Storytel’de Dinleyebileceğin Agatha Christie Kitapları

Ünlü yazar Agatha Christie, sürükleyici ve çözülmesi güç olay örgülerine sahip polisiye eserler üretmiş önemli bir isim. Onun gerilim dolu polisiye eserleri, aynı zamanda insan ruhunun karmaşasına ve karanlık taraflarına da ayna tutuyor. Akıllara kazınan karakterleri, tuhaf mekân seçimleri ve beklenmedik sonlarıyla Agatha Christie polisiyesi, birbirinden etkileyici eserlerle Storytel’de. 

Dilersen şimdi, Storytel’in kitaplığında yer alan gizemli ve heyecan dolu Agatha Christie kitapları hakkında bilgi verelim. 

Doğu Ekspresinde Cinayet 

Kişisel davrandığım için beni bağışlayın. Yüzünüz hiç hoşuma gitmedi, Mösyö Ratchett.

Doğu Ekspresinde Cinayet, Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başından geçen inanılmaz olayları konu alan eşsiz bir polisiye. 

Roman, İstanbul’dan Calais’ye yolculuk eden ünlü Doğu Ekspresi’nde geçer. Kışın sert iklim koşullarında yapılan bu uzun seyahat sırasında, yolculardan biri gizemli bir şekilde cinayete kurban gider. Cinayetin kurbanı, dolar milyoneri Ratchett’dir. Varlıklı adam, kompartımanda bıçaklanmış hâlde bulunmuştur. Ratchett’in geçmişi bilinmezlerle doludur ve Poirot, cinayeti çözmek için vakit kaybetmeden soruşturmaya başlar. Hercule Poirot, hareket halindeki trende, yolcuların ifadelerini alıp deliller toplar. Deliller toplandıkça, cinayet meselesi daha da karmaşık bir hal almaya başlar. Soruşturma derinleştikçe neredeyse herkes şüpheli hâle gelmiştir.

Roman ilerledikçe, okuyucu, Poirot’nun bilgisayar gibi çalışan analitik zekasıyla cinayeti nasıl çözeceğini merak eder. Polisiye klasikleri arasında ilk akla gelenlerden olan bu roman, sürpriz sonu ve çözülmesi güç karakterleriyle ünlüdür. Agatha Christie’nin imzası niteliğindeki akıl almaz son, okurları yine hayrete düşürecek niteliktedir.

On Kişiydiler

Evet, gerçekten çok yorgundu. Deniz… Tam bir sessizlik… İh­tiyacı olan da buydu işte. Uzun bir tatil yapmak istiyordu, ama bu imkansızdı.

On Kişiydiler, son sayfasını okumak için can atacağınız türden bir roman. Roman, 10 farklı kişinin, kendilerine gizemli bir şekilde gönderilen davetiyeler üzerine bir adaya ayak basmalarıyla başlar. Hikâyenin odağındaki 10 kişi, ada üzerindeki bir malikânede bir araya gelirler. Ancak davetiyelerde buraya neden çağrıldıkları hakkında herhangi bir bilgi yoktur. 

Kısa süre sonra, adadaki kişilerin sıradışı bir şekilde öldüğü bir dizi olay başlar. Ada üzerinde yaşanan ölümlerle birlikte, gerilim dozu artar ve katilin kim olduğunu bulmak daha da zorlaşır. Gelgelelim bu arada adadan dışarıya adım atmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. 

Sürpriz sonuyla okuyucuyu şaşkına çeviren On Kişiydiler, yazarın gerilim dozunu artırarak ilmek ilmek dokuduğu karmaşık bir yapıya sahip. Polisiye edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen On Kişiydiler, izole olmuş bir adanın kasvetli atmosferinde geçen nefes kesici bir hikâye. 

Çarpık Evdeki Cesetler 

Nefret dediğinde aşırı düzeyde bir hoşnutsuzluğu kastettiğini düşünüyorum. Uzak durun hallolur. Ama kıskançlıktan kaynaklanan nefret farklıdır; bu tutku seviyesinde sevgi ve hayal kırıklığının sonucunda ortaya çıkar.

Adeta film tadında ilerleyen Çarpık Evdeki Cesetler kitabının nefes kesici bir konusu var. Roman, Charles’in, nişanlısı Sophia Leonides ile birlikte ailesinin yaşadığı büyük ve eski bir malikâneye dönmesiyle başlar. Malikâne, çok ciddi bir servete sahip olan Aristide Leonides tarafından yönetilmektedir. Ancak, Charles ve Sophia’nın dönüşü, büyük bir şok yaratmıştır. Romandaki karakterlerden birinin malikânedeki ölü bulunmasıyla, gerilim iyice tırmanır. Bu ölüm, polis tarafından doğal bir ölüm olarak değerlendirilmiştir fakat Charles, ölümün bir cinayet olduğunu düşünmektedir.

Charles sır perdesini kaldırmak için ailenin diğer üyeleri ve malikâne çalışanları arasındaki ilişkileri araştırmaya başlar. Herkesin şüpheli olduğu bu karmaşık olayda, cinayetin neden ve nasıl işlendiğini çözmek zorlu bir görev hâline gelir. Roman ilerledikçe, okuyucu, malikânedeki karakterlerin sırlarını şaşkınlıkla keşfedecektir. 

Fare Kapanı 

İnsanlar konusunda bilgi edinmek inanın çok ilgi çekici bir şey. Siz de aynı fikirde değil misiniz? Tabii yalnız ne olduklarını, ne yaptıklarını bilmek yeterli değil. Onların duygularını ve düşüncelerini de öğrenmek gerekir.

Fare Kapanı, yoğun kar fırtınası nedeniyle tüm yolcuların içerde mahsur kaldığı Monkshood Otel’de geçer. İşletmeyi yeni devralan Mollie Ralston ve kocası Giles Ralston, kar fırtınası sırasında ilk müşterilerini ağırlamaktadırlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde radyodan duyulan bir haber, herkesin gerilmesine neden olur. Habere göre, bir cinayet işlenmiştir ve bu cinayetin Monkswood Otel ile sıradışı bir bağlantı vardır. 

Olayın duyulmasının ardından oteldeki konuklar ve çalışanlar arasında şüpheler artar. Bu sefer Hercule Poirot ya da Miss Marple gibi Agatha Christie’nin ünlü dedektifleri sahneye çıkmaz. Bu gizemli cinayet nedeniyle içindeki dedektiflik yeteneğini keşfeden sıradan biri olayları çözmeye çok yaklaşmıştır.

Ölüm Sessiz Geldi 

Önsezi muhteşem bir şey! İnsan bunu ne açıklayabilir ne de görmezlikten gelebilir.

Ünlü bir Agatha Christie romanı olan Ölüm Sessiz Geldi, herkesten şüpheleneceğiniz tekinsiz bir mekânda geçiyor. St. Mary köyünde ikâmet eden Styles köşkünün hanımı, ansızın ölür. İlk belirlemelere göre merhumu öldüren tanıdığı biridir. Şüpheliler arasında genç kocası, üvey çocukları, kasaba doktoru ve gelini de vardır. Usta dedektif Pairot bu ilginç vakanın detaylı bir şekilde araştırırken büyük bir sürprizle karşılaşır.

Sıfıra Doğru 

Genç adam ona yaklaşırken şefkatle, “Tepede seni yakaladığım zaman,” diye fısıldadı. “Bir kuşa benziyordun… Kaçmak için çırpınan bir kuşa… Ama artık kaçamazsın.”

Audrey gülümsedi. “Kaçmayı istemeyeceğim ki…”

Mutlu bir evlilikleri olan Nevile Strange ve eşi Kay, Audrey ile tanıştıktan sonra akrabası Lady Tresslian’ı ziyaret etmeye karar verirler. Herkes eylül ayında Lady Tresslian’ın evinde, gergin bir atmosferde bir araya gelmiştir.

Bir akşam, konukların yoğun katılımda bulunduğu bir toplantıda yaşlı avukat Mr. Treves geçmişte bir çocuk tarafından işlenen tuhaf cinayeti anlatır. Daha sonra Mr. Treves, bulunduğu otelde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder. Mr. Treves’in ölümünün ardından karakterlerden biri vahşice katledilir. Bu cinayetten sonra Mr. Treves’in cinayete kurban gidip gitmediği merak konusu olur. Başkomiser Battle, tüm mesaisini ayırarak, canla başla bu gizemli olayları aydınlatmaya çalışacaktır. 

Porsuk Ağacı Cinayeti 

Ben daima insanların kötü olduklarına inanırım. İşin kötüsü sonunda da yanılmamış olduğumu anlarım.

Tüm parasını tuhaf yerlerde harcamaya başlayan Rex Fortescue, etrafında şüphe çekmeye başlamıştır.  Bir gün siyanür zehiri ile öldürülmüş durumda bulunur. Müfettiş Neele ve Bayan Marple, bu cinayet olayını araştırmaya koyulur. Fortescue hanesinde işlenen bu garip cinayette, tüm ev halkı potansiyel zanlı olduğundan müfettişlerin işi çok zordur. 

Polisiye Edebiyatının Klasikleri Storytel’de 

Agatha Christie’den Henning Mankell’a, en usta polisiye yazarlarının en önemli eserleri Storytel’de. Gerilim dolu ve sürükleyici öyküleri dinleyerek heyecanlı bir serüven yaşayabilirsin. 

Okunması Gereken KitaplarStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene