Selma Ergeç’in Seslendirdiği Çocuk Kitapları

Oldukça çok yönlü bir oyuncu olan Selma Ergeç, İngiliz Edebiyatı, felsefe, psikoloji, güzel sanatlar ve drama eğitimi almasının yanı sıra bir dönem tıp öğrencisi bile olmuş. İlgilendiği alanlarda bir sanatçının arayışının izlerini görebileceğimiz Ergeç, en nihayetinde kariyerini oyunculuk alanında devam ettirmiş. 

Selma Ergeç’in seslendirdiği sesli çocuk kitaplarını senin için bir araya getirdik. Bu liste aynı zamanda çocuk kitabı dinlemek isteyen herkes için güzide bir derleme…

Kocaman Küçük Deniz – Süleyman Bulut

Süleyman Bulut tarafından kaleme alınan Kocaman Küçük Deniz, 7 yaş ve üzeri çocuklara hitap edecek şekilde yazılmış nadide çocuk kitaplarından bir tanesi. Kitapta, doğayı kirletmenin ne gibi felaketlere yol açabileceği çocukların anlayış ve kavrayışına uygun bir şekilde öykülenirken, çevre bilincine de dikkat çekiliyor.

Kirpi Masalı – Can Göknil

Kirpi Masalı Türkiye’nin ilk resimli okul öncesi kitaplarından biri olması açısından özel bir yere sahip. Afrika’nın kurak iklim şartlarında susuzluğun korkunç etkilerine karşı direnen hayvanların dostluğunu konu edinen kitap, Can Göknil tarafından 4 yaş ve üzerine hitap edecek bir şekilde öykülenmiş. Kirpi Masalı ile okul öncesi dönemdeki çocuklara dostluk, dayanışma ve özveri gibi değerlerin ilk tohumları aşılanabilir.

Deniz Masalı – Can Göknil

Yine yazarı Can Göknil tarafından resimlenmiş bu çocuk kitabı, çocukların edebiyatla tanışmaları için en uygun eserlerden biri. Deniz ekosistemini çocukların anlayabileceği bir dille betimleyen yazarın bu kitabı sayesinde çocuklar ileride ekolojik bilinç kazanacakları temel düzey ekolojik farkındalıkları edinebilirler.

Kuyruksuz – Can Göknil

Çocukların farkındalıklarını arttıracak temaları masal ve hikaye diline ustalıkla uyarlayan Can Göknil, bu eserinde Yeni Zelanda’da yaşayan kivi kuşları etrafında bir öykü şekillendiriyor. Engelliliğe dair bireysel ve toplumsal farkındalık kazandırmayı amaçlayan Kuyruksuz, kuyruğu olmayan bir kivi kuşunun hikayesini anlatıyor.

Burun Giysisi – M. Banu Aksoy

M. Banu Aksoy’un kaleme aldığı bu eserde ebeveyn ve çocuk ilişkisi sevgi, empati ve şefkat gibi duygular çerçevesinde ele alınıyor. “İnsan üşüdüğü zaman, ne kadar da tatsız bir hisse dönüşüyor şu soğuk! Neyse ki, çözümü basit: Giyinmek! Ama insanın içini giysiden de çok ısıtan bir şey var ki, onu en iyi anneler ve babalar bilir…’’ ifadeleriyle somut örnekler üzerinden soyut kavramlar olan sevgi ve şefkate dair çağrışımların yaratıldığı eser sayesinde çocuklar duyguları ile erken yaşta kavramsal olarak başlangıç düzeyinde tanışıklık sağlayabilirler.

Gün Bey’in Penceresi – Göknil Özkök

Gün Bey’in penceresi kendini soyutlamak zorunda kaldığı, dışarıda akıp gitmekte olan hayata onu yaklaştıran bir köprü görevi görmektedir çünkü o yürüme engellidir. Her gün penceresinden büyük bir özlemle sahip olmayı arzuladığı hayatları seyretmektedir. Göknil Özkök’ün kaleminden çıkan bu sıcacık hikaye çocukların farklılıklara dair hassasiyet ve nezaket kazanması açısından faydalı olan yegane eserlerden biri.

Emekli Vagon – Göknil Genç

En sevilen çocuk kitapları arasında bulunan Göknil Genç’in bu eserinde vagon metaforu öyle ustalıkla betimleniyor ki hikayenin 4 yaş üstü çocukların soyut düşünce yetisinin gelişimine ciddi bir katkı sağlayacağı aşikar. Emekli vagon, artık eskimiş ve kullanılmıyor olmasının hüznü ile geçmişe özlemle bakmaktadır. Tekrar raylara dönme hasreti ile yanıp tutuşan trenin bu nostaljik isteği gerçek bir dostu sayesinde gerçekleşir.

Değirmenci ile Baykuş – Göknil Özkök

Bir baykuş ile değirmenci arasında gelişen sıra dışı iletişimi konu edinen eser, Göknil Özkök’in usta kaleminden çıkmış. Muhteşem bir doğada yapayalnız bir hayatı olan değirmenci, adanın önündeki deniz feneri gibi bir yerde yaşamayı hayal eder; geceleri değirmenin kanatlarında mum yakıp gökyüzünü izler. Değirmenin arkasından odun almaya çıktığı bir gece parlak gözlü, yaralı baykuşla tanışan değirmenci, yalnız gecelerini paylaşacak yegane dostunu bulur.

Küçük Kırmızı Düğme – Göknil Özkök

Çocukların dünyasında küçük kırmızı bir düğme bir aksesuardan çok daha fazlası olabilir. Çocukların hayal güçleri öylesine kuvvetli ve kalpleri öyle hassastır ki eşyalarıyla kurdukları ilişkiler bazen bir dostluğa dönüşebilir. Tema ve konu çeşitliliği açısından oldukça zengin çocuk kitapları yazan Göknil Özkök, bu hikayeyi küçük kırmızı düğmenin ağzından öyküleştirerek çocuklar için daha da etkileyici kılıyor.

Fare Adlı Kedi – Güne Doğan Gündüz

Bazı çocukların hayali arkadaşları vardır; bazı çocuklarsa oyuncakları ile dost olurlar. Oyuncak kedisine fare ismini koyan çocuğun iç dünyasını ve babasıyla olan ilişkisini eğlenceli bir öyküyle anlatan Güne Doğan Gündüz, çocukların hassas dünyasını betimlemek için harika bir öğe seçmiş.

Renkli Öcüler – Can Göknil

Okul öncesi çocuklar için oldukça ilgi çekici bir öyküsü olan renkli öcüler, çocukların hayal güçleri beslendiğinde ne kadar üretken olabileceklerini eğlenceli bir dille anlatıyor. 4 ila 7 yaş arası çocuklara uygun olan eserin yazarı Can Göknil aynı zamanda resimleme görevini de üstlenmiş.

Çocuk kitapları, çocukların kişilik gelişimine katkıda bulunmak için yazılsa da birçok çocuk kitabı büyüklere hitap edecek temalar da içermektedir. Storytel’de Selma Ergeç’in seslendirdiği birbirinden sürükleyici sesli çocuk kitaplarını dinlemek için yazı içerisinde verdiğimiz linklere tıklamanız yeterli. İyi eğlenceler!

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın