Sait Faik Kitapları Storytel’de

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık, 23 Kasım 1906 yılında İstanbul’da doğdu. Sait Faik kitapları; öykü, roman ve şiir türlerinde yazılmış olmakla beraber yazar, öyküleriyle daha bir ön plana çıkar. Türk öykücülüğünün mihenk taşı olarak kabul edilen Abasıyanık, klasik öykü tekniğine getirdiği yenilikler ve kendine özgü üslubuyla kısa öykü dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biridir.

İnsanları, doğayı, anı ve zamanı anlatırken sınırlardan kurtularak durum hikayesine yönelen yazar, bu açıdan Türk öykü anlayışını derinden etkilemiştir. 1954 yılında yaşama veda eden Sait Faik, Atatürk’ten sonra, Amerika’daki Uluslararası Mark Twain Derneği’nin onur üyeliği payesini alan ikinci kişi ve tek yazardır.

Türk edebiyatında durum hikayesi türünün öncüsü konumundaki yazarı unutmadık ve Storytel’de dinleyebileceğin Sait Faik kitaplarını senin için listeledik!

Lüzumsuz Adam

Bütün ümit yarın sabahta.

Lüzumsuz Adam, Sait Faik tarafından yazılıp 1948’de yayımlanan dördüncü kitabı. Sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınan eser, memleketimizden insan manzaralarını anlatan on dört farklı hikayeden oluşuyor. Bu eseriyle farklı bir öykü yazım tarzına yöneldiğinin sinyallerini veren yazar, anlattığı her karakteri adeta o an yaşıyormuşçasına tasavvur ediyor. 

Lüzumsuz Adam eserini sesli kitap olarak Beyti Engin’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Semaver

Hepimiz, sırtımızda ve elbisemizin altında, gözlerimizin içinde bir müstakbel ölü gez­dirmiyor muyduk?

Sait Faik kitapları arasında özel bir yeri olan Semaver, yazarın 1936 yılında yayımlanan ilk kitabı. Tek kelimeyle önümüze dünyaları sermeyi başaran yazarın bu kitabı, bir ilk kitap için beklenmedik derecede başarılı. 20 öyküden oluşan esere adını veren Semaver öyküsünde sıradan birinden farksız Ali ve annesinin hüzünlü hikayesini dinliyoruz. Yazarın gözlem gücü, insan duygularını betimlemedeki ustalığı ve muhteşem tasvirleriyle Semaver en güzel Sait Faik kitapları kümesine dahil edilebilecek bir eser. 

Semaver eserini sesli kitap olarak Şerif Erol’un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Havuz Başı

Bu ölüm ve doğum rüyası içinde şafak atıyor. Kalkıyorum. Kollarıma uykusuzluğumun hırkasını geçiriyorum. Dar geliyor.

1952 yılında yayımlanan kitabı Havuz Başı, yazarın eski ve yeni toplam 23 öyküsünü bir araya getiriyor. Edebi anlamda en güçlü Sait Faik kitapları arasında bulunan Havuz Başı eserinde yazar, diyaloglara mümkün olduğunca az yer veriyor. Bunun yerine, insan ruhunun gizli kalmış noktalarına dokunan yoğun ruhsal betimlemeler yapıyor.

Havuz Başı eserini sesli kitap olarak Ali Atilla Şendil’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Mahalle Kahvesi

İnsanın içinden bir başka insanın kalkıp yürüdüğü görülür.

Sait Faik kitapları adeta bizleri içimizden birilerinin gizli kalmış dünyasına bir yolculuğa çıkarır. Yazarın 1950 yılında yayımlanan beşinci öykü kitabı Mahalle Kahvesi de bizleri İstanbul’un sıradan görünen ancak görünüşün ötesinde örtük hikayeler barındıran sakinlerinin dünyalarına götürüyor. İstanbul’a ve insanlarına dair kuşbakışı bir manzara sunan kitapta toplam 22 öykü bulunuyor.

Mahalle Kahvesi eserini sesli kitap olarak Aydoğan Temel’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Tüneldeki Çocuk

Yaratılış bu sevgilim. Bir türlü istediğin gibi adam olamayacağım!

Yazarın ölümünden bir sene sonra yayımlanan kitabı Tüneldeki Çocuk, dokuz öykü ve sekiz röportajdan oluşuyor. İstanbul’un ücra köşelerinde gezinen insanın hikayesini gözlerimizin önüne sermekte, bizden olanı tekrar bize döndürmede oldukça başarılı olan Sait Faik yine duru diliyle etkileyici bir eser ortaya koyuyor.

 Tüneldeki Çocuk eserini sesli kitap olarak Tolga Korkut’un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Mahkeme Kapısı

Çocukluk güzel şey… Çocukluk arzuların, hayallerin, ümitlerin, fantazilerin olmaz güzelliklerin memleketinde yaşar.

Mahkeme Kapısı, Sait Faik kitapları arasında özel bir yere sahip. Yazar her ne kadar muhteşem bir gözlem gücüyle bizi gerçek insanların dünyasına götürse de Mahkeme Kapısı bir adım daha öteye gidiyor ve yazarın mahkeme salonunda gerçekten gördüğü olaylara dayanarak yazılıyor. Esere kaynaklık eden yazılar ise 28 Nisan-31 Mayıs 1942 tarihleri arasında “Mahkemelerde” başlığı altında Haber Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Mahkeme Kapısı eserini sesli kitap olarak Deniz Yüce Başarır’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Şahmerdan

Bir insanın mühim ve saçma şeyler düşündüğünü nasıl bilebiliriz? Düşünen adamın kendisi bile böyle bir hüküm veremedikten sonra…

Sait Faik Abasıyanık’ın 1940 yılında yayımlanan üçüncü kitabı Şahmerdan, birbirinden güzel on dokuz öyküden oluşuyor. Yazarın Anadolu insanına dair gözlemlerini anlattığı öykülerinin birçoğu İstanbul’da geçiyor. Şahmerdan eserinde emek sömürüsü ve işçi sınıfının dertleri gibi halkın yaşadığı birçok sorunu dile getiren ve toplumsal eleştirilerde bulunan Sait Faik ayrıca kitaptaki Çelme öyküsü ile halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle askeri mahkemede yargılanmıştır.

Şahmerdan eserini sesli kitap olarak Selma Ergeç’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Medarı Maişet Motoru

Zaman bir dakikada yüz sene, yüz senede bir dakika gibidir.

Medarı Maişet Motoru, yazarın 1944 yılında yayımlanan ilk romanı olması bakımından Sait Faik kitapları arasında özel bir yere sahip. Bu eser, ilk olarak Yeni Mecmua dergisinde 19 sayı olarak yayımlandı. Yazar bir roman olarak bastırmak istediğinde ise yayımlayacak yayınevi bulmakta zorlandı zira kitap dönemin siyasi ortamıyla çatışıyordu. Eseri kişisel uğraşlarıyla bastırmayı başarsa da kitabın toplatılmasına engel olamadı. Sait Faik, Medarı Maişet Motoru’nda, eşitlik, birliktelik, hak, adalet ve sevgi gibi temalardan hareketle toplumsal eleştiriler yapıyor.

Medarı Maişet Motoru eserini sesli kitap olarak Yetkin Dikinciler’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Havada Bulut

Sevgili, hakiki bir düşmandır. Küçücük bir hıyanete bakar.

Aşka, insana ve topluma dair gözlemler ve fikirlerle dolu Havada Bulut, birbiri ile bağlantılı on beş öyküden oluşuyor. Sait Faik kitaplarında insanların iç dünyalarına yolculuk yaparız. Yazar, Havada Bulut’ta da adeta bir öykü yazarı olarak kendisine dışarıdan bakıyor. Zaman zaman insanın içini ısıtan zaman zaman hüzünlendiren öykülerin merkezindeki temalar ise yalnızlık ve sevme arzusundan müteşekkil.

Havada Bulut eserini sesli kitap olarak İbrahim Selim’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Seçme Hikayeler

Zaten deniz kadar meçhul bir şey var mıydı?

Yirmi öykü içeren Seçme Hikayeler, Sait Faik kaleminin ince bakışı ve duyarlılığını buram buram hissedeceğiniz öykülerden oluşuyor. Okudukça deniz havasını yüzünüzde hissedeceğiniz öykülerde deniz, balıkçılık ve doğa gibi temaların üzerinde duruluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim öğrencileri için belirlediği 100 Temel Eser’de yer alan Seçme Hikayeler, yazarın en güzel öykülerini bir araya getiriyor.

Seçme Hikayeler eserini sesli kitap olarak sesli kitap olarak Betül Arım’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Kayıp Aranıyor

Hürriyet, alabildiğine, yıldızlara kadar uçan bir hürriyet vardı.

Sait Faik’in tüm kitapları değerlidir ancak ikinci ve son romanı Kayıp Aranıyor, yazıldığı dönemde yaşayan karakterlerin sevgi ve samimiyet özlemiyle dolu hayatlarını anlatması bakımından mutlaka tanışman gereken bir eser. Dört dil bilen ve oldukça kültürlü bir kadın olan Nevin, yaşadığı çevrenin ikiyüzlülüğünden sıkılmıştır; samimiyet özlemiyle yanıp tutuşmaktadır. Nevin’in sıkışıp kaldığı burjuvazi ortamından kaçışını konu edinen eser oldukça sade ve anlaşılır bir dille satırlara dökülmüş. 

Kayıp Aranıyor eserini sesli kitap olarak Işıl Yücesoy’un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Sarnıç

Önümüzde hayat… Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

1939 yılında yayımlanan ikinci kitabı Sarnıç, yazarın Bursa, Adapazarı, İstanbul ve yurt dışındaki deneyimlerine ve gözlemlerine dayanarak yazılmış. Semaver ve Şahmerdan gibi dünyadaki gelir adaletsizliği, ezen ve ezilen ilişkisi ve adalet arayışını aktaran temalar çerçevesinde kaleme alınan içerikte toplam on altı öykü bulunuyor.

Sarnıç eserini sesli kitap olarak Selçuk Yöntem’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Alemdağ’da Var Bir Yılan

Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.

Yazarın vefatından önce yayımlanan son eseri Alemdağ’da Var Bir Yılan, birçok usta öyküyü barından özgün bir eser. Sürreal öğeler içermesi ile dinlerken kimi zaman bir rüyada gibi hissedeceğiniz kitap, on yedi hikayeden oluşuyor. Yalnızlığı ve yalnızlığın yoğurduğu insanı edebi dilin çarpıcı ifadeleriyle betimlemeyi bilen yazar sayesinde yine bambaşka insanların yaşamlarına tanıklık ediyoruz. 

 Alemdağ’da Var Bir Yılan eserini sesli kitap olarak Mazlum Kiper’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Şimdi Sevişme Vakti

Sen İstanbul’dasın diye memnun ağaçlar, Sen dünyasın diye rüzgar esiyor, Sen varsın diye insanlar iyi.

Sait Faik kitapları çoğunlukla öykü türündedir. Şimdi Sevişme Vakti ise her biri bir öykü kadar yoğun içerikli şiirlerden oluşan bir şiir kitabıdır. Sait Faik’i sadece öyküleriyle tanıyorsan şiirleri ile de mutlaka tanışmalısın.

Şimdi Sevişme Vakti eserini sesli kitap olarak Kubilay Tunçer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.  

Son Kuşlar

Hiçbir zaman yeniden damla damla, dakikaları duya duya, sıkıla patlaya; rüzgârı, balığı, denizi, ağı seve seve, ölümü beklediğimi bilemeyeceklerdi.

Yazarın 1952 yılında yayımlanan hikaye kitabı Son Kuşlar, on dokuz Sait Faik öyküsünden oluşuyor. Sait Faik’in kendi içine çekildiği bir dönemde yazıldığı izlenimi veren öykülerin çoğu Burgazada’da geçiyor. Bu nedenledir ki öykülerde bol bol deniz, ada sakinleri ve balıkçılarla ilgili izlenimler mevcut.

Son Kuşlar eserini sesli kitap olarak Tilbe Saran’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Az Şekerli

Şiir, insan meselesinin fonksiyonu olan insan hayalinin, dünya çerçevesindeki tahakkuku!

Yazarın son dönemine doğru yazdığı öykülerle gençlik dönemindeki öyküleri bir araya getiren Az Şekerli isimli kitabı, 1954 yılında yayımlandı. 12 öyküden oluşan eser, Sait Faik’in usta kalemini yansıtan karakter çözümlemeleri ve tasvirlerle bezeli.

Az Şekerli eserini sesli kitap olarak Murat Eken’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Sait Faik Kitapları ve Çok Daha Fazlası Storytel’de

Modern Türk öykücülüğünün en iyi örneklerini veren Sait Faik’in öykülerini, romanlarını ve şiir kitaplarını Storytel’de bulabilirsin. Edebiyattan tarihe geniş arşiviyle Storytel’de sesli kitap dinleme keyfiyle henüz tanışmadıysan hemen Storytel’e abone ol.

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli KitapTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene