Okçu’nun Yolu Storytel’de

Paulo Coelho Kimdir?

Brezilyalı yazar Paulo Coelho, 1947 yılında Rio de Janeiro’da doğdu. Bir Hristiyan tarikatı olan Cizvit okuluna giden yazar, buradan birkaç defa firar ettikten sonra ailesi tarafından akıl hastanesine yatırıldı. Bu zamanları ailesinin ona yardım etmeye çalıştığı iyi niyetli bir çaba olarak hatırlayan Coelho, daha sonra Hukuk okudu. Ailesinin isteğiyle girdiği bu okul, yazar olma hayallerini köşeye atması anlamına geliyordu. Hukuk okuluna en fazla bir yıl dayanabilen yazar, okulu bırakıp bir hippi hayatı yaşamaya başladı. Bu esnada Güney Amerika, Meksika, Afrika ve Avrupa’yı dolaştı.

Yazarın hayatındaki dönüm noktası 1986 yılında Batı Avrupa’dan İspanya’nın kuzeybatısındaki Santiago de Compostela’ya kadar yürümesiyle gerçekleşti. Coelho, Hristiyanlık açısından bir nevi hac olan bu yürüyüşü esnasında ruhsal bir uyanış yaşadığını söyler.

Yazarın ilk kitabı, ticari veya edebi bir başarı getiremeyen eseri Hell Archives. Ancak ilk kitabının başarısızlığı yazarın ümitsizliğe kapılmasına neden olmuyor ki bunu Coelho’nun oldukça üretken kariyerine bakarak görebiliyoruz. Kendisi dünya çapında çok satan kitaplar arasında girmeyi başaran Simyacı isimli eserinden sonra 28 kitap daha yayımladı.

Paulo Coelho geniş bir kitle tarafından öncelikle yazar kişiliğiyle tanınıyor. Oysa ki Coelho, yazarlık kariyerinden önce Brezilya’da ünlü bir söz yazarıydı. Ona çok kazandıran bu meslekten uzaklaşmasının nedeni ise, kendisini hep hayalini kurduğu, ona ilham veren yazarlık yoluna adamaktı.

Okçu’nun Yolu: Hikmetin Peşinde Bir Arayış 

Bazen hayat sahnesindeki bir oyuncunun oyunu terk etmesi bütün eseri nasıl da alt üst ediyor. “Her ölüm erkendir.” diyen şair haklıydı. Biraz kısa bir eser, hikâye kısmı daha uzun olsaydı keşke; ben uzun kitapları seviyorum.’

İçerisinde Murat Kalkavan’a ait illüstrasyonlar bulunan eser, okuma keyfini görsel uyarımla pekiştiriyor. Okçu’nun Yolu, metaforlarla konuşmayı seven Paulo Coelho’nun, bizlere yol göstermek için seçtiği bir izlek adeta. Bir romandan çok sanki yazarın hayatından notlar aktardığı eser, ruhsal aydınlanma yolunda okura yol göstermeyi amaçlıyor. Okçu’nun Yolu’nun konusuysa yazarın her zamanki mecazî dilinden nasipleniyor. Eserde Paulo Coelho, kesişen hayatların izini sürerken bizleri sürükleyici bir hikâyenin içerisine bırakıyor.

Hikâye odur ki Tetsuya, ülkedeki en iyi okçudur ancak o, gözlerden uzak kalabileceği yapayalnız bir hayatı seçmiştir. Bir köyde yaşayan Tetsuya, bir marangoz olarak çalışmakta ve hayatını bunun üzerinden kazanmaktadır. Kahramanımızın sakin hayatı, çok uzaklardan gelen bir çocuğun meydan okuyan sorularına maruz kalmakla renklenecektir. Tetsuya, bu meydan okumanın karşısında dimdik durur ve genç çocuğun sorularını yanıtlarken okçuluk felsefesini tüm öğeleriyle aktarmaktan çekinmez. Genç adamın amacı Tetsuya’nın bilgelik şelalesinden bir yudum içmektir. Genç okçu alegorik olarak bu bilgeliğin suyundan içerken yazar da bizleri okçuluk öğretisi ile tanıştırıyor.

Tetsuya’nın okçuluk felsefesi okçuluğun temel niteliklerinin çok daha ötesinde hayatın nasıl yaşanması gerektiğine dair bir çağrı gibidir. Paulo Coelho, eserinde anlamlı bir hayatın nasıl yaşanması gerektiğini aktarırken bizleri varoluşumuzla yüzleşecek bir yola girmeye çağırıyor.

Ön yargı, dostluk, eylem ve ruh arasındaki bağlantı, ustalık kavramının irdelenmesi gibi temaların izleğinde yazar, Okçu’nun Yolu’nu betimlemek adına bizzat şu ifadelere başvurur: “Kaleme aldığım bu metinde yay, ok, hedef ve okçu aynı gelişim ve sınama mekanizmasının bütünleyici birer parçası.”

Okçu’nun Yolu Storytel Arşivinde

Yol ve yolda olmayı sevenlerin mutlaka okuması gereken, Paulo Coelho’nun son kitabı Okçu’nun Yolu Storytel arşivinde yerini aldı. Sen de Coelho’nun diğer kitaplarını ve daha nice eseri dinlemek istiyorsan Storytel sadece bir tık ötende! Hemen dene. Abonelik seçeneklerini gör.

E-kitapKitap TavsiyeleriRoman

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın