik sevgisinin nasıl geliştiği ve bu konularda ne tür zevklere sahip olduğunu öğreneceksin.

Atatürk ve Demokratik Türkiye – Halil İnalcık

“Bizi yıkmak isteyenler bizim kuvvet temellerimizin ne olduğunu iyi bilirler ve önce bunları yıpratmaya, Türk tarihine ve Türklüğe karşı eski iftiraları yeni şekiller altında hortlatmaya çalışırlar.”

Cambridge Üniversitesi’ne bağlı olan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından, sosyal bilimler disiplininde çalışan sayılı 2000 bilim insanı arasında gösterilen ve Türkiye’de tarihçilerin kutbu olarak anılan Halil İnalcık, bu kitapta Atatürk devrimlerini ele alıyor. Sadece tarih verilerinin sunulmadığı, yazarın kendi anlayışını eklemlediği ve birçok yerli ve yabancı yazarın görüşlerine yer verdiği kitapta oldukça değerli bilgiler bulunuyor. Japonya’daki Meiji devriminin sürdürülebilirliği karşısında Türk devrimlerinin neden bu denli sahiplenilmediği gibi kafa karıştırıcı sorulara da ek olarak yanıtlar aranıyor. 

Mustafa Kemal Atatürk – Mücadelesi ve Özel Hayatı, İpek Çalışlar

Tarafsız, nesnel bir anlatıma sahip yazar, bu kitapta milli mücadelenin tarihsel zemininden Atatürk’ün Fethi Okyar ile dostluğuna, Atatürk’ün edebiyata ve şiire olan ilgisinden, adalara yönelik sevgisine kadar birçok yönüyle Cumhuriyet’in kurucusunun hikayesini ele alıyor. Geniş bir literatür taramasına dayanan ve bol kaynakça içeren kitap, özellikle gazete haberlerinden alınmış birçok bilgi ihtiva ediyor.

Atatürk Anlatıyor – Adnan Binyazar

“Mashar Müfit para yok, asker yok, top yok, tüfek yok. Elimizde bu savaşı destekleyecek bir güç yok. Buna bi çare düşünelim dedi. Bunun üzerine dostça:

— Azizim Mashar Müfit. Bu senin dediklerinin hepsi olsa o zaman bu işi annem de görebilir. Marifet bu yokluk içinde başarıya ermektir.”

Atatürk’ün çocukluğunun, kişiliğinin birinci ağızdan anlatıldığı kitap, çocukken ekin alanlarından kargaları kovan bir çocuğun, yıllar içinde işgalcileri yurdundan kovan idealist bir asker ve politikacıya doğru evrildiği süreci kronolojik olarak yansıtıyor. 224 sayfada birçok bilgi barındıran, biyografik roman tarzında kaleme alınan ve çocuklar için uygun bir dille yazılan kitap, her yaştan okura hitap edebilecek bir kapsayıcılık ve kaliteye sahip.

Karlsbad Hatıralarım – Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918 senesinde tedavi olmak için yolculuk ettiği Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya lokasyonunda yer alan Karlsbad şehrinde yaşadığı deneyimleri kaleme aldığı bu özel günlüğü kaçırmamalısın. 1931 yılında Çankaya’daki eski köşkte bulunan bu günlük, Atatürk’ün toplumsal olaylara, diplomasiye ve politikaya yönelik görüşlerini tanımada okura yol gösterebilecek kıymeti büyük bir eser. 

İnönü Atatürk’ü Anlatıyor – Abdi İpekçi

“Böyle düşündü, gayet mahzun bir tarzda bana baktı, Selanik şivesiyle “Çocuk” dedi, “ben hastayım, ne yapacaksan çabuk yap…” O anda ağlamamak için kendimi zor tuttum…”

İnönü ve Celal Bayar gibi isimlerle gerçekleştirilen röportajların olduğu kitapta, Atatürk’ün hep en yakınında olan cephe ve silah arkadaşlarının gözünden Cumhuriyet’in kurucusu hakkında bazı değerli bilgileri okuyacaksın.

Bana Atatürk’ü Anlattılar – Hıfzı Topuz

Hıfzı Topuz’un yazdığı bu eserde milli mücadelenin diğer yüzü ve arka planı gösteriliyor. Kah Yunan ordusu generali Nikolaos Trikoupis’in itirafları, kah kırık kaburga kemikleriyle ağrı içinde bile savaş yönetme iradesine sahip Atatürk’ün yaşadıkları ve çevresinde gelişen hadiseler kağıda dökülüyor. Financial Times gibi batı menşeli gazeteler ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi milli yazarların beyanlarına başvurularak ilmek ilmek dokunan bu eseri bir solukta bitireceksin.

Büyük Kardeşim Atatürk – Makbule Atadan

“Bir şeyler oluyor. Belki eskisinden daha kötü şeyler olacak. Milletin haberi yok. Saray istediğini yapıyor. Fakat böyle devam edemez bu. Bu topraklar çiftlik değil, millet malıdır. Elbette beklenen büyük gün gelecektir. Türk, uşak yaşamak için doğmamıştır.”

Atatürk’ün kız kardeşi olan Makbule Hanım ile yapılan söyleşilerden toplanıp derlenen bu kitapta, Atatürk’ü yakından tanıyan birinin gözünden onun çocukluğunu, merhametini, karakterinin ilk aşamalarını öğreneceksin.

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

‘’Ey Türk gençliği! Birinci görevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve Cumhuriyeti savunma zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin!’’

Cumhuriyet’i Atatürk’ün bakış açısından anlamak isteyen herkesin okuması gereken güzide bir eserdir Nutuk. Tarihi olayları askeri bir dehanın ifadeleriyle dinlemek kuru bir ders kitabının ötesine adım atmamıza yardımcı olabilir. Türk milletinin, saltanat ve hilafeti terk ederek milli varlığını özgürce ortaya koymasının destansı öyküsünü bu ulusal serüvenin baş kahramanından öğrenmek isteyen herkes için Nutuk bir başucu kitabı olmalı.

Dersimiz Atatürk – Turgut Özakman

“Sevgili çocuklar, arkadaşlarımla birlikte ne yaptıysak sizler için yaptık. Sizin mutluluğunuz, sağlığınız, başarınız, özgürlüğünüz, onurunuz için yaptık. Başınız dik gezin diye yaptık. Sizin temiz sevginiz bizim için en büyük armağandır.”

Gerçek Atatürk’ü bugün kaçımız derinlemesine tanıyor? Dersimiz Atatürk, hayatını bir milletin geleceğini sağlam temeller üzerine kurmaya adayan bu büyük önderin büyüklüğü ve önemini anlamak için eşsiz bir eser. Çocuklara hitap edecek bir üslupla kaleme alınan bu eser, aslında büyük küçük Atatürk’ün hayatını merak eden herkes için oldukça kapsamlı bir kaynak.

Nutuk (Emre Kongar Seçkisiyle), Mustafa Kemal Atatürk

“Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız.”

Nutuk, tarihimizi kavramamız ve geleceğimizi çizmemiz için ulu önder Atatürk’ün Türk milletine armağanı. Emre Kongar Seçkisiyle Nutuk ise toplumbilimci yazar Prof. Emre Kongar’ın Nutuk’un mutlaka herkesin derinlemesine incelemesi gereken temalarını bir araya getirdiği bir derleme; Cumhuriyet ruhunu ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini derinden anlamayı sağlayabilecek bir kaynak.

Atatürk Kitapları ile Storytel’de Buluşabilirsin!

Hayatını halkına özgür ve barış dolu bir ülke bırakmak için adayan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili pek çok bilgiye kitaplar aracılığıyla ulaşabilirsin. Yaptığı savaşlar, devrimler ve reformlarla Türk tarihinde yeni bir dönemi başlatan Atatürk’le ilgili anı, tarih, biyografi türündeki kitaplara hemen şimdi Storytel’den erişebilirsin.

E-kitapKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene