Nisan Ayında Storytel’de

Her ay olduğu gibi Nisan ayında da ilgini çekecek yepyeni kitaplar Storytel kütüphanesine ekleniyor. Bilim kurgudan fantastik edebiyata; yerli yazından kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarına kadar birçok eser okurları ve dinleyicileriyle buluşmayı bekliyor. 

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Dünyayı korkulacak kadar şaşırtıcı yapan şey, âlemin sanki bir hikâye anlatmaya kalkmasıydı…

Orhan Pamuk, hayatı derin bir hayal gücü ve edebi bir kavrayışla betimlemeyi her defasında başaran bir yazar. Ben Bir Ağacım’da yazarın farklı kitaplarından derlenmiş metinleri yer alıyor. Tamamı şiir gibi olan, etkileyici ve akıcı paragraflar, Orhan Pamuk okumaya başlamak isteyenler için de birebir.

Zamanın En Kısa Hali – Cem Akaş

Seslendiren: Gökçe Eyüboğlu

Beş yaşındayken bir akşam annesiyle alışverişe gidiyor, marketten çıktıklarında kapının az ötesinde ufak bir oyuncak ayı buluyor yerde, yumuşak tüylü, küçük kulaklı, sevimli bir ayıcık. Ömrü boyunca kaybetmeyecek, taşındığı her eve götürecek, kendini öldürdüğü son gününde yatağa ayısıyla girecek.

Unutulmuş ve örselenmiş anılar belleğin neresindedir? Bellekteki bu hatıralar nasıl saklanır ve nasıl çarpıtılır? Hangi anılar insan yaşamının yönünü tayin eder? Zamanın En Kısa Hali eserinde aşk, cinsellik ve sanat tüm yoğunluğuyla buluşuyor. Dağınık anılar bir araya geliyor ve yapbozu tamamlıyor.

Felsefe 101 – Paul Kleinman

Seslendiren: Turan Günay

Herakleitos, doğadaki her şeyin sürekli değiştiğine ya da akış halinde olduğuna inanıyordu. Belki de en çok, kimsenin aynı ırmağa iki kez giremeyeceği şeklindeki düşüncesiyle ünlüdür. Herakleitos, ana öğenin ateş olduğuna ve her şeyin ateşi dışa vurduğuna inanıyordu.

Felsefe 101, felsefenin en kritik yaklaşımlarını, anlayışlarını ve filozoflarını ince detaylara girmeden aktaran bir kitap. Anlaşılır üslubuyla ilgi çeken bu inceleme, antik düşünürler olan Sokrates ve Platon’dan Sartre ve Heidegger gibi varoluşçulara kadar felsefe tarihini geniş bir şekilde ele alıyor. Kitap; etik, bilim felsefesi, idealizm, materyalizm, aydınlanma, metafizik, pragmatizm, varoluşçuluk gibi ekol ve akımlara da değiniyor. Aynı zamanda anlam, ahlak, bilgi, politika, maneviyat, din, iktisat, dil, sanat gibi konulara felsefi düzlemden bakıyor. Tarihteki filozoflardan sık sık örnek veren yazar; Arthur Schopenhauer, Friedrich Nietzsche, Sokrates, Voltaire, Karl Marx, Aristoteles ve Martin Heidegger gibi çığır açan filozoflardan bahsediyor. Kleinman, farklı zamanlarda yaşayan ve tarihi değiştiren filozoflar hakkında okuru genel hatlarıyla bilgilendirmeyi başarıyor. 

Acımasız Dünyaya Meydan Okumak – Brené Brown

Seslendiren: Sevinç Erbulak

Dr. Angelou şöyle demişti:

Hiçbir yere ait olmadığını -her yere ait olduğunu- tam anlamıyla hiçbir yere ait olmadığını fark ettiğin zaman özgürleşebilirsin. Bunun bedeli ağır, ödülü büyüktür.

Podcast yayınları ve sosyal bilim çalışmalarıyla bilinen Brené Brown, mahcubiyet, empati ve başarı gibi kilit kavramlar üzerine yazan bir uzman. Ünlü yazar bu kitabında, aidiyet ve yabancılık gibi psikodinamik olguları tartışıyor. Kitap boyunca insan psikolojisinin önemli noktalarına uğrayan Brown, tarihte iz bırakmış edebi isimlerin, düşünürlerin ve sanatçıların görüşlerinden destek alıyor. Acımasız Dünyaya Meydan Okumak, dış dünyanın yıpratıcılığına karşı koymanızı ve benliğinizin saklı kalmış yanlarını keşfetmenizi sağlayacak bir içerik.

Eflatun Koza – Cahide Birgül

Seslendiren: Başak Meşe

Beklemek pasif bir şey, biliyorum. Bir ölçü hedef, bir ölçü zaman, bir ölçü sabır koyacaksın kaba ve sonra beklediğin her neyse onun gerçekleşmesini umacaksın. Ben o ölçülerin ayarını tutturamıyorum işte. Ya hedef az kaçıyor ya zaman fazla ya da sabır sınırsız… Böyle olunca da beklemek gerçek anlamını kaybediyor, bir tür kıpırtısız donup kalma haline dönüşüyor. Ben de usulca unutuyorum, neyi beklediğimi unutuyorum.

Genç bir gazeteciye soruşturması için ‘Kaybolanlar’ isimli yazı dizisinden bir öykü verilir. Mesele şudur: İki kadın uzun yıllar önce, aniden ve esrarengiz biçimde ortadan kaybolmuştur. Dosyalarının üzerinde bulunan eflatun tonlarında bir mürekkep lekesi ise ilk ve tek ipucudur. Meraklı gazeteci bu olayın üstüne gittikçe bambaşka kişi ve hadiselerle de karşılaşacaktır.

Eflatun Koza, polisiye temanın yanı sıra lezbiyen feminist edebiyatın da milli yazındaki ilk ve en ciddi örneklerinden. Eflatun Koza’da ötekileştirilmiş ve izole edilmiş karakterin iç dünyası açığa çıkıyor. Duygu yüklü gerilimlerle gizemi, toplumsal gerçeklerle ilgi çekici içsel dünyaları bir araya getiren Cahide Birgül’den türünün nadir örneği olan bir roman.

Herkesten Bir Şey Öğrendim – Emre Kongar

Seslendiren: Emre Kongar

Ben yazılarımı, bütün yaşamımla bile bu dünyada hiçbir şeyi etkileyemeyeceğimi bilerek umutsuzca, ama tek bir makale ile tüm dünyayı değiştirebilecekmiş gibi bir sorumlulukla yazıyorum.

Türkiye ve dünya hakkında esaslı analizleri bulunan Emre Kongar, Herkesten Bir Şey Öğrendim diyerek deneyimlerini ve yaşanmışlıklarını kitaplaştırıyor. 1940’lı yılların ardından her Batı ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan değişim rüzgârını değerlendiriyor. Söz konusu dönemlere kültürel ve toplumsal açıdan, tarihî gerçekleri de göz önünde bulundurarak bakan Kongar, rengârenk fakat bazen koyu renk kalemlerle bir Türkiye resmi çiziyor. 

Her Şey Vaktini Bekler – Şems’in Öğrencisi Olmak – Hakan Mengüç

Seslendiren: Gökhan Erciş

Biriktirmek, toplamak, almak, kalabalıklaşmak, yoğunlaşmak özgürlükle değil kölelikle ilgilidir. Atmak, bırakmak, istiflememek, saklamamak, sadeleşmek, azalmak, vazgeçmek, vedalaşmak özgürlükle ilgilidir. Zenginlik ve özgürlük sadelikte ve azalmada gizlidir.

Yaşamınızdaki yerleşik duygu, düşünce ve davranışlarınızı kökensel bir biçimde ve varoluşsal bir kavrayışla yeniden gözden geçirmek ister miydiniz? Hakan Mengüç’ün kaleme aldığı Her Şey Vaktini Bekler – Şems’in Öğrencisi Olmak, çağımızın güncel meselelerini sufizm ve psikoloji ekseninde ele alıyor. Tasavvuf öğretilerinden hareket eden yazar, kader icabı olarak her şeyin ‘vaktinden evvel ortaya çıkmadığı’ tezini savunuyor. Devamında sabır, şükür, sebat ve sükûnet kavramlarının altını birbirinden etkileyici vecizeler ve kıssadan hisselerle çiziyor. Her sayfada durulmanın, durup düşünmenin, sadelik yanlısı olmanın ve metanetin önemine dikkat çekiyor. Şems ve Mevlana’nın öğretileriyle şekillenen Her Şey Vaktini Bekler – Şems’in Öğrencisi Olmak, size hiç de yabancı gelmeyecek.

Ezberbozan – Jean Maria Dru

Seslendiren: Barış Özgenç

Uluslararası reklam ajansı TBWA Worldwide’ın kurucusu ve hala başkanı olan Jean-Marie Dru, Ezberbozan’da 90’lı yıllarda geliştirdiği felsefesini aktarıyor. Disruption® ismini verdiği bu felsefe, bir paradigma değişimini ve kreatif düşünceye alan açmayı ilke ediniyor. Öğretinin amacı, bilinen ve alışılmış kuralların dışına çıkarak marka, hizmet veya bir ürün hakkında bambaşka bir görüş geliştirmeyi öğrenmektir. Bu sayede çığır açmak ve devrim niteliğinde yeniliklerin önünü açmak mümkün olacaktır. Ezberbozan’da yazar, pazarlama ve reklam sektöründe yer alanların yanı sıra ‘hemen herkes’ için bir kreatif düşünce rehberi sunuyor. 

Kalp Gücüyle Tedavi – David Kessler, Louise Hay

Seslendiren: Dilek Gürel

Kederinizi ve yüreğinizi iyileştirebilirsiniz! Bunu başarıyla gerçekleştiren pek çok insan var ama şunu da unutmamak gerek: Acımız tıpkı parmak izimiz gibi benzersizdir. Tamamen iyileşmek istiyorsanız, kalbinizi ve acınızı kabullenmelisiniz.

Milyonlarca okurun uzun zamandır dikkatini çeken Louise Hay, kişisel gelişim konusundaki bilgi ve tecrübelerini Kalp Gücüyle Tedavi’de yineledi. Yas tutmak ve kaybetmek kavramları üzerine yoğunlaşan Davis Kessler ile birlikte Louise Hay, acı deneyimlerin üstesinden nasıl gelinebileceğini gösteriyorlar. David ile Louise, düş kırıklıklarının, başarısızlıkların, boşanmaların, ölümlerin, ayrılıkların getirdiği travmatik deneyimlerle baş etme konusunda yetkinleşmenizi sağlayacak iki değerli isim. Kalp Gücüyle Tedavi çalışması boyunca acıyla baş etmeyi öğrenmekle kalmayacak, mutluluğu ve sevgiyi pekiştirmenin önemini de kavrayacaksınız.

Yeryüzünün Kalbi – Özgür Balpınar

Seslendiren: Murat Özgen

Eğer sevgi göstermezseniz, ağaçlar da insanlar gibi göç ederler.

Afrika’nın Mbuti kabilesinde, Kongo’da İturi ormanlarında yaşam süren Bamba’nın doğa ile içli dışlı bir hayatı vardır. Yaşamı sık ağaçların bulunduğu ormanlarla, hayvanlarla ve temiz havayla iç içe geçmiştir. Ta ki öğrenci değişim programı kapsamında Türkiye’ye ayak basana dek. Beton yapıların ve bitkilerden yoksun donuk caddelerin arasında şaşakalır. Akranlarının televizyon ve telefon ekranlarına gömüldüğünü, çiçeklerin para karşılığında satıldığını, leziz meyvelerin poşetlendiğini, ağaçların her zaman şehrin dışına dikildiğini de görür. Böylece Bamba insanlara, unuttukları sevgiyi ve yeşil doğayı yeniden hatırlatma kararı alır. 

Nisan Ayında Storytel’de

Unutulmaz eserleri sesli kitap olarak dinlemek bambaşka bir his. Hem konforlu hem de ayrıcalıklı olan sesli kitap deneyimini Storytel’de doruklarda yaşamak mümkün. Yerli ve yabancı yazarların içsel dünyalarıyla ve alanında uzman araştırmacıların bilgi dolu çalışmalarıyla tanışmaya ne dersin? Storytel aboneliği ile binlerce kitabı özgürce ve maksimum keyifle hemen keşfet!

E-kitapKitap TavsiyeleriKişisel Gelişim KitaplarıRoman

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene