Şermin Yaşar Kitapları

Üretken bir yazar olan Şermin Yaşar hem çocuk edebiyatında hem de diğer kategorilerde değerlendirilen öyküleriyle dikkat çeken bir isim. Sosyal medyada anneliğe ilişkin paylaşımları ve yazılarıyla popülerlik kazanan yazar, kısa süre içinde bir kısmı ödüllü pek çok eser kaleme aldı. Storytel’de Şermin Yaşar’ın kaleme aldığı bu en eğlenceli, keyifli ve etkileyici kitapları bulabilirsin.

Para Ağacı

Seslendiren: Nihan Omuz

Eğer bir şeye sen gerçekten ve tüm kalbinle inanırsan, inandığın şey uğruna yeterince çalışırsan ve gayret gösterirsen herkes günün birinde sana inanıyor ve yolun açılıyor.

Tembel bir çocuk sınırsız para kaynağına sahip olsaydı ne olurdu? Para Ağacı’nın kahramanı Uysal Duran, okula gitmek istemeyen hatta yatağından bir an olsun çıkmak istemeyen bir çocuk. O kadar üşengeç ki tembel lakabıyla anılır olmuş ve asıl ismi unutulmuş. Yemek yemeye, oyun oynamaya, hareket etmeye hatta konuşmaya dahi üşeniyor. Bir gün dışarı çıkmaya karar veriyor ve dışarıya attığı ilk adımda zengin oluyor çünkü kendisini para dolu bir ağaç karşılıyor. Ancak sonra gerisin geri yatıp uyumak istiyor.

Para Ağacı, Şermin Yaşar’ın çocuklara hitap etmeyi başaran üslubuyla yazılmış, ders veren ve tebessüm ettiren bir kurgu.

Kuş Masalları

Seslendiren: Tilbe Saran

Yarının korkusuyla bugünü kaçırmayın

Yarın ne olacak diye bugün kaygılanmayın

Güzel hayaller kurun, güzelliğe uyanın… 

Kuş Masalları’nda şefkat, hoşgörü, iyilik, güzellik, sevgi ve barış var. Anlamlı mesajlar, birbirinden şirin kuşlar ve yolculuklar var. Şermin Yaşar’ın bu muhteşem eserinde, yedi dağa ait kuşların masallarının şiirle buluşmasını okuyacaksınız. Kibrin, kötülüğün ve acımasızlığın yenildiği bu dünyaya, eninde sonunda güzellik hâkim olacak. Kuş Masalları, çocuklar ve hâla çocuk kalanlar için.

Gelirken Ekmek Al

Seslendiren: Zeynep Önen

Ben seni terk edilmiş evlerin posta kutusunda bekledim.

On sekiz farklı öyküyü içeren Gelirken Ekmek Al, okuru kâh şaşırtıyor kâh hüzne boğuyor ama her defasında büyülüyor. Eserde pek çok duygu ve davranış hissediliyor. Hasret, çocukluk, yalnızlık, sevgi, ölüm, hatalar, ebeveyn ilgisinin eksikliği… Gelirken Ekmek Al eserinde Şermin Yaşar, en derin yerlerimizden sesleniyor bize. Kırgınlıklarımızı kutsuyor, hayatın içinden, kitabın tam ortasından konuşuyor. Her öyküde zengin betimlemeler ve benzetmelerle hayal gücünü besleyerek okurun kendisini hatırlamasını sağlıyor.

Dedemin Bakkalı

Seslendiren: Müjde Çapraz

Yetişkinlerin çocuklara yaptıkları haksızlıkları, hataları görebilirsin. Yine de yüzlerine vurma, inanmazlar. Çocuksun, görmezden gel. Bırak kendilerini dünyanın en zeki insanları sansınlar.

Küçük bir çocuk büyüyünce ne olacağına karar verme sorumluluğunu hissetse ne olurdu? “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunu fazla ciddiye alan baş kahramanımız, geleceğini şekillendirmenin ağırlığı altında hemen bir karar vermek zorunda kalır. Mantıklı bir karar almak zorunda hisseden çocuk, bakkal olmaya karar verip çıraklığa başlar. Ticari zekâsıyla bakkalı büyütmek için türlü girişimlerde bulunan çocuk, yetişkinlerin tüm sınırlamalarına rağmen hayaline sıkı sıkıya sarılır.

Bir çocuğun büyüme serüveninde, kendinden büyüklerle olan iletişimini konu edinen Dedemin Bakkalı, çocukların gözünden büyüklerin dünyasına da ayna tutarak hem yetişkinler hem de miniklere ders verir nitelikte.

Tarihi Hoşça Kal Lokantası

Seslendiren: Öykü Şeker

Kabul, asla ilk günkü ışıltısında olmuyor hayat; ama yine de, yıllarını anılarını temizlemeye vermiş ağır bir işçi kelamı bırakabilirim şuraya; barış geçmişinle her gün yeniden, yeterince uğraşırsan eser kalmıyor kirden…

Hüzünlü, kederli ve aşk temalı hikâyeler… Tarihi Hoşça Kal Lokantası, kalbe dokunan ve birbirinden farklı kısa öyküler içeriyor. Öykülerin her biri hem duygusal hem realist hem de esprili bir üslup taşıyor. Sohbet havasında ilerleyen ve yazarın tüm gözlem yeteneğini sergilediği yirmi dokuz öyküyü tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.

Cingo

Seslendiren: Tilbe Saran

Böyledir; insanlar birbirlerinin kalplerine bakmayı akıl etmezler. Dış görünüşlerine bakarlar ve çokça yanılırlar.

Çocuklara bir evcil hayvandan daha iyi kim arkadaşlık edebilir?  Cingo, çocukların eğlence dolu dünyasında onlara eşlik eden sevimli bir köpektir. Cingo’nun Gocukoğulları ailesine gelmesiyle yaşadığı maceraları anlatan kitap, yazarın tespitleri ve eleştirileriyle pedagojik bir önem de kazanıyor.

Köpek de dâhil olmak üzere hikâyenin kahramanlarının gözünden anlatılan Cingo, köpeklerin davranışları ile ilgili olarak öğretici bir nitelik taşıyor. Şermin yaşar bu kitabında hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik olarak mesajlar veriyor.

Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler

Seslendiren: Aysın Işımer

Huzur bulmak için, hayata tutunmak için, yeniden başlamak için, dik durmak için, gülmek için nedenler arıyoruz ya hani. Çocukların yüzlerine bakın. Tekrar düşündüğünüzde bundan daha güzel bir neden bulamayacaksınız…

Yeni çocuk sahibi olanlar için yavrularını kötü alışkanlıklardan korumak ve onlara rehber olmak çok önemlidir. Şermin Yaşar, Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler’de 0-6 yaş dönemindeki problemler karşısında, ebeveynlerin geliştirmesi gereken davranışları ortaya koyuyor. Çocuğunuzla karşılaşabileceğiniz sorunları hikâyeleştiren yazar, ebeveynler için de etkili çözüm önerileri ortaya koyuyor.

Okurların kendilerini ve deneyimlerini bulacakları hikâyeler, ebeveynlik sürecinde karşılaşacağınız sorunlarla baş etmenizi sağlayacak bir rehber niteliğinde. Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler, gündelik hayatın karmaşasında zorlanan ebeveynlerin ihtiyaç duyacağı türden bir kitap.

Kalk Yerine Yat

Seslendiren: Zeynep Önen

Kardeşlik pili bitmiş bir saat gibiydi. Pilini taktığın anda kaldığı yerden başlayıveriyordu çalışmaya. Bin yıl da görmesen, anında kapatıyordun aradaki açığı.

2021 yılında yayımlanan ve toplamda on iki farklı öyküden oluşan Kalk Yerine Yat, içten bir eser. Yer yer güldüren, bazen de hüzünlendiren bu kısa öykülerde “Kalk yerine yat” demenin verdiği sıcaklığı hissedebilir ve tatlı bir uykuyu sürdürmek isteyebilirsiniz.  

Ev Yapımı Sihirli Değnek

Seslendiren: Aysın Işımer

Kar tanelerinin hepsi altı köşelidir ve hiçbiri birbirine benzemez. Başına düşen, kirpiğine değen, omzuna konan her kar tanesi sana özel, senin için, başka kimsede yok.

Ev Yapımı Sihirli Değnek, okura hayatını nasıl daha verimli ve keyif dolu geçireceğine dair tüyolar veriyor. Kendi deneyimlerine dayandırdığı fikirleriyle okura, hayatı daha mutlu yaşamanın ve dertlerle baş etmenin yollarını anlatan Şermin Yaşar, adeta size bir sihirli değnek uzatıyor. Yazarın fikirleri ve tavsiyeleriyle size sunduğu o değnekle hayatınızı baştan yaratmak sizin elinizde.

Şermin Yaşar Kitapları Storytel’de

Kaleme aldığı naif öyküleriyle gönüllerde taht kuran Şermin Yaşar’ın pek çok eseri şimdi Storytel’de. Yazarın gerek çocuklar gerek yetişkinler için kaleme aldığı ve hafızalarda yer edinen eserlerini Storytel platformunda sesli kitap ayrıcalığıyla dinleyebilirsin.

E-kitapSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın