Storytel İftiharla Sunar… Yeni Nesil Radyo Tiyatrosu: Podacto

Biraz nostalji yapmaya ne dersin? Bir zamanlar radyo tiyatrosu diye bir heyecan vardı bu dünyada! Sadece ülkemizde de değil, tüm dünyada insanların heyecanla beklediği bir yayındı radyo tiyatrosu. Özellikle Avrupa’da savaş döneminde pek çok eylemleri kısıtlanan, bir araya gelemeyen insanlar için büyülü bir program haline gelmişti.

Storytel bu tatlı yayın çeşidini yeniden hatırlatıyor bizlere ve Podacto ile birbirinden değerli oyuncuları, birbirinden muhteşem metinleri bizlerle buluşturuyor.

Sıkı bir tiyatro takipçisiysen bazı oyunlar hayli tanıdık gelecek. Bir zamanlar sahnede canlı canlı izlediğin oyunlar yeniden, yeni seslerle bu defa kulaklığında ya da hoparlörlerinde seninle buluşacak.

Dijital mecralarda yayınlanacak bir sesli tiyatro, kendi deyimiyle bir kulak tiyatrosu deneyimi olan Podacto’ da neler var bakalım…

Ful Yaprakları

Bir zamanlar Devlet Tiyatrosu sahnelerinde büyüleyici bir şekilde oynanan oyun şimdi Podacto’da. Tiyatronun büyüsü özellikle bazı oyunları yeniden ve yeniden görme isteği yaratıyor. Podacto da böyle düşünen tiyatro severler için bire bir bir yayın! Ful Yaprakları’nın eşsiz metni, Caner Cindoruk, İlkin tüfekçi ve Özlem Öçalmaz ile buluşuyor.

Yüzyılın Aşkı

“Olmamış, bir araya gelememiş, bütünlenememiş tarihçeler geçiyor gözlerimizin önünden ve bir anda çöküp kalıyoruz öylece…”

Türkiye tarihinin son yüz yılından 8 farklı zaman ve mekânda var olan ve 8 farklı aşk hikâyesi… Kavuşamayan âşıkların hikâyesi… Romantik bir gün geçirmek istersen ya da “nerede o eski aşklar” diye düşünenlerdense Yüzyılın Aşkı tam sana göre. Yeşim Özsoy’un harikulade oyununa Reha Özcan ve Şenay Gürler sesleriyle hayat veriyor.

Kumsalda

Modern insanın sorunları doğayla yankı buluyor. Kerem ve Ece şehir hayatından kaçıp kendilerini doğaya atarlar ancak bir süre sonra doğa hayatı, vahşi yaşam gibi görünmeye başlar. İçlerinde çözemedikleri sorunlar adeta doğada ses bulur.

Murat Mahmutyazıcıoğlu yazdı, Enis Arıkan ve Hazal Kaya canlandırdı.

Alice Harikaları Olmayan Diyarda

“Seni bir tahta oturtuyorlar, sana güzel elbiseler giydiriyorlar… Daha iyi soymak için.”

Harikalar diyarında gezen Alice artık büyümüştür ve hiç de eskisi gibi büyülü bir dünyada değildir. Sürekli birileri onu çekiştirir, arkasından konuşur, farklı gözlerle bakar. Alice’in tek umudu şövalyenin gelip onu kurtarmasıdır ama henüz o şövalyeyle tanışmamıştır bile! Dario Fo’nun kaleme aldığı bu çarpıcı oyunu Dolunay Soysert’in sesinden dinleyebilirsin.

Kahvede Şenlik Var

İnsan ilişkilerini tartışmaya ne dersin? Bir kadın ve bir erkek denize nazır bir kahvede evlenmeyi düşlerken olaylar onları bambaşka noktaları götürür. Kahvenin ilginç garsonu ile girdikleri sohbette evlilikten beklentiler, hayal kırıklıkları, umutlar konuşulur. Sabahattin Kudret Aksal’ın kalemine bu defa Bennu Yıldırımlar, Serdar Orçin ve Şerif Erol ses veriyor.

1938’de Orson Welles, H. G. Wells’in ünlü kitabı Dünyaların Savaşı’nı radyoda oynadığında Amerika’yı kısa süreli bir kaosa sürüklemişti. Dinleyenler olayların gerçek olduğunu sanıp panik yaratmışlardı. İnsana bu kadar canlı anlar yaratan sesli oyunlar şimdi yeniden aramızdalar. Bu sesli deneyimi kaçırmayın.

Artık Hiçbir Şey Bizi Birbirimize Yaklaştıramaz, Evlenme Teklifi, Limonata, Yıldönümü Kutlaması, 11’e 11, Yola Ama Yutma gibi daha pek çok hikayenin bulunduğu Podacto, Storytel’de seni bekliyor.

Sesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın