Oğuz Atay Sözleri

Birey odaklı, bir ölçüde karamsar ve varoluşçu bir yazar olan Oğuz Atay, Türk Edebiyatı’nın en yenilikçi yazarları arasında yer alır. Başta Tutunamayanlar olmak üzere Yeni Türk Edebiyatı’na son derece etkileyici romanlar kazandıran yazar, daha önce yerli edebiyatta alışılmamış yapıtlarıyla bilinir. İnsan psikolojisini iyi tanıyan yazarın yapıtları sadece bireysel değil toplumsal sorunlarla da yakından ilişkilidir.

Storytel’de tüm kitaplarını bulabileceğin Oğuz Atay’ın birbirinden etkileyici sözlerini senin için derledik. İşte ünlü yazara ait unutulmaz söz ve aforizmalar.

Kitap okuyamamak düşüncesi beni korkutuyordu.

Tutunamayanlar

Her şey öğretilebilir. İyi yaşamak için neler yapmalı? Bunu bile öğretebiliriz insanlara. Çünkü iyi yaşamak da ‘bilgi’ye dayanır. Bunu da göstermeliyim sizlere. Çünkü ülkemizin insanları daha yaşamanın acemisidir. Onlara insan gibi yaşaması öğretilmemiştir henüz. Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da, edebiyatın da ‘büyük ve güzel şeylerin’ de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız.

Bir Bilim Adamının Romanı

Yabancılar arasındayım. Eşya ile birlikte yaşamasını bilemiyorum.

Tehlikeli Oyunlar

 Ben, seni görür görmez anlamıştım: bütün kaygısız görünüşünün altında, duygulu, içine kapanık bir insan olduğunu.

Tutunamayanlar

Ben de büyük meseleler yüzünden harcamış olmak isterdim hayatımı. Küçük dertler yüzünden yıpranıp gitmek istemezdim.

Oyunlarla Yaşayanlar

Beni anlamıyorlardı. Zarar yok. Zaten beni, daha kimler anlamadı.

Korkuyu Beklerken

Garip bir duygu beni korkutuyor: yaşanmayan anlatılamayan, rüyada bile görülmeyen bu gariplik nedir? Delilik mi? Yani insan aklını böyle mi kaybeder?

Eylembilim

Hayatında ilk defa başka bir insan olma özlemini duydu. Hiç bilmediği bir içkinin susuzluğu gibi bir duygu. Değişebilmek. Kendinin bile tanıyamayacağı yeni bir varlık olmak. Bütün canlıların olanca güçleriyle karşı koydukları bir değişim, bir başkalaşım. Korkutucu ve aynı zamanda çekici bir eğilim.

Tutunamayanlar

Önce şiirden anlamı kaldırdılar, sonra müzikte melodiyi öldürdüler. Ya resim? Çizgi çizmesini bilmeyenler hemen meşhur oluyorlar. Sanatı öldürdüler!

Oyunlarla Yaşayanlar 

Senin işin bir bakıma kolaydı babacığım. Birçok şeyi yok sayarak belirli bir düzen içinde yaşadın. Sinemaya gitmedin. Hiç roman okumadın. Zeytinyağlı enginar yemedin. Yabancı ülke özlemi çekmedin. Kimseye hediye almadın. Evde kuşkonmazdan başka bitki yetiştirmedin.

Korkuyu Beklerken

İnsan görmekle bile bazı şeylerin ağırlığına dayanabilir, avunabilir, hayal kurmaya devam edebilir. Sen anlamazsın tabii. Anlamak için, insanın bazı eksik yönleri olmalı.

Tehlikeli Oyunlar

Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok.

Tutunamayanlar

Açık hava müzeleri gibi. İnsan dev gibi bir mezar taşının yanından geçiyor da, bana mısın demiyor. Büyük bir aldanış içindeyiz.

Oyunlarla Yaşayanlar

‘Nefis Muhasebesi’ uzun bir yoldu, hayat kadar uzun bir yol. İnsanın bütün bir ömür boyunca heyecan içinde yaşaması ve yaşarken de durmadan kendisiyle hesaplaşması demekti bu. Bir hocanın öğrencilerini imtihan ederken, belki öğrencilerinden bile daha heyecanlı, daha telaşlı olması demekti.

Bir Bilim Adamının Romanı

Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna.

Tutunamayanlar

Korkulu bir rüya görüyorlardı. Şimdi uyanırız, şimdi uyanırız telâşı içindeydiler. Bir uyanalım, her şey gene eskisi gibi olacak, sanki bu ağırlığı hiç yaşamamışız gibi olacak.

Eylembilim

 Ne-var-ne-yok-iyilik-sağlık oynuyorum her gün.

Oyunlarla Yaşayanlar

Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi.

Korkuyu Beklerken

Ölmüş, çürümüş, soluk, yarısı kaybolmuş hayalleri; kenarları sararmış, eksik, kopuk, silik, dağılmış, iplerle tutturulmuş hatıraları; dosyaların, rafların, hafızaların köşesinde kalmış yaşantıları bulup çıkarmalıyım: tozlarını silkelemeliyim.

Tutunamayanlar

Kendine karşı bile hoşgörüsü yoktu. Hoşgörünün olmadığı yerde de ben yoktum.

Eylembilim

Belki de anlatmaya çalıştın birilerine. Kim bilir? Anlatamadın; belki o insanın yüzüne bakar bakmaz anlatmanın yararsızlığını gördün.

Tutunamayanlar

Okuma yazma bilmeyenler ülkesini yazılarla doldurdun. Şimdi hayat sellerinin ortasında kendi ıssızlığının çölünde yaşıyorsun. Kendi kendine oynadığın oyunlarla avunmaya çalışıyorsun.

Oyunlarla Yaşayanlar

Fakat erkekler de ne kadar kaba ve anlayışsızdır. Kadınlar da öyledir. Erkekler de öyledir. Kadınlar da öyledir. Sonu yok bu gidişin…

Tutunamayanlar

Seni seviyorum. Çünkü başka çarem yok.

Oyunlarla Yaşayanlar

Oysa, kitaplardan söz ederken sesin ne kadar farklıydı.

Tehlikeli Oyunlar

Yeteneklerimi, sevgisizlik yüzünden boşuna harcamıştım: Resim yapmayı becerebildiğim halde, resmini yaptığım şeyi bir türlü sevemediğim için, resimler biçimsiz olmuştu, yarım kalmıştı. Tabiatı sevdiğimi göstermek için, medeniyetten kaçan insanların görünüşüne bürünebilmek için, bu Allah’ın belası ıssız yerde bahçeli bir ev tutmuştum; fakat bahçeyi otlar sarmıştı. Hiçbir ağaç çiçek filan yetiştirememiştim buraya geldiğimden beri.

Korkuyu Beklerken

İnsan bazı olayları yaşamanın heyecanını kaybedince, aynı olayları tekrar yaşarken daha ustalaşıyor, yaşamanın akışına kapıldığı gibi daha üstün bir yaratıkmış gibi görünüyor başkalarına. Oysa duyarlılık bitmiş.

Günlük

Kendimi tutmasını bilmezdim. Bu yüzden de çok kaybederdim.

Eylembilim

Bir gün öncesine korkak bir bezirgânlıkla sarılmadan yaşayabilecek miyiz? Yoksa, yarından korktuğumuz için, düne köle gibi bağlanacak mıyız?

Tutunamayanlar

Acaba ağaçtan, ottan ya da uçamayan böceklerden filân bir yerden sevmeye başlamış mıydım? Bir yerden sevmeye devam edebilir miydim? Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi.

Korkuyu Beklerken 

Eski hocalara dünyanın değişmekte olduğunu, öğrencinin başarısızlığından biraz da kendilerini sorumlu tutmak gerektiğini anlatabilmek kolay değildi. Onlara düzen değişikliğinden filan bahsetmek mümkün müydü?

Bir Bilim Adamının Romanı

Öyleyse, ben de hayatımın sonuna kadar aynı yerde kımıldamadan oturacağım. Herkes istediği kadar konuşsun. Beni anlayacak insan, oturduğum yerde de beni bulur.

Tutunamayanlar

‘Ne zaman vaktin var?’ dedi. Her zaman. Ona bu sözü söylemedim tabii. Her zaman vakti olanlara saygı duyulmaz. ‘Yarın’ dedim, ‘Hemen’ diyeceğime ve bu sözümden, daha söylerken pişmanlık duydum.

Korkuyu Beklerken

Karlı bir günde, karısının ısrarlarına rağmen derse gitmiş ve vasıta bulamadığı için okula kadar yürümek zorunda kalmıştı. Onu yollamak istemeyen Jale Hanım’a ,”Bu iş şakaya gelmez,” demişti, “Bir mühendisi iyi yetiştirmezsek, sonra felâketlerle karşılaşırız; yapılar çöker, şakası yok bunun.”

Bir Bilim Adamının Romanı

Her şeyi zaman bu duruma getirdi. Aslında zamanda korkuyordum; günlerin birbirine benzemesini bu yüzden istiyordum. Bu nedenle yaşamıyordum, değişiklik istemiyordum. Beni zaman mahvetti albayım.

Tehlikeli Oyunlar

Yarım kalmış, gerçekleştirilememiş hayallerimin hüznünü yaşıyordum.

Eylembilim

Biz geri kalmış bir ülke değiliz, fakir düşmüş bir soyluya benzetilebiliriz ancak.

Günlük

İnsanlarımız, bazı madenler gibi çabuk ısınır ve çabuk soğurlar.

Bir Bilim Adamının Romanı 

Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor, anlıyor musun?

Tehlikeli Oyunlar

Neden yalnızlıktan şikâyetçidir ki insan. Ne yani, mutlu olması için bir sevgiliye mi muhtaçtır her zaman.

Günlük

Bir gün beni fark ettiğinde, beni fark etmenin artık benim için fark etmeyeceğini fark edeceksin.

Tehlikeli Oyunlar

Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan kolaylıkla şikâyet eder, fakat asla zekâsından yakınmaz. Bilmez ki hafıza, zekânın bir unsurudur.

Bir Bilim Adamının Romanı

Pencere açacaktık albayım, hava alacaktık. Beni aldattınız. Karanlık ruhumla baş başa bırakıp gittiniz.

Tehlikeli Oyunlar

Büyük bir acı, belki bir aşk, belki de çok başka bir sarsıntı sonucu insan kendini önemli bir kararın öncesinde; belirsiz de olsa yaklaşan bir değişimin huzursuzluğu içinde bulabilir.

Eylembilim

Hep böyle yapıyorsunuz. Hep, daha önce yapmıştık, daha önce yaşamıştık diyorsunuz. Aklımı karıştırıyorsunuz. Uyumak istiyorum, daha önce uyumuştun diyorsunuz. Her şey daha önce olmuş.

Oyunlarla Yaşayanlar

İki tarafın da karşılıklı konuşabileceği bir ortamı yaratmak ne polisin işi ne de politikacının. Bu bizim işimizdir arkadaşlar.

Eylembilim

İnsanın geliştiği filan yok. Yalnız kusurlarına alışıyor, o kadar.

Günlük

Oğuz Atay’ın Tüm Kitapları Storytel’de

Üstkurmaca yazımını Türk edebiyatında başarıyla temsil eden bir postmodern yazar olan Oğuz Atay’ın eserlerini Storytel’de bulabilirsin. Tutunamayanlar’dan Bir Bilim Adamının Romanı’na yazarın eserlerini sesli kitap olarak dinleyebilir ve Oğuz Atay’ın dünyasında gezintilere çıkabilirsin. Storytel abonelik seçeneklerini değerlendirerek Oğuz Atay ve dinlemek istediğin tüm yazarların eserleriyle hemen tanışabilirsin.

Kitap ÖnerileriRomanStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın