Okunması Gereken En İyi Polisiye Romanlar Listesi

Her kitap türünün bir albenisi var ama tutkunları iyi bilir ki iyi yazılmış polisiye romanlar bizi bambaşka dünyalara götürmekte ustadır. Başarılı bir kurguyla sunulan cinayetler, suç, gerilim ve gizem dolu hikayelerle polisiye romanlar kimi zaman heyecandan nefesigomizi keserken kimi zaman sürpriz sonlarıyla bizi şaşkınlığa düşürür. İster polisiye türünün tutkunlarından ol ister bu türü merak edip yeni başlamak isteyenlerden ol polisiye roman biçiminde sana yol gösterecek bir liste hazırladık. Storytel’de okunması gereken polisiye romanlar listesi için yazımızı okumaya devam et. 

Sis ve Gece – Ahmet Ümit

O günlerde her şeyin bir anlamı vardı. Kendimi hiç boşluktaymış gibi hissetmezdim. Gerçekliğin saçma duvarları arasında sıkışıp kalmazdım.

ahmet ümit

Polisiye romanlar dendiğinde akla ilk gelen isimlerden Ahmet Ümit, Sis ve Gece ile Türkiye’nin hafızasından yeşeren bir polisiye kurgusunu şekillendiriyor. Güzel sanatlar öğrencisi Mine ve polis görünümünde bir istihbaratçı olan Sedat karakterlerinin etrafında şekillenen hikaye, Mine’nin aniden ortadan kaybolmasıyla heyecan üstüne heyecan doğuruyor. 

Sis ve Gece eserini Tolga Korkut’un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Oğul – Jo Nesbo

Yaşamla ölümü ayıran şey ne kadar küçüktü. Mutlulukla trajediyi. Anlamlıyla anlamsızı.

jo nesbo oğul

Oğul, Norveç’teki polisiye türünün en iyi temsilcilerinden Jo Nesbo’nun tek solukta okunan romanlarından biri. Ailesinin trajik ölümüyle sarsılan Sonny, eroin karşılığında işlemediği bir suçtan dolayı kader mahkumu olur. Bir gün hapiste babasının aslında intihar etmediğini fakat bir cinayete kurban gittiğini öğrendikten sonra tek amacı babasının intikamını almak ve adaleti kendi yöntemleriyle tesis etmek olacaktır. 

Oğul eserini Barış Özgenç’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Morgue Sokağı Cinayeti – Edgar Allan Poe

Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir….Biz onu vadilerin derinliklerinde ararken, o dağların doruklarında durmaktadır.

morgue sokagı

Polisiye türü söz konusu olduğunda, grotesk eserleriyle korku ve suç türlerinin en iyi temsilcilerinden Edgar Allan Poe ismini zikretmesek olmazdı. Morgue Sokağı Cinayeti’ni okuduğun sırada, bir cinayetin çözümlenişini en ince ayrıntılarıyla takip edeceksin ve bu durum seni oturduğun yere çivileyecek.

İlk modern dedektiflik öyküsü olarak bilinen eserde Dupin karakteri ayrıca efsane Sherlock Holmes ve Agatha Christie’nin Hercule Pairot karakterlerinin bir nevi arketipidir. Morgue Sokağı Cinayeti’ni, mutlaka okunması gereken polisiye romanlar listene almalısın. 

Morgue Sokağı Cinayetleri eserini Kerim Öztürk’ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kızıl Nehirler – Jean-Christophe Grangé

Uzakta, kızgın bir güneş, bulutları yırtarak doğuyordu. Yüreğini hapseden karanlıkları hangi türden bir güneşin aydınlatabileceğini bilmiyordu.

kızıl nehirler

Jean-Christophe Grangé eserleri, Polisiye romanlar arasında gerilim ve gizem türlerinin unsurlarını eşine az rastlanır cinsten bir yazım maharetiyle sentezleyen son derece sürükleyici kurgulardır. Bu iki türün unsurlarını başarıyla bir araya getiren yazar, Kızıl Nehirler’de, birbirinin neredeyse zıt karakterlere sahip iki polisin farklı perspektiflerinden seri cinayetleri çözümleyip aydınlığa kavuşturma serüvenini anlatıyor. 

Kızıl Nehirler eserini Erdem Akakçenin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kadın Cinayetleri – Verda Pars

İnsan dediğin, hayatını otuz beşine kadar yaptıklarıyla düzenliyordu. Geri kalanını da bunları korumakla geçiriyordu.

kadın cinayetleri

Verda Pars’ın ilk romanı Kadın Cinayetleri, toplumun derin bir yarasına odaklanıyor. Romanın kahramanı gazeteci Misli Perin yaşam tutkusuyla dolu olmasına rağmen intihar eden bir kadın yazarın hikayesinin peşine düşüyor. 

Kadın Cinayetleri eserini Luiza Almızrak’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kayıp Kızlar – Tess Gerritsen

Bağımsız bir kadın için bir numaralı kural: Hiçbir zaman bir erkeğin senin için vazgeçilmez olmasına izin verme.

kayıp kızlar

Amerikalı yazar Tess Gerritsen’in kaleme aldığı Kayıp Kızlar, kitabın son sayfasına kadar katilin kim olduğunu çözmekte zorlanacağın, en sürükleyici ve okunması gereken polisiye romanlar arasında gösterilebilecek bir eser.

Amerika’nın arka sokaklarında Güney Lexington’da seri cinayetler baş göstermiştir. Ancak ölenlerin hepsinin uyuşturucu bağımlısı olması devletin olayların üstünü örtmesiyle sonuçlanır. Kitabımızın kahramanı adli tıp uzmanı Kat’in ise kendi doğup büyüdüğü sokaklardaki bu esrarengiz cinayetlerin peşini bırakmaya niyeti yoktur.

Kayıp Kızlar eserini Dilek Gürel’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Beyoğlu Rapsodisi – Ahmet Ümit

Sanatçı olsun ya da olmasın, insanoğlu kendini bildiğinden beri hep ölümsüzlüğü aramıştır.

beyoğlu rapsodisi

Beyoğlu Rapsodisi Ahmet Ümit’in kaleminden filizlenen en sürükleyici ve okunması gereken polisiye romanlar arasında başı çekiyor. Kitap, Selim, Kenan ve Nihat isimlerindeki üç arkadaşın cinayet araştırmalarıyla başlayan hikayelerini anlatıyor. Bu soruşturmalarla baş gösteren olaylar zinciri, yaşadıkları maceralar ve ardı arkası kesilmeyen bilmecelerle kitap son sayfasına kadar heyecanı doruk noktasında tutuyor. 

Beyoğlu Rapsodisi eserini Beyti Engin’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kızıl Ölümün Maskesi – Edgar Allan Poe

Yaşadığım dehşeti, sanırım, anlatmak tamamen imkansız; yine de bu korkunç bölgelerin gizemlerini çözme merakı ümitsizliğimi bastırıyor ve ölümün en iğrenç yüzü karşısında sakinleştiriyor.

kızıl ölümün maskesi

Tomris Uyar tarafından seçilen 13 Poe öyküsünden oluşan Kızıl Ölümün Maskesi, yazarın en çarpıcı yazılarını bir araya getiriyor.  Poe, basit polisiye romanlar yazmaktan ziyade, hakikatin peşinde koşturulan, insan ruhunun en karanlık ve gizemli yönlerine ışık tutulan gotik edebiyatın seçkin örneklerini vermeyi tercih eden bir yazar.

Yazarı bir de Tomris Uyar’ın gözünden görmek istiyorsan kısa hikayelerden oluşan Kızıl Ölümün Maskesi ile mutlaka tanışmalısın. 

Kızıl Ölümün Maskesi eserini Levent Ünsal’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Bin Mumlu Ev – Meredith Nicholson

Insanın ruhu, Tanrı’nın mumudur.

bin mumlu ev

30 yılda tam 30 kitap yazan Meredith Nicholson’ın 1905 yılında yayımlanan romanı Bin Mumlu Ev, kendisine kalan mirası alabilmek için görkemli bir malikanede bir yıl yaşamak zorunda olan Glenarm’ın hikayesini anlatıyor. Geceleri duyduğu tuhaf seslerle, bilinmezlik ve tehlikelerle dolu bu malikanede Glenarm’ın aşk, entrika, giz ve ezoterizm yüklü maceralarını dinliyoruz. Birçok dile çevrilmiş ve tiyatro ile beyazperdeye uyarlanmış gotik türündeki Bin Mumlu Ev, döneminin satış rekorları kırmış önemli suç romanlarından biri. 

Bin Mumlu Ev eserini Fatih Sönmez’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kan İzlerinin Peşinde – Graeme Macrae Burnet

Eşinin ölümünün onu yasa boğduğundan da hiçbir şüphem yok. Fakat mutsuzluğa bizden daha iyi ayak uydurmuştu ve artık bu dünyadan zevk alıyormuş numarası yapmak zorunda olmadığından rahatlamış gibiydi.

kan izlerinin pesinde

19. yüzyılın İskoçyası’nda bir köyde geçen Kan İzlerinin Peşinde, bizi toprak sahiplerinin topraklarını işleyerek hayatta kalmaya çalışan insanların arasına götürüyor. Kitapta, yoksulluğun ve eğitimsizliğin kol gezdiği bir ortamda bir katilin hapishane günlüklerinden cinayet güdüsünü anlamaya çalışıyoruz. Gerçekten de tek suçlu cinayeti işleyen midir yoksa toplum da bir suçun nihai ortağı mıdır? 

Kan İzlerinin Peşinde eserini Efe Özgün’ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Yabancı – Camilla Lackberg

Kariyer merdiveninde kendisinden daha yükseğe tırmanan bir kadını takdir edebilmek için gerçek bir erkek olmak gerekirdi.

camilla lackberg yabancı

İsveç’in en sevilen polisiye yazarlarından Camilla Lackberg’in kaleme aldığı Yabancı, bizleri gizemli bir cinayeti seyretmeye davet ediyor. Gerilim ve suç unsurlarını başarıyla işleyen yazar, Yabancı ile, kurgu ve karakterlerin işleniş şeklinin hat safhada akıcı olduğu ve bu nedenle heyecanı zirvede hissedeceğin bir roman ortaya çıkarmış. 

Yabancı eserini Gökçe Eyüboğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Leyleklerin Uçuşu – Jean-Christophe Grangé

Orta Afrikalılar hayvanlardan bir Avrupalı gibi bahsetmiyorlardı. Onların gözünde hayvanlar korku ve saygı duyulması gereken, gizli duyguları ve güçleri olduğuna inanılan üstün, en azından insanlara eşit yaratıklardı.

leyleklerin uçuşu

Leyleklerin Uçuşu, tüm diğer Jean-Christophe Grangé romanları gibi yazarın yeteneğinin tartışılmaz olarak görüldüğü eserlerinden biri. Farklı kıtalardan farklı kültürleri romanlarına yedirmekte usta olan yazar, Leyleklerin Uçuşu’nda bir kuş bilimcinin tuhaf ölümünün ardında yatan gizemli bir hikayenin peşine düşüyor. Grangé’ın unutulmaz eserini kesinlikle okunması gereken polisiye romanlar listene katmalısın. 

Leyleklerin Uçuşu eserini Erdem Akakçenin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Polisiye Gerilimini Storytel’de Deneyimle!

Storytel geniş arşivini her geçen gün büyütürken, her türde ve yazarın tutkunlarını tatmin edecek eserlere yer vermeye devam ediyor. Serüven ve gerilim esaslı polisiye romanları da geniş bir yelpaze ile Storytel’de. Grange’den Poe’ya polisiye roman türünün en iyi örneklerini ve çok daha fazlasını bulabileceğin Storytel’de sesli kitap deneyimi için beklemene gerek yok. Hemen abone ol. 

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın