Stefan Zweig Alıntıları

Stefan Zweig; monografi, libretto, öykü, novella, mektup, tercüme, roman, şiir, önsöz gibi pek çok yazınsal alanda kendini geliştirip göstermiş bir yazar. Objektivist, insancıl, bağımsızlığa meftun ve idealist bir kişilik olan Zweig, ardında sayısız eser bıraktı. Onun edebi külliyatını ve düşün dünyasını tanımak isteyenlerin bir girizgâh yapabilmesi için yazarın kaleminden dökülmüş alıntıları bir araya getirdik.

Her şeyin bittiğini sandığınız anda kader birini yollayıveriyor.

Clarissa

Ilımlı bir mutluluk da talihsizlik kadar kışkırtıcı olabilir, umutsuzluğun getirdiği sürekli bir doyumsuzluktan daha tekinsizdir.

Korku

Birinin yüreğinden kopan çığlık, diğerinde karşılık buluyordu. Çünkü onların acıları akrabaydı.

Lyon’da Düğün

Görünüşte dünyadan uzak yaşayanlar, içlerinde bambaşka dünyalar yaşatırlar.

Satranç

Evi olmayanın evi dünyadır; hayatın bağlarını koparan insan hayatın kendine düşen payını alır; masum olan huzurludur.

Virata Ya Da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri

Sadece anılarla yaşamak insanın doğasına aykırıydı; nasıl bitkiler ve bütün canlılar renklerinin solmaması ve çanak yapraklarının kuruyup dökülmemesi için toprağın besleyici gücüne ve gökyüzünden süzülüp gelen canlı ışığa ihtiyaç duyuyorsa, aynı şekilde sözde gizli düşlerin bile belli ölçüde tensel gıdaya, duygulu ve canlı bir desteğe ihtiyacı vardı; aksi halde kanları çekilir, ışıma güçleri zayıflardı.

Geçmişe Yolculuk

Hiçbir sanat, gerçeğin kendisiyle yarışamaz. Yaşasın gerçeklik!

Bir Zanaatla Beklenmedik Karşılaşma

Bir gölgeden ışık almak mümkün değildir.

Marie Antoinette

Binlerce insanın arasında yapayalnız olmanın ne anlama geldiğini bilemezsin.

Kızıl

Aslında yazmak, bir anlamda, zihnimi sürekli meşgul eden, içimde sancılı bir huzursuzluğa neden olan bir olayla sonunda hesaplaşmak, onun üzerine sünger çekmek, onu yerli yerine oturtmak, benden önde tutmak ve her açıdan kapatmak için giriştiğim bir çabaydı.

Olağanüstü Bir Gece

Bir halkın, diktatörlüğün sağladığı, sıkı disiplin ve artan ortak vurucu güç gibi geçici avantajların bedelinin daima bireyin kişisel haklarıyla ödendiğinin ve her yeni kanunun, kaçınılmaz olarak eski bir özgürlüğe mal olduğunun farkına varması çoğunlukla zaman alır.

Castellio Calvin’e Karşı – ya da Bir Vicdan Zorbalığa Karşı

Sürekli “bir gün” ve “belki” diye düşünerek, sürekli umut ederek yaşamak ne kadar korkunç bir kader…

Gömülü Şamdan

İnsanların minnettarlığını pek sezemeyiz, en minnettar olanlar kendilerini ifade edecek sözcükleri bulamazlar, kafaları karışarak susarlar, uyanırlar ve bazen de duygularını dışa vurmamak için tutulup kalmış gibi yaparlar.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat

Tutkularımız da, kaygılarımız da, hayal kırıklıklarımız da, öfkelerimiz de incir çekirdeği doldurmayan şeylermiş aslında.

Dünün Dünyası – Bir Avrupalı’nın Anıları

En sonunda uykuya dalabildim; bu boğucu, vıcık vıcık uyku, hayat ile ölüm arasındaki bu koşuda verilen tek molaydı.

Amok Koşucusu

Artık ne kenti ne de sokağı hissediyordum, ne sokağın adını ne de kendi adımı; burada yabancı olduğumu, tanımadığım bir yerde her şeyden müthiş bir biçimde arınmış olarak durduğumu duyumsuyordum yalnızca.

Ay Işığı Sokağı

Yüreğinin derinliklerinde bu sis duvarını parçalamak, bir yerlerde uyanışın, aydınlanışın mesajını, yaşamın gerçekliğini, güvenliğini, kesinliğini hissetmek istiyordu.

Mecburiyet

Sıcak gözyaşlarının buz kesmiş yanaklarından süzülmesini hissetmenin ve korkunç sessizlikte kendi hıçkırıklarını duymanın sancılı lezzetine gönüllü teslim oldu.

Bir Çöküşün Öyküsü

(Dostoyevski için) Ve onun şahitleri yoktur, bedeninde ve zihninde sanatçının şu üç mistik biriminden başka: Yüzü, kaderi ve eseri.

Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski

Yağmur hışırdayarak gözeneklerimden içeri işliyormuş, rüzgâr ıslığıyla ciğerlerimi temizliyormuş gibi geliyordu. Artık kendimi bu yaşadıklarımda yalnız hissetmiyordum, şimdi ben yeryüzüydüm, kasırgaydım, sağanaktım, kabaran doğanın içindeki geceydim.

Mürebbiye

Hayatım boyunca size duyduğum kadar hayranlık ve sevgi duyduğum başka biriyle hiç karşılaşmadım, fakat dostluğumuzun benim için ne anlama geldiğini de size hiçbir zaman ifade edemedim, çünkü sizin bana verecek çok şeyiniz varken benim size verecek hiçbir şeyim yoktu.

Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar – On Dört Tarihsel Minyatür

Bir hayvanın bakışı en zor anlarda bir insanınkinden çok daha etkili, neredeyse diyebilirim ki konuşkan olabilir; çünkü biz duygularımızın, düşüncelerimizin çoğunu, bunları aktaran kelimelere havale ederiz, buna karşılık konuşma becerisi olmayan hayvan bütün ifadeyi gözbebeklerinde toplar.

Geç Ödenen Bedel

Hiçbir şeyden haberi olmayan Vicenzalı bir matbaacının, hazırladığı antolojinin kapağına Kolomb’un yerine Amerigo’nun adını yazması… İşte böyle aptalca bir rastlantı yine hiçbir şeyden haberi olmayan Vespucci’ye farkına bile varmadığı bir ün kazandırır.

Amerigo: Tarihsel Bir Yanlışlığın Hikâyesi

Tekrar kitaplara sarılmıştı. Acının, güzelliğin ve her türlü duygunun buram buram hissedilebildiği kitapları yeniden en yakınları olmuştu.

Erika Ewald’ın Aşkı

Duraklar da müziğe dahildir.

Karışık Duygular

Yıllardır kendisine değdiği, ancak tam aydınlatamadığı hayatın özlemini duyuyordu.

Hayatın Mucizeleri

Kalmak istemediğin yerde oyalanma! İşler iyi gitmiyorsa bırak, yenisine başla! Bir yerde kendini iyi hissetmiyorsan, bavulları toplayıp başka bir yere git!

Postacı Kız

İki hafta boyunca kitap okumak, yürüyüşe çıkmak , hayal kurmak , rahatsız edilmeden uzun uzun okumak , iki hafta boyunca telefonsuz ve radyosuz yaşamak, konuşmak zorunda olmamak , bir anlamda rahatsız edilmeden kendim olmak istiyordum…

O Muydu?

Kitaplarını, eskilerden kalma bir bahçıvanın, çiçekleri sevdiği kadar seviyor ve koruyor, onları sanki kırılabilir kıymetli bir eşyaymış gibi tutuyor…

Değişim Rüzgarı

O anda Goethe’nin söylediğini sandığım şu söz bir kez daha aklıma geldi: “Koleksiyoncular mutlu insanlardır.

Görünmeyen Koleksiyon

Platonik Aşka Bir Zweig Dokunuşu: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Seslendiren: Özlem Zeynep Dinsel

Ve senin bakışlarından anlıyordum: ruhunda ufacık da olsa bir iz bırakmadığımı…

Stefan Zweig’ın bu kitabı, dağ gezisinden eve dönen R. baş harfli bir isme sahip bir yazar ve edebiyatçıyı merkeze alır. 41. doğum gününde R. adresine gönderilmiş mektupları okurken ‘bilinmeyen bir kadının mektubu’ ile karşılaşır. Anonim bir kadın, karşılıksız aşka tutulmuş ve karşı komşusuna yıllar boyunca  yakın ilgi duymuş ama yazarın hiçbir biçimde en ufak bir dikkatini çekememiştir. Aşığını fark etmeyen maşuk R. kadının evden taşınmasının da haliyle ayırdına varamamıştır.

İlerleyen safha ve sayfalarda R. karakterinin mektuplar aracılığıyla öğrendiği bu durum, aynı zamanda ümitvar bir çocukluk aşkından yetişkin bir kadının çaresiz tutkusuna nasıl dönüştüğünü de gösterir. Zira R. yıllar sonra esrarengiz kadınla bir barda karşılaşacak ancak bu dört bir yanı onu beğenenlerce kuşatılan alımlı kadına kayıtsız ve yabancı gözlerle bakacaktır. Kadın ise zaten bir fanusta yaşamaktadır ve aşkının bilinip bilinmemesinin bir önemi yoktur. Ta ki canına tak edip bir mektup yazma kararı alana dek…

Yalnızca 64 sayfa olan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, psikolojik betimlemeler ve analizlerle dolu. En önemli ders ise kimi zaman umursamadığımız kişilerde derin izler bırakabileceğimiz… Obsesyon, karşılıksız aşk, hüzün, masumiyet, düş kırıklığı, farkındalık gibi konu ve temaların hissedildiği eser hatırı sayılır bir mektup-novella.

Stefan Zweig Eserlerini Storytel’de Bul

20. yüzyıla damga vuran ve halen azalmamış bir beğeniyle okunan Stefan Zweig eserlerini Storytel’de dinle. Özlem Zeynep Dinsel’in ustalık ve metinlere uygun bir ruhla seslendirdiği Stefan Zweig eserlerine Storytel’in web sitesi veya uygulaması üzerinden ulaşman mümkün. Saniyeler içinde bir Storytel hesabı aç.

E-kitapKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın