Storytel’de Dinleyebileceğin Biyografik Romanlar

Biyografik romanlar için edebi türler içinde özel bir yere sahip olduklarını söyleyebiliriz. Dünyayı değiştiren, hayatlarımızı etkileyen, yeniliklere öncülük eden önemli isimlerin yaşam hikâyeleri yüzyıllardır okurlar tarafından ilgi, merak ve keyifle okunmaya devam ediyor. 

Her ne kadar ünlü şahsiyetler ortaya koydukları eserlerle ve yaptıkları açıklamalarla hayatlarından kesitler ve esintiler paylaşıyor olsalar da, onların dünyayı etkileyecek, insanlara cesaret ve ilham verecek bu noktaya nasıl geldiklerinin tüm ayrıntılarını öğrenmek, onları daha yakından tanımak, yaşam hikâyelerinin izini sürmekle mümkün oluyor. İşte bu noktada araştırmacı yazarlar ve kaleme aldıkları biyografik romanlar devreye giriyor. Hayranlık duyduğumuz isimlerin yaşamlarını gün yüzüne çıkarmak için kişisel hatıraların, tozlu arşivlerin, bazen de yüzlerine kapanan perdelerin ve uzun süren sessizliklerin peşine ustalıkla düşüyorlar. 

Siyasetten edebiyata, müzikten modaya kadar çeşitli alanlarda ürettikleriyle ve eylemleriyle uygarlık tarihine damga vurmuş, yaşadıkları çağı etkilemekle kalmayıp sonraki kuşaklara ilham veremeye devam eden öncü isimlerin Storytel’deki biyografilerine  göz atmaya ne dersin? 

İşte Storytel’de dinleyebileceğin biyografik romanlar: 

Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür / Mahatma Gandi – Gamze İyem

Hindistan özgürlük mücadelesinin lideri, tarih sahnesine barışçıl eylemleri ile damga vurmuş, sadece siyasi olarak değil, çığır açan düşünceleriyle ve mistik yaşamıyla da ruhani bir lider olarak tanımlanan Gandi’nin mücadelelerle dolu yaşamı Storytel’de! Hindistan edebiyatının usta ismi Tagore tarafından kendisine verilen  “mahatma” adını layığıyla taşımış “yüce ruh” Mahatma Gandi’nin siyasi mücadelesi,devrimci kişiliği ve özel yaşamı, “Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür” kitabında Gamze İyem tarafından detaylı bir şekilde kaleme alınıyor. Dünya siyasi tarihini derinden etkilemiş, yaşadığı çağdan günümüze kadar dünyadaki pek çok özgürlük mücadelesine ilham olmaya devam eden Gandi’nin biyografik hikâyesini Efe Özgün seslendiriyor.

Dâhiler ve Aşkları / Sigmund Freud – Çiğdem Sezer

 “…Çünkü O, yaşamının ilk yıllarından itibaren bir dahi olacağı günlerin düşünü kurmuş, heykelinin dikildiğini, onun için törenler düzenlendiğini hayal etmiş, bu hayali törende söyleyeceklerini bile bilincinde hazır etmiştir. Böylesi bir hayali gerçekleştirmeye soyunmuş bir yaşamda bildik çılgınlıkları, sapmaları, travmalarıyla yaşanacak bir aşka yer olamazdı, olmamalıydı. Öyle de oldu, ya da öyle olduğu izlenimi yaratıldı. Freud hayatı boyunca tek eşliliği savundu ve öyle yaşadı. Evet ama karısına aşık olmuş muydu?” 

Çiğdem Sezer, kaleme aldığı Dâhiler ve Aşkları/ Sigmund Freud kitabıyla Psikanaliz biliminin kurucusu ünlü bilim insanı Sigmund Freud’un hayatının ayrıntılarını ve özel yaşamının gizemlerini okurlarla paylaşıyor. Özellikle yaşadığı dönemde pek dillendirmemiş olsalar da, ölümünün ardından Freud’un, eşinin kız kardeşi olan Minna Bernays ile olan ilişkisinin sınırlarını sorgulayan tarihçiler bir karara varmış gibi görünüyor.  Sigmund Freud’a dair bu merak uyandırıcı kitabı usta sanatçı Levent Şenbay’ın sesiyle Storytel’den hemen dinleyebilirsin! 

J.D. Salinger – Bülent Ayyıldız

Edebiyat tarihinin en çok merak edilen ve hakkında en çok spekülasyon üretilen yazarlarının başında gelir J. D. Salinger. Hemen hemen her yıl Salinger hakkında yeni bir iddia ortaya atılır. Yazar Bülent Ayyıldız, tüm dünyada çok sevilen ve okurların kalplerine altın harflerle kazınmış Çavdar Tarlasında Çocuklar ile birlikte gelen şöhretten kaçarak inzivaya çekilen, kendisi ve hayatı hakkında kesinlikle konuşmayı reddeden, konuşanları ise hayatından çıkaran Salinger’ın hayat öyküsünü önemli bir perspektiften ele alıyor. Ayyıldız, öncelikle bir okur olarak Salinger’ın edebiyatıyla tanışma hikâyesini sunarak kitabın ilerleyen bölümlerinde Salinger’ın hayatında dönüm noktası olarak görülebilecek bir takım olayları farklı bir kurguyla okurlara sunuyor. Edebiyat tarihinin en gizemli isimlerinden biri olan J. D. Salinger’ın yaşamının ayrıntılarını merak ediyorsan hemen Storytel kütüphanesini keşfedebilirsin! 

Ölmeyi Bilen Adam / Muhsin Ertuğrul – Ayşegül Çelik

“…Çünkü, yeryüzünde tiyatronun bin bir derde deva olduğuna inandım bir kez. Bütün kötülüklerin, insanın insandan kopmasından, uzaklaşmasından; birbirlerinin sıcaklığını, sevgisini duyamadıklarından doğduğuna inanç getirdim bir kez. Artık, beni bu inançtan, bu kâmdan kurtaramazdı kimse…”

Çağdaş Türk tiyatrosunun kurucusu ve Türk sinemasının doğuşuna öncülük etmiş, Cumhuriyet döneminin en önemli sanatçılarından Muhsin Ertuğrul, 1989 yılında yayımlanan anılarında Tiyatro sevgisini bu sözlerle dile getiriyor.  Oyuncu, yazar, yönetmen ve yapımcı olarak sanat tarihimizde ilklere imza atmış, aramızdan ayrıldığı 1979 yılına kadar çağdaş tiyatronun gelişimi için çalışmalarına ara vermeden devam etmiş çok önemli bir isim Muhsin Ertuğrul. 

Usta yazar ve akademisyen Ayşegül Çelik’in yaklaşık 10 yıl süren araştırma ve incelemeleri sonucunda kaleme aldığı Ölmeyi Bilen Adam, Muhsin Ertuğrul’un yaşamının tüm ayrıntılarını incelikle ortaya koyan kaçırılmaması gereken bir biyografik eser. Ölmeyi Bilen Adam/Muhsin Ertuğrul, sesi ve oyunculuğu ile hafızamızda derin izler bırakmış usta isim Mazlum Kiper’in muhteşem sesiyle Storytel’deki biyografik romanlar arasında!

Abidin Dino / Ezeli Sürgün – Ece Sözkesen

Sanat tarihimizin yapı taşlarından usta sanatçı Abidin Dino’nun ilham verici hayatına eşlik etmeye ne dersin? Türk resim sanatının öncülerinden,  aynı zamanda heykel, karikatür, edebiyat, tiyatro ve sinema gibi hemen hemen sanatın tüm alanlarında eserler vermiş, siyasi duruşu nedeniyle uzun yıllar sürgün hayatı yaşamış  çok yönlü, duayen bir  sanatçıdır Abidin Dino.  Ezeli Sürgün’de 1979 yılında Fransız Plastik Sanatlar Birliği”nin Onursal Başkanlığı’na seçilen, 1989’da Fransız Kültür Bakanlığı’nın Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı ile ödüllendirilen Abidin Dino’nun sanat ve mücadele dolu hayatı Ece Sözkesen tarafından detaylı bir şekilde kaleme alınıyor. Şebnem Ünaldı’ nın seslendirdiği bu önemli biyografik roman bir tık kadar yakınında! 

Coco Chanel / Moda Geçer Stil Kalır – Zeynep Tütüncü Güngör

Chanel modadan ziyade kadınlara vazgeçemeyecekleri bir stil yarattı. “Moda geçer, stil kalır derken” sanki makası eline alışının üzerinden geçen 100 yılın sonrasını da görmüş gibiydi. Moda geldi, geçti ama Chanel’in yarattığı stil dün olduğu gibi bugün de varlığını sürdürdü.

Modayı takip etmekle kalmayıp, moda tarihine yön veren kişi ve olayları merak ediyorsan bu kitap tam sana göre! Fransız moda anlayışının temellerini atmış, “stil” denilince akla gelen ilk isimlerden, bugün bile yarattığı marka ile tasarım dünyasına yön vermeye devam eden 20. yüzyılın efsanevi moda tasarımcısı  “Coco” lakaplı Gabrielle Chanel’in fırtınalı yaşam öyküsünü dinlemeye hazır mısın? “Kendin olmaya karar verdiğin her an güzelleşirsin” üst başlığıyla Zeynep Tütüncü Güngör tarafından kaleme alınan ve Şebnem Ünaldı tarafından seslendirilen bu merak uyandırıcı biyografi Storytel sesli kitap kütüphanesinde seni bekliyor! 

Pink Floyd / Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı – Fatma Berber&Sümeyra Teltik

Bu kitap Pink Floyd yolculuğuna katılanların, müziği hayatının bir parçası haline getirenlerin, müzikten başka şansı olmayan huzursuz kalplerin ve dahi çocuk Syd Barrett’ın hikâyesidir. 

Pink Floyd – Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı rock müzik tarihinin mihenk taşlarından, gelmiş geçmiş en efsanevi müzik topluluğu Pink Floyd’un kurucu dehası ve isim babası Syd Barrett’ın sanatına ve çalkantılarla dolu yaşamına odaklanan çarpıcı bir biyografik eser. Fatma Berber ve Sümeyra Teltik’in birlikte kaleme aldığı kitap, grubun kuruluş aşamasından dağılma sürecine, şarkı sözlerinin çevirisinden Pink Floyd hayranlarının ifadelerine kadar geniş ölçekli bir araştırma. Sadece Pink Floyd dinlemekle yetinmeyip bu efsanevi grubun bugün bile milyonlarca kişiyi bir arada tutan bir efsaneye nasıl dönüştüğünü merak ediyorsan biyografik romanlar arasındaki bu kitabı sakın kaçırma!  

Charlie Chaplin / Aşağı Bakarsanız Asla Gökkuşağı Bulamazsınız – Dilara Duman

Sinema tarihinin en çarpıcı karakterlerinden birinin başarı dolu yaşam hikâyesini dinlemeye hazır mısın? Charlie Cahplin, nam-ı diğer “Şarlo” sadece komedi sinemasının öncü ismi olmakla kalmıyor, politik düşünceleri ve yaşam tarzıyla da henüz yaşarken bir efsaneye dönüşüyor.  20. yüzyıldan günümüze kadar sanatın her alanında kendinden sonra gelen kuşaklara ilham vermeyi sürdüren Charlie Chaplin’in yaşam öyküsü Aşağı Bakarsanız Asla Gökkuşağı Bulamazsınız Storytel’de seni bekliyor! Hayal gücünü yaratıcılığı ile buluşturarak yarattığı öncü filmlerle sinema tarihine başyapıtlar kazandıran bu usta ismin yaşamını Efe Özgün’ün seslendirmesiyle hemen dinleyebilirsin!

Lefter Küçükandonyadis / Ver Leftere Yaz Deftere – Yıldırım Kılıç

Türk futbol tarihinin efsane isimlerinden Lefter Küçükandonyadis’i daha yakından tanımak ister misin? Yıldırım Kılıç’ın kaleme aldığı, yeşil sahaların en önemli yıldızlarından Lefter’in kariyerine ve yaşamının ayrıntılarına ışık tutan bu biyografide ilham verici bir yaşamla karşılacaksın! Doğduğu ve futbolla tanıştığı Büyükada’dan dünyanın çeşitli kulüplerinde teknik direktörlüğe kadar uzanan kariyeriyle ve attığı onca gol ile birlikte tribünlerden yükselen “Ver Leftere Yaz Deftere” sloganıyla ölümsüzleşen usta oyuncunun yaşam öyküsünü Cüneyt Kıran seslendiriyor. Sporcu kişiliği ve özel yaşamından, Türkiye’nin çalkantılı yıllarında yaşamış bir gayrimüslim olarak yaşadığı zorluklara kadar her ayrıntının ustalıkla kaleme alındığı Lefter’in yaşam öyküsü Lefter Küçükandonyadis – Ver Leftere Yaz Deftere şimdi Storytel’deki biyografik romanlar arasında!

Bertolt Brecht / Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz – Özlem Esmergül

“Kahramana ihtiyacımız yok. Kahramana ihtiyaç duymayan bir topluma ihtiyacımız var.”

20. yüzyıl Alman tiyatrosunun duayen ismi, yazın sanatının hemen hemen her alanında eserler vermiş usta yazar Bertolt Brecht’in yaşamından kesitler sunan Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz kitabı Brecht’in bu ünlü sözüyle açılışı yapıyor. Geleneksel tiyatronun alışılagelmiş kalıplarını yıkarak kendine özgü tarzıyla yeni bir “Epik Tiyatro”nun öncülüğünü üstlenen Brecht’in sürgünlerle ve politik mücadelelerle geçen yaşam öyküsünü Özlem Esmergül kaleme alıyor. Yaşadığı çağdan günümüze dek eserleriyle insanlığa umut ve cesaret vermeye devam eden tiyatronun asi çocuğu Brecht’in yaşamını Alişan Özkan’ın usta sesinden dinleyebilirsin!

Storytel kütüphanesini keşfetmek ister misin?

Dünyanın en büyük sesli ve e-kitap uygulamalarından olan Storytel’in kütüphanesini keşfetmeye ne dersin?  

Türkiye’nin ve dünya edebiyatının önemli eserlerini usta seslendirme sanatçılarının sesinden ve hatta kitapların kendi yazarlarının sesinden dinleyebilir, e-kitap formatındaki kitapları dilediğin her yerde okuyabilirsin. 500.000’den fazla esere ev sahipliği yapan Storytel, okumanın iyileştirici ve birleştirici gücüne inanan yeni ziyaretçilerini bekliyor!

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın