Nisan 2022’de Storytel’de

İlkbaharın ayak seslerini duyuran Nisan ayında Storytel’in sıkı bir takipçisi olman ve değerli vaktine değer katman için sayısız neden var. Klasikler, fantastik edebiyat, dünya edebiyatı, Türk klasikleri, kişisel gelişim kitapları, şiir, bilim-kurgu, aktüel Türk edebiyatı ve daha nice farklı türe ait eseri Storytel arşivinde elinle koymuş gibi bulman mümkün.

Beş Sevgi Dili – Gary Chapman

Ricalar sevgiyi yönlendirir ama talepler, sevgi akışını keser.

Yazar Dr. Gary Chapman bu kitapta karşı tarafa yürekten bağlı olmayı, diğer deyişle gerçek sevgi duygusunu anlatan, insana özgü beş temel ifade biçimi olduğunu söylüyor. Yazarın kaliteli zaman, armağan alma, onay sözleri, bedensel temas ve hizmet eylemleri biçiminde sıraladığı bu ifadelerin niteliği ve işlerliğini ele alan kitap sadece metodik bir sunum değil, sevginin canlandırılabileceği konusunda ümit aşılayıcı bir metin.

Beş Sevgi Dili eserini sesli kitap olarak Talha Sayar‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi – F. Scott Fitzgerald

Günün birinde her birimizin üstüne çöken ve sonuna kadar da bizimle kalan ebedi uyuşukluk çoktan yutmuştu onu.

Fitzgerald tarafından yazılan, 1922’de Colliers dergisinde okur paylaşılan bu kısa metin, 1860 senesinde kaderin bir cilvesi sonucunda yaşlı biri olarak dünyaya gelen ve zaman geçtikçe gençleşen Benjamin Button’ın öyküsü. 2008 yılında beyaz perdeye de uyarlanan kitabın, ölümlülük, gençlik, anlam, değer ve aşk konularını latif bir duyarlılıkla ilmek ilmek işlemekte üstüne yok.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi eserini sesli kitap olarak Cemil Büyükdöğerli‘nin sesinden dinleyebilirsin.

Yüzünde Bir Yer – Sema Kaygusuz

Bir şeye ad vermek onu kendine alışmaya zorlamaktır. Yeryüzündeki bütün kinsiz, gurursuz, yalın ve dingin canlıyı evcilleştirmenin ilk adımıydı bu.

Daha önce Sandık Lekesi isimli kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülüne layık görülen genç yazar Sema Kaygusuz’un 2009 yılında yayımlanan bu kitabını özellikle güncel Türk edebiyatına aşina olanlar kesinlikle okumalı. Yüzünde Bir Yer, Hızır’ın ve İlyas’ın, gitmenin ve kalmanın, umudun ve çaresizliğin, içsel gözlemlerden doğan narin bir anlatımı.

Yüzünde Bir Yer eserini sesli kitap olarak Ece Okay‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Son Hikâyeler – Olga Tokarczuk

Burada oturanların hepsi aynı dili konuşuyor da sohbeti beceremiyorlar.

Kaleme aldığı içeriklerdeki derin psikolojik elementlerle Polonya edebiyatının gözbebeği olan Olga Tokarczuk tarafından kaleme alınmış ve Ida, Paraskeva ve Maja isimli üç farklı özgürlük tutkunu kadının yaşantısının anlatıldığı bir kitap Son Hikâyeler.  Eve dönüş, ölüm, teselli, cesaret, yalnızlık ve benzeri kozmik temalara göz kırpan kitapta her birey kendi benliğinden bir parça bulabilir.

Son Hikayeler eserini sesli kitap olarak Derya Alabora‘nın sesinden dinleyebilirsin.

Emma – Jane Austen

Seven iki insan arasında her konu tatlı ve ilginçtir. Her konunun sonu aşka bağlanabilir.

Varlıklı ve alımlı genç bir kadın olan Emma’nın eline geçen her fırsatta çevresinde bulunan insanları yönetmeye, dans ve balolara gidip çevresini okumaya çalıştığı fakat çabalarının boşa çıktığını okuduğumuz kitap, dönemin İngiltere’sini yansıtır cinsten. Jane Austen’ın sınıf ayrımı, kadının toplumsal konumu, evlilik ve aşk gibi hassas konuları irdelediği, 200 yılı aşkın bir süredir zevkle okunan bu eserini kitap listenin bir köşesine mutlaka yazmalısın.

Emma eserini sesli kitap olarak Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Yitirilen Cennet – John Milton

Kötülerin sahte gülücüklerinde yoktur sevgi, gerçek aşk.

Yitirilen Cennet, günah -daha doğrusu ilk günah- kefaret, yasak meyve, cennet, itaatsizlik, isyan ve ardından düşüş gibi ruhani ve psikomitolojik temaları derinleştiren cümlelerin satırlara kazındığı uzun bir epik şiir. Belagat yeteneğiyle nam salmış, İngilizce diline yaptığı katkıları herkesçe bilinen ozan ve teolog John Milton, bu dillere destan şiirini görme yetisi kayıp olduğu için kızlarına dikte ettirerek yazdı. Özellikle şiir türünü ve dinsel temaları okumaya ilgi duyanlar Yitirilen Cennet’i kaçırmamalı.

Yitirilen Cennet eserini sesli kitap olarak Kubilay Tunçer‘in sesinden dinleyebilirsin.

Göl Yazı – Enis Batur

Artık uyuyabilirdim. Uyumak düş ummak demektir. Bambaşka bir yeşili ummak -uykuya dalmak denize dalmak, dibine doğru ağır ağır süzülmek, orada oturmak.

Enis Batur’un “anti-roman” olarak tanımladığı ve meramı Bursa’daki Apolyont’un bir parçası olan Gölyazı sembolizminden hareketle -Rilke, Mallarme, Lamartin gibi yazarlara selam vermeyi de ihmal etmeyerek- düşlerin bir ortaya serimlenişini yapmak olan bu eser tam da kısa ama etkili metin sevenlere layık. Sonuç olarak Göl Yazı kitabını büyüleyici ve edebi rüya sekansları bütünü olarak görmek yersiz olmaz.   

Gölyazı eserini sesli kitap olarak Cemil Büyükdöğerli‘nin sesinden dinleyebilirsin.

Gergedan – Mine Söğüt

Kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini asla bilemezsiniz. Ve kapalı zihinlerin ardında neler olup bittiğini de bilemezsiniz.

Gergedan – Büyük Küfür Kitabı, ismiyle müsemma bir eser. Dört bölümden meydana gelen kitap, toplumsal yapıyı alegoriler eşliğinde hicvedişi ve ananevi basmakalıpların dışına çıkan aforizmalarıyla okuru isyankar bir serzenişle tanıştırıyor. Korku, melankoli, kadına şiddet, depresyon gibi konulara göndermeler yapan kitap, hırçın, sembolik ve duyarlı bir sese bürünüyor.

Gergedan eserini sesli kitap olarak Turan Günay‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Düşüncenin Gücü – James Allen

Kibar davranılmasını mı istiyorsun? Kibar ol. Gerçeği öğrenmek mi istiyorsun? Dürüst ol. Ne ekersen onu biçersin; Dünyan yansımandır senin.

James Allen bu kitabında başımıza gelen musibetlerin, olayların, engellerin, ödevlerin, iyi kötü deneyimlerin aslında düşüncemizin bir sonucu ya da uzantısı olduğu argümanından bahsediyor. Kitaba yayılan genel kanı, fikirlerimizin dış dünyadaki olayları çağırması ve dolayısıyla bunu zihnimizle değiştirme gücüne sahip oluşumuz. Düşüncenin Gücü, özellikle kişisel gelişim, oto-telkin ve terapik olumlama pratiklerine ilgi gösterenlerin beğenisini üzerine çekebilecek bir kitap.

Düşüncenin Gücü eserini sesli kitap olarak Caner Özyazar‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Kehribar Geçidi – Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu

Unutma, sadece bir insan olduğunu unutma. Ve bu tacın geçici olduğunu hatırla.

Yedi Uyurlar (Ashâb-ı Kehf) kıssasını herkes bilir. Yedi kişi -Carl Gustav Jung’un tabiriyle bir kuluçka niteliği taşıyan- bir mağaraya kapanırlar ve 309 yıl süren deliksiz bir uykuya geçerler. Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu birçok kutsal metinde kendisine yer bulmuş bu anlamlı kıssa ve kıssanın oluşturduğu Roma çemberi üzerinden sürükleyici olduğu kadar destansı bir anlatım üretiyor. Kitap sayesinde kolezyum, senato, Akdeniz ve Avrupa coğrafyası ve buralara ait çeşitli yazmalar üzerinden Roma’nın ruhuna temas ettiğimiz kurgusal, sıra dışı, ilgi çekici bir anlatımla tanışıyoruz ne mutlu ki.  

Kehribar Geçidi eserini sesli kitap olarak Mazlum Kiper‘in sesinden dinleyebilirsin.

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama – Beyhan Budak

Kendi başına mutlu olamayan bir insanı, diğer insanların mutlu etmesi kolay değildir.

Memnuniyet, kabulleniş, izzetinefis, yüce gönüllülük, şükran ve minnettarlık… Bu nitelikler ve kavramlar, mutlu bir yaşamın orijini, üstelik tuzu ve biberi olsa gerek. Peki bunları yaşantımıza nasıl eklemleyebileceğimizi sahiden biliyor muyuz? Beyhan Budak tam da bu noktada imdada yetişiyor ve dokunulmaz sanılan mutluluğun aslında ele geçirilebilir olduğunu, dahası çok da uzakta olmadığını gözler önüne sermeyi deniyor. 

Kehribar Geçidi eserini sesli kitap olarak Beyhan Budak‘ın kendi sesinden dinleyebilirsin.

Storytel ile Eşsiz Kitap Deneyimi

Edebi açlığı gideren, düşlere sevk eden, bilgi veren sayısız ve ilgini çekebilecek her türden kitapla tanış. Sesli kitap ve e-kitap formatlarında istediğin eseri bulabileceğin uçsuz bucaksız kütüphaneyi cihazına sığdır. En yeni, güncel, iz bırakan kitaplar Storytel‘de. Şimdi abone ol. 

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene