Şermin Yaşar Kitapları Storytel’de

1982 Almanya doğumlu genç yazar Şermin Yaşar, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. İdeallerinde yazar olmak bulunsa da uzun süre reklam ajanslarında çalışmış ancak eninde sonunda aidiyet duyduğu alana yönelmeye karar vermiş. Çocukların dünyasını yetişkinlerin dünyasına tercih eden Yaşar, günümüz çocuk edebiyatının en üretken yazarlarından olmayı başarmış. Her ne kadar yetişkinlere yönelik kitaplar kaleme alsa bile genelde Şermin Yaşar’ın kitaplarının merkezinde de yazarın kalbinde de çocuklar var. Storytel arşivinde bulabileceğin en güzel Şermin Yaşar kitaplarını senin için inceledik. 

Kalk Yerine Yat

Herkes günün birinde yerini bulur.

kalk yerine yat

Yazarın 2021 yılında yayımlanan öykü kitabı Kalk Yerine Yat, kah gülüp kah hüzünleneceğin 12 öyküden oluşuyor. Yazarın usta kaleminden çıkan birbirinden sıcak öykülerle insan manzaraları izliyoruz.

Kalk Yerine Yat eserini Zeynep Önen’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Tarihi Hoşça Kal Lokantası

Nasıl bir hayatsa insanların yaşadığı, yaşlanınca öldüklerini sanıyorlar oysa ölerek yaşlanıyorlar.

tarihi hoşçakal

Şermin Yaşar, kısa hikayelerden oluşan ve bir solukta okunan Tarihi Hoşça Kal Lokantası’ndaki her hikayede, farklı bir dünyanın kapısını açıyor ve okurlarını birbirinden içten hikayelerle bazen sıradan bazen sıkıcı bazense acıklı ancak her zaman temas edilmesi gereken insanların yaşamlarına götürüyor. 

Gelirken Ekmek Al

Bütün bir çocukluğunu parmak uçlarında yaşamış olanlar temkinli adım atarlar. Düşmezler, çarpmazlar, dökmezler…

gelirken ekmek al

Şermin Yaşar’ın 18 öyküden oluşan kitabı Gelirken Ekmek Al, bize bizlerin hikayelerini anlatıyor. Yazarın mizahi bir dille kaleme aldığı öykülerde bazen kendini, bazen ailenden birini bazen komşularını bulacaksın. Şaşırtıcı finalleri, sürükleyici ve samimi diliyle yazar, bu okuma serüveninde okurun sıkılmasına izin vermiyor.

Gelirken Ekmek Al eserini Zeynep Önen’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu

Belki de son yolculuk dedikleri şey; o gün benim gibi cenaze­ye katılmış herkesin yakasında taşıdığı o vesikalığın yolcu­luğuydu, kim bilir?

göçüp gidenler

Birbirinden farklı ve yoğun hikayelerle dolu Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, seni geçmişinle yüzleşmeye devam edecek denli bizden karakterle dolu bir kitap. Ölüm, ayrılık ve yalnızlık gibi temaların eşliğinde Şermin Yaşar, yer yer bam telimize dokunurken yer yer gülümsetiyor.

Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu eserini Sıla Erkan’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kuş Masalları

Bu dünyada her şey gözükse de sıradan Aslında her yaratılan içinde bin giz saklar Hangi ağaca baksan, hangi taşı kaldırsan Görmesini bilene, altından bir sır çıkar.

kuş masalları

Yetişkinlere yönelik Şermin Yaşar kitapları dikkat çekici olsa da, yazar çocuk kitapları denince ilk akla gelen isimlerden biri. Çocuklar için kaleme aldığı Kuş Masalları’nda bizleri 7 şiirsel masalla tanıştırıyor. Kuş Masalları ile masalların sadece çocuklara hitap etmediğini gösteren Yaşar, okuru düşsel bir seyahate çıkarıyor.

Kuş Masalları eserini Tilbe Saran’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Abartma Tozu

Herkes haklıydı, herkes. Kimse karşısındakinin de haklı olabileceğini düşünmüyordu.

abartma tozu

Yirmi altı bölümden oluşan Abartma Tozu’nda bu defa yazar, günümüz insanının durumunu biraz alaycı biraz abartılı bir yaklaşımla sunuyor. Çocuk kategorisindeki Şermin Yaşar kitapları arasında bulunan bu eser, çocuklara farkındalık kazandıracak bilgiler içeriyor.

Abartma Tozu eserini Sercan Gidişoğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Cingo

Farklı düşünen, farklı davranan, sıra dışı insanları kabullenemediğiniz gibi sıra dışı köpekleri de kabullenemediniz.

cingo

Cingo’da Şermin Yaşar, sevimli köpek Cingo’nun Gocukoğulları ailesinin yanında yaşadığı maceraları anlatıyor. Yazar eğlenceli bir konunun arasına esprili bir şekilde tespitler ve eleştiriler serpiştirerek düşündürmeyi amaçlıyor.

Cingo eserini Tilbe Saran’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Oh Ne Âlâ Memleket

Bir kitap içimizdeki donmuş değerleri parçalayacak bir balta olmalıdır.

oh ne ala memleket

Çocukları anlayan bir yazarın gene çocukların dilinden onların dünyasını ve anlamsal perspektifini yansıttığı Oh Ne Âlâ Memleket çocuk kitabı başlığı altında değerlendiriliyor ancak yetişkin bireylere mesaj vermeyi ve göndermede bulunmayı da ihmal etmiyor.

Oh Ne Âlâ Memleket eserini Irmak Örnek’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler

Cinsiyetlere göre renk ayrımını yetişkinler yapar, çocuklar sadece renge bakar.

kötü alışkanlıklara

Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler, hem yetişkinlerin hem de çocukların dünyasına girmeyi bilen Şermin Yaşar’dan ebeveynlere öğütler ve tavsiyelerle dolu. Yazar, çocukların emzik bırakmama ve küfretme gibi kötü alışkanlıklarının altındaki nedenler ve bunlarla baş etme yolları hakkında pragmatik bilgiler veriyor.

Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler eserini Aysın Işımer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Dedemin Bakkalı

Kimin koyduğunu bilmedikleri kurallarla yaşamaya fena hâlde alışmış zavallılar.

dedemin bakkalı

Bir çocuğun gözünden bir yetişkinin nasıl göründüğünü bilmek ister miydin? Yazar Dedemin Bakkalı’nda tam olarak bir çocuğun gözünden bize ayna tutuyor. Güldürürken düşündüren, gözlem gücüyle bize çocukların dilini anlatan yazarın eserini her ebeveyn okumalı.

Dedemin Bakkalı eserini Müjde Çapraz’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Ev Yapımı Sihirli Değnek

Değerli bir vazonun kırılmasını mesele haline getirirken, insanın kırılmasını sıradan görür olduk…

Ev Yapımı Sihirli Değnek, Şermin Yaşar’ın hayata dair birçok konuya yer verdiği oldukça akıcı ve yalın bir dile sahip kişisel gelişim esintili kitabı. Yazarın, mutluluğun gerçekten ne demek olduğu, şükrün önemi ve sevginin gerektirdikleri gibi meselelere değinen kitabı, sürükleyiciliği ile bir çırpıda biten kitaplardan.

Ev Yapımı Sihirli Değnek eserini Aysın Işımer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Çocuk Edebiyatının Usta Kalemini Storytel’de Takip Et

Şermin Yaşar çocuk edebiyatında ayrıcalıklı bir yere sahip hiç kuşkusuz. Şermin Yaşar kitapları en sevilen sanatçıların sesinden Storytel’de.

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın