Ocak Ayında Storytel’de

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren sesli kitapları hayatına dahil etmek isteyenlerdensen doğru yerdesin. Bu ay Storytel’in kitaplığına dâhil olan eserleri, birbirinden değerli sanatçıların seslerinden dinle.

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Seslendiren: Tilbe Saran

İnsanların birbirleriyle ilişkileri zayıflamıştı, dostlukları ve yeni bir şeyler öğrenme, yeni söylentilere öfkelenme isteği de azalmıştı. Herkesin yeterince korkusu, yarası, telaşı vardı. Kimse komşusunun ölümüyle meşgul değildi.

Veba Geceleri’nde takvimler 1901’i gösterir; veba salgını Osmanlı topraklarını sarmaya başlamıştır. Osmanlı’nın bir vilayeti olan hayali Minger adasında geçen roman, veba salgını üzerinden zorlu karantina sürecinin insanlar üzerindeki etkisini masaya yatırıyor. Roman boyunca Minger asasının özgürleşme süreci; karantina, ölüm ve yalnızlığın pençesinde olan insanların ruh halleri ve felaket durumlarında otoriter rejimlerin takındığı tavırlar anlatıyor. Romanda sadece karantina koşullarındaki insanların ruh hâllerine değil; politika, devlet, siyaset ve aşk gibi konulara da değiniliyor. Veba Geceleri, masalsı bir atmosferin hâkim olduğu tarihi roman türünde bir kitap.

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Okula gitmeyeceğim. Çünkü çok uykum var. Üşüyorum.

Otobiyografik bir kitap olan Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk’un kırk yıllık yazarlık birikiminin eseri. Orhan Pamuk, geçmişten bugüne yazdığı metinleri bir araya getirdiği kitabında, daha önce yarattığı unutulmaz roman kahramanlarının yarım kalan hikâyelerine eklemeler yapıyor, kendi çocukluk dönemine ve okul yıllarına değiniyor. Sade, anlaşılır ve sıcak bir dilin hâkim olduğu eser, aynı zamanda yazarın unutulmaz kitaplarının bir tür önizlemesi. 

Olma Sanatı – Erich Fromm

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Olgun sevgi, kişinin kendi bütünlüğünü, bireyselliğini koruyarak gerçekleştirdiği birliktir. Sevgi, kişiyi diğer insanlardan ayıran duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren, insanın içindeki etkin güçtür. Sevgi kişinin soyutlanma ve ayrı olma duygularını yenmesini sağlar, kendisi olmasına, bütünlüğünü yitirmemesine yol açar. Sevgide, bir olan iki varlığın, iki ayrı varlık olarak da kalmalarının ikilemi yaşanır.

Olma Sanatı, Eric Fromm’un, okurla karşılıklı konuşuyormuş gibi sade bir üslupla kaleme aldığı, ekonomik ve sosyal sorunlara değindiği derinlikli felsefi bir eser. Olma Sanatı’nda Fromm, devraldığı psikanaliz mirasını geliştirip genişleterek, karmaşık insan yapısını çok yönlü bir biçimde ele alıyor. Kitap boyunca eğitim düzeyi, zekâ, öz-farkındalık, sevgi, itaat gibi sayısız insani meseleye değinen Eric Fromm bu eserinde, birey olmanın ne demek olduğuna ve insanın kendini nasıl gerçekleşebileceğine dair kendi fikirlerini zengin bir üslupla paylaşıyor.

Diriliş – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Bütün insanlarda olduğu gibi, Nehlüdov’un içinde de iki insan vardı. Biri, başkalarına da yarar getirecek iyilikler peşindeki ruhsal insan, diğeri yalnız kendisi için iyilik arayan ve bu iyilik için dünyanın bütün iyiliklerini gözden çıkarmaya hazır tensel insan.

İlk defa 1899 yılında Niva dergisinde okurla buluşan Diriliş, Tolstoy’un en çarpıcı romanlarından biri. Genel hatlarıyla roman, bir günahkâr olan Nehlüdov’un tövbe ve arınma yoluna girdikten sonraki sürecini konu ediniyor. Kurtuluşu Yeni Ahit’te ve yardımlaşmada bulan Nehlüdov karakteri, aynı zamanda yazarın kendi yaşamından izler taşıyor. Bireyin ve toplumun psikolojisini farklı yönleriyle ele alan Tolstoy, Nehlüdov üzerinden günahın ve suçun doğasına da ışık tutuyor. Romanda aynı zamanda vicdan azabı, tövbe ve ruhun kurtuluşu temalarına da değinilmiş. Yazar Diriliş’te yalnızca bireysel analizler yapmakla kalmıyor, toplumsal çürümüşlük ve bozuk sosyal düzenle ilgili de eleştiriler yapıyor. Diriliş, Tolstoy’un gençlik yıllarıyla üstü kapalı bir biçimde hesaplaştığı bir başyapıt. 

Kimdir Bu Mitat Karaman? – Doğu Yücel

Seslendiren: Erdem Akakçe

Kimsenin nasıl göründüğüne bakma. Tek gördüğümüz bir maske. Hatta bir kabuk.

Mizah ve polisiye türlerinin yan yana gelmesi nadiren gerçekleşir. Kimdir Bu Mitat Karaman? İki farklı alanı yan yana getirmeyi ustalıkla başarmış bir eser. Eserin konusu ise şöyle: 40’lı yaşlarına merdiven dayamış Mitat Karaman, sessiz sakin ve gözlerden uzak bir yaşam sürmektedir. Hakiki ve içten bir profil çizen karakter, tam bir kaybedendir. Toplum nezdinde siliktir ve kendini her daim işe yaramaz hissetmektedir. İsim ve soy isminde tek bir harfi eksik olan bu sıradan karakterin, monoton yaşamı beklenmedik bir olayla tepetaklak olacaktır.

Kimdir Bu Mitat Karaman? Pasif bir karakterin etrafında gelişen, güldürü niteliğine sahip bir polisiye ve gizem romanı. Doğu Yücel, benzerine rastlanmayacak bir karakter yarattığı Kimdir Bu Mitat Karaman? romanıyla her gün daha fazla okurla buluşmaya devam ediyor.

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu

Seslendiren: Başak Daşman

Eğer bu problemleri çözersem o zaman bir şeyleri kontrol edebilirdim ve eğer bir şeyleri kontrol edebilirsem çözemediğim tek problem için, kurtarmayı başaramadığım tek kişi için kendimi affedebilirdim. Herkesin kendi zihnindeki karanlıktan kaçma yolu farklıydı. Ben de benimkinin bu olduğunu öğrenmiştim.

Hideo Tanaka isimli bir mucit nörolink teknolojisine sahip gözlüklerle oynanan bir sanal gerçeklik oyunu tasarlar. İsmi Warcross olan oyunda periyodik olarak turnuvalar düzenlenir. Emika Chen ise bu turnuvayı hacklemeye çalışır. Chen çok geçmeden bu oyun evreninin alelade bir oyundan ibaret olmadığının farkına varacaktır. 

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu, Tokyo’nun neon ışıklı, karanlık arka sokaklarında ve siber evrenlerde geçen nefes kesici bir macera.

İktidarın 50. Yasası – Robert Greene, 50 Cent

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

İnsanların en büyük korkusu kendileri gibi olmaktır. 50 Cent ya da başka bir olmak isterler. Kendi kişiliklerine ya da bulundukları ortama uymasa bile başkalarının yaptıklarını yapmak isterler. Ama böyle davranarak bir yere varamazsınız; enerjiniz azalır ve hiç kimse size ilgi göstermez. Sizi farklı kılan tek unsurdan uzağa kaçıyorsunuz demektir. Ben bu korkudan sıyrıldım.

Amerikalı rap müzik starı 50 Cent’le tanışan yaşamından yoğun bir biçimde etkilenen Robert Greene, müzisyenin yaşam deneyiminden çıkarılacak birçok ders olduğunu düşünür. İktidarın 50. Yasası’nda Robert Greene, 50 Cent’in hikâyesinin yanı sıra, sanatçının etrafındaki ünlü kişilerin deneyimlerinden de söz ediyor. Yazar kitabında, zorluklara karşı mücadele etme yöntemlerinden, olumsuzlukları avantaja çevirme sanatından ve insanın kendisine inanmasının öneminden bahsediyor. Girişken ve korkusuz olmanın, kararlılığın, sosyalliğin dinamiklerine ışık tutuyor. İktidarın 50. Yasası, sıradışı bir yaşam deneyimiyle yoğrulan özgün bir kitap.

Paranormal Hikayeler – Işıl Işık

Seslendiren: Ayşe Melike Çerçi

Geceleri sokakta yürürken gölgelerin içinde size gülümseyen garip bir kadın görürseniz ona gülümsemeden önce iki kez düşünmek isteyebilirsiniz…

Kişinin birdenbire burnunun dibinde biten yüzsüz, kel, uzun bir takım elbiseli adam olan Slender Man yeterince tüyler ürpertici mi? Peki tuhaf bir şekilde gülen köpeklere ne demeli? Paranormal Hikayeler, korku, gizem, şehir efsanesi, creepypasta ve diğer ürkütücü kısa anlatılardan oluşan heyecanlı bir eser.

Önce Ekmekler Bozuldu – Oktay Akbal

Seslendiren: Gürsu Gür

“İnsanoğlu hiç bilinmiyor” dedi. “Birbirlerini de tanımıyorlar. Kimse de onları tanımıyor, anlamıyor.

Oktay Akbal’ın bu samimi ve gerçekçi eseri, aslında bir öykü derlemesi. 40’lı yıllarda kaleme alınan eser, yazarın ilk gençlik yıllarını ve yaşadığı dönemdeki toplumsal ve siyasal değişimleri anlatıyor. 1940’lı yılların İstanbul kent yaşamını anlatan yazar, İkinci Dünya Savaşı’nın toplum üzerinde yarattığı dolaylı tahribata da ışık tutuyor. Yazarın, alabora olmuş yaşamların yeniden toparlandığı bir dönemdeki mücadeleyi sıcak duygularla anlattığı kitabı tam bir Türkiye panoraması.

Firardan Sonra – Tevfik Uyar

Seslendiren: Murat Özgen

Yerli bilim kurgu literatüründeki özgün konumuyla dikkat çeken Firardan Sonra, 13 farklı öyküden oluşan bir eser. Kitapta, hukuk, yapay zekâ, dijital ölümsüzlük, sevgi, teknolojik gelişim gibi birbirinden farklı konulara değiniliyor. Yazar, bazen yaşanabilir kuşaktaki bir dış gezegen olan Kepler-22b topluluğunda, bazen de 2100 yıllarında yaşayan Salih Amca’dan yola çıkarak özgün bir hikâye kuruyor. Firardan Sonra, son yıllarda yazılmış en etkileyici ve otantik yerli bilim kurgu kitaplarından biri.

2023’te de En Değerli Kitaplar Bir Tık Uzağında

Yılın ilk zamanlarını kitapla değerlendirmek gibisi yok. Ocak ayında sen de Storytel kütüphanesine eklenen bu ilgi çekici kitapları keşfedebilirsin. Storytel abonelik planlarını inceleyerek sesli kitapların uçsuz bucaksız dünyasına adım hemen adım at.

E-kitapKitap ÖnerileriOkunması Gereken Kitaplar

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene