Storytel’de Dinleyebileceğin Dünya Klasikleri

Edebiyat tarihi, farklı türlerde sonsuz başyapıta imza atmış ustalarla dolu. Dünya çapında ünlü bu ustaların roman, öykü, şiir, anı, deneme veya aklınıza gelebilecek her türdeki eserlerinin bazılarının ise ‘klasik’ olarak adlandırılmasının arkasında çok haklı gerekçeler var. Hem çıktığı dönemin edebiyat dünyasını derinden etkileyen, hem de günümüzde dahi edebiyatçılara yön veren bu eserler, yüzbinlerce okurun başucu kütüphanesini oluşturuyorlar. Şimdi Storytel’in geniş “Dünya Klasikleri” kütüphanesi ile Stefan Zweig’tan Tolstoy’a, Kafka’dan Balzac’a pek çok usta yazarın eserlerini istediğin yerde, istediğin zaman kolaylıkla dinleyebilirsin!

Madam Bovary – Gustave Flaubert

Fransız yazar Gustave Flaubert’in 1896 tarihli romanı; içinde bunaldığı kasabanın sıkıcı hayatından uzaklaşabilmek için sınırlarını zorlayan Madam Bovary’nin hikayesini anlatıyor. Taşranın içten pazarlıklı insanları, Madam Bovary’nin bitmek bilmez tutku arayışı, özgürlük sevdası.. Madam Bovary, içine kapanmış bir kadının portresini kusursuz bir şekilde çizerken, aynı zamanda dönemin kadın erkek ilişkilerine de ışık tutuyor.

İnsan Neyle Yaşar – Lev Nikolayeviç Tolstoy

“Şunu sakın unutmayın: Önemli olan bir tek an vardır. O da ‘şimdi’dir. Çünkü bir tek ona sözümüz geçer.”

Rus edebiyatının en önemli yazarlarından Lev Nikolayeviç Tolstoy’un ‘İnsan Neyle Yaşar’, ‘Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli’, ‘Üç Soru’, ve ‘Efendi İle Uşak’ hikayelerinden oluşan kitabı, her bir hikayede okurlarına dünyadaki yerlerini ve yaşam sebeplerini sorgulatıyor. Bu kitaptaki hikayeleri dinlerken sevginin önemini tekrar kavrayacak, kendinizi derin düşüncelere dalmaktan alıkoyamayacaksın.

Beyaz Geceler – Fyodor Dostoyevski

Dünya edebiyatının en güçlü kalemlerinden Fyodor Dostoyevski’nin 1848 tarihli eseri, sekiz sene içinde St. Petersburg’u insanlarıyla değil de sokakları ve evleriyle tanıyan yalnız ve kederli bir adamın hikayesini anlatıyor. Genç adamın gece yürüyüşlerinden birinde tanıştığı bir kadın ile geçirdiği dört gece ve bu gecelerdeki sohbetlere yer veren kitap, Dostoyevski’nin kendine has tarzıyla da birleşince dinleyicilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Ana – Maksim Gorki

Maksim Gorki’nin benzersiz eseri, işçi Pavel’in annesi Palageya’nın hayatında ve fikirlerinde yaşadığı değişimleri anlatıyor. Dünya edebiyatının ilk toplumcu gerçekçi eserlerinden sayılan ‘Ana’, okurlarına emek, adalet ve eşitlik kavramlarını tekrar sorgulatacak bir hikaye sunuyor. Aynı zamanda 20. yüzyıl başı Rusya’sının toplum yapısı ve çatışmalarını da aktaran ‘Ana’, kaçırılmaması gereken bir eser.

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe

Genç ressam Werther’in duyarlı ve tutkulu hayatına konuk olduğumuz bu eser, karakterin hayali dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşuyor. Şiirsel dili, her sayfası duygu yüklü hikayesi ve Werther’in etkileyici duygusal dünyası ile ‘Genç Werther’in Acıları’; dinlediğin her dakikada ilk yayımlandığı zaman Almanya’da dönemin gençlerini etkisi altına almasının sebebini tekrar kavrayacağın, ‘klasik’ sıfatının hakkını veren bir eser. “Genç Werther’in Acıları” kitabını şimdi Okan Bayülgen‘in sesinden dinleyebilirsin.

Satranç – Stefan Zweig

Tamamen rastlantı sonucu sahip olduğu satranç kitabı sayesinde satranç oynamayı öğrenip, bu oyunu büyük bir tutku haline getiren Dr. B.’nin hikayesini anlatıyor Stefan Zweig bu eserinde. Benzersiz, akıcı tarzıyla her zaman okurlarına kendisine ait bir roman okuduğunu hissettiren usta yazar Stefan Zweig’ın ‘Satranç’ eserini, şimdi Storytel’de ünlü oyuncu Cem Baza’nın sesinden dinleyebilirsin.

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

“Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için… bunun için her şeyi verirdim!”

Oscar Wilde’ın ‘bir ruhun hikayesi’ olarak tanımladığı, 1891 tarihli eseri ‘Dorian Gray’in Portresi’, büyümekte olan bir gencin eğitimini, gelişimini, kendini ve dünyayı tanımaya başlamasını anlatıyor. Lord Henry ve Dorian’ın iletişimleri üzerinden Dorian’ın hayat hakkında düşüncelerinin şekillenme sürecini başarılı bir şekilde kaleme alan Oscar Wilde’ın bu eserini hiçbir kitapsever kaçırmamalı.

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Romanın başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in hayatında karşılaştığı sıkıntılar, çektiği acılar ve maruz kaldığı eşitsizlikleri gerçekçi diliyle sürükleyici bir hikaye haline getiren Gogol’un ‘Palto’eseri şimdiye kadar Rus edebiyatında verilmiş en önemli eserlerden biri sayılıyor. Okurlarını yazdığı kusursuz karakterler ve benzersiz tarzıyla etkilemeyi başaran Gogol’un unutulmaz romanını şimdi Storytel’de başarılı sanatçı Murat Eken’den dinleyebilirsin!

Dünya KlasikleriKitap TavsiyeleriRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene