Storytel’de Dinleyebileceğin Felsefe Kitapları

Düşünce tarihi, insanın hakikat arayışına ışık tutan, yaşamlarımızın anahtar kelimeleri olan varlığı, mekânı ve zamanı anlamlandırmamıza imkân tanıyan felsefi yapıtlarla bezeli. 

Antik Yunan’dan Orta Çağ Avrupa’sına, Anadolu’nun bozkırlarından Hindistan’ın dağlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede yaşamış filozofların insanı ve evreni anlamaya çalışırken geride bıraktıkları ölümsüz yapıtlar varoluş yolculuğumuza eşlik etmeye devam ediyor.

Eğer sen de iflah olmaz bir hakikat arayıcısıysan, filozofların filozofu Sokrates gibi sorgulanmamış bir hayatı yaşamaya değer bulmuyorsan Storytel’in felsefe kitaplığını hemen keşfedebilirsin!  

İşte Storytel’de dinleyebileceğin felsefe kitapları:

Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler – Yunus Emre

“Dört kitabın mânâsın okudum hâsıl ettim. Aşka gelince gördüm, bir uzun hece imiş…”

13. yüzyıl sonu 14. yüzyıl başında Anadolu Türk Tekke Tasavvuf edebiyatı geleneğini başlatan Yunus Emre, hakikate ulaşma yolunda “sevgi”nin önemini gözler önüne sererken, şiirleriyle bugün bile insan, evren, tanrı ilişkisinin gizemini okurların gönüllerine fısıldamaya devam ediyor.  

Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kainat Dinler kitabında felsefeci yazar Taner Şanlıoğlu, Yunus Emre’nin tasavvuf düşüncesini konu ettiği şiirlerini yorumlamakla kalmıyor,  aynı zamanda bu şiirleri Yunus Emre’nin çağdaşı İtalyan şair Dante’nin eserleriyle yan yana getirerek okuyucuya farklı bir bakış açısı sunuyor. 

Yunus Emre’nin ölümsüz eserleri sadece evrensel değerler taşımakla kalmıyor,  kendinden sonra gelen pek çok yazar ve şaire de ilham kaynağı olmaya devam ediyor. 

Bahçede Felsefe – Damon Young

Avustralyalı çağdaş filozof Damon Young’ın kaleme aldığı Bahçede Felsefe ünlü filozofların ve yazarların “arka bahçe”sine eğlenceli ve muzip bir şekilde göz atıyor. Filozofların doğanın içindeyken sürdürdüğü felsefi tartışmalardan,  usta yazarların eserlerinden ve kişisel yazışmalarından yola çıkarak doğa insan ilişkisinin düşünce serüvenimize olan katkısını incelikle anlatan bu eğlenceli kitabı Nuri Karadeniz’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin!

Deliliğe Övgü – Desiderius Erasmus

Erasmus denilince akla ilk gelen kült başyapıt Deliliğe Övgü Storytel’de! 1466 yılında Rotterdam’da dünyaya gelen filozof ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus, Rönesans hümanizminin öncü ismi olarak kabul ediliyor. Deliliğin ve bilgeliğin nerede başlayıp nerede bittiğini ironik bir dille sorguladığı eseri Deliliğe Övgü’yü kendisi gibi hümanizminin öncü isimlerinden Thomas Moore’un İngiltere’deki evinde Latince olarak kaleme alıyor ve kitabı Moore’a ithaf ediyor. İlk kez yayımlandığı 1511 yılından bugüne her çağda okuyucudan büyük ilgi görmüş, tartışmalar yaratmış ve felsefe serüvenine giren hemen herkesin yolunun mutlaka kesiştiği bir başyapıt Deliliğe Övgü. Yayımlandığı çağdan günümüze dek ilk günkü güncelliği koruyan bu klasikleşmiş başyapıtı Murat Özgen’in sesiyle hemen dinleyebilirsin! 

Aşkın Metafiziği – Arthur Schopenhauer

Alman Felsefesi’nin en önemli isimlerinden Arthur Schopenhauer’un ilk defa 1818 yılında yayımlanan Aşkın Metafiziği kitabı, insanlık tarihinin günümüze kadar gizemini, nedenini, nasılını tam da çözemediği aşk üzerine felsefi bir sorgulama sunuyor. Sen de aşkın zorlu labirentlerinde felsefi bir yolculuk yapmak istersen Felsefe Tarihi’nde kendine yer edinmiş bu önemli kitabı kaçırma!

Gitmek – Yola Çıkış – Jean-Luc Nancy

“Sorun şudur: daima gittiğimiz kesindir, ama vardığımız kesin değildir. Hiç gerçekten varıyor muyuz?”

20. yüzyıl felsefesinin önemli isimlerinden Fransız filozof Jean-Luc Nancy’nin kaleme aldığı Gitmek-Yola Çıkış, insanın yaşam yolculuğunu “gitmek” metaforu üzerinden irdeleyen ufuk açıcı bir eser. Bir aile çocuğunun evden gitmesini bir yandan isterken diğer yandan neden istemez? Ayrıldığımız yer, ayrılmadan önceki yer midir hala? Gitmek  Fransızca çevirileriyle okurların beğenisi kazan Murat Erşen çevirisi ve Efe Özgün’ün müthiş seslendirmesiyle Storytel’de!

Hayvanların Tarihi – Felsefi Bir Deneme – Oxana Timofeeva

“‘Hayvanların Tarihi’ başlığını Aritotales’ten ödünç aldım,mahsus yaptım bunu. Bu iki sözcüğün bileşimine yeni bir anlam vermek “Tarihsel hayvanlık” diye anlaşılması gereken şeye hakkını teslim etmek istedim. Başlıca öncülüm; tarihsel olmayan bir tabiat emanet edilmeleri adet olmuşsa da hayvanların bir tarihi olduğudur…” 

Hayvan çalışmaları ve doğa felsefesi gibi konularda akademik çalışmalarını sürdüren Oxana Timofeeva Hayvanların Tarihi/Felsefi Bir Deneme adlı kitabını bu çarpıcı sözlerle okuyucuya sunuyor. Varoluşumuzun ilk günlerinde yaşam alanlarını paylaştığımız hayvanların yavaş yavaş görüş ve düşünce alanımızdan çıkışının tarihini inceleyen Timofeeva’nın dilimize çevrilmiş ilk kitabı olması özelliği taşıyan Hayvanların Tarihi’ni Deniz Yüce Başarır’ın usta sesinden hemen dinleyebilirsin!   

Başkaldırıyorum, O Halde Varız! – Albert Camus

“Camus yaşarken yazmış, yazarken yaşamıştı. Biri uğruna diğerini askıya almamış,kendi yaşam pratiğinde yer açamayacağı tahammül edemeyeceği türden fikirleri bize öğütleme nezaketsizliğinde bulunmamıştı. Camus’nün söyledikleri işte bu yüzden bugün halen değerlidir…” 

Hamza Celalettin Okumuş yayına hazırladığı Başkaldırıyorum, O Halde Varız! kitabında bu sözlerle tanıtıyor Albert Camus’yü. Yabancı, Veba, Düşüş, Mutlu Ölüm gibi Fransız edebiyatının klasikleşmiş eserlerin ve Sisifos Söyleni, Başkaldıran İnsan, Tersi ve Yüzü gibi onlarca önemli felsefi denemelerin de sahibi Albert Camus. Çeşitli tiyatro oyunlarına imza atmanın yanı sıra, yazı sanatının hemen her alanında eserler vermiş üretken bir isim Camus, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan yalnızca 3 yıl sonra, 1960 yılında geçirdiği trajik bir trafik kazasında henüz 46 yaşındayken dünyaya gözlerini yumdu. Absürdizm, yabancılaşma, intihar gibi felsefi kavramları sorgulayan yapıtlarıyla öne çıkan ünlü filozof Albert Camus ile henüz tanışmadıysan bu kitap tam sana göre! Felsefeci yazar Hamza Celalettin Okumuş’un Nobel Ödüllü yazar Albert Camus’nün yaşamını ve felsefesini kendine has üslubuyla tanıttığı “Yükünü Almış Olmanın Felsefesi” alt başlığı ile yayımlanan Başkaldırıyorum, O Halde Varız!  Murat Özgen’in muhteşem sesiyle Storytel’de! 

Binlerce Kilometrelik Bir Yolculuk Bile Tek Bir Adımla Başlar – Lao Tzu

Kadim Uzakdoğu Felsefesi Taoizm, uzak coğrafyaları aşarak binlerce yıl sonra bile insanlığa ilham vermeye devam ediyor. Taoizm’in kurucusu varsayılan Lao Tzu’nun Antik Çin’den günümüze ilham veren binlerce yıllık eseri Tao Te Ching’de yer alan felsefi metinleri Melda Kamih Kosif incelikle yorumluyor. Evrendeki her şeyin birliğine ve her nesnenin dahil olduğu kozmik bir süreç olduğuna işaret eden, tüm kavramların bir bütün olarak görülmesi gerektiğini söyleyen, doğanın ve hayatın akışına gözümüzü açtığımızda “bu an”ın uyumu yakalamanın mümkün olduğunu ifade eden bu gizemli felsefeyi daha yakından tanımak için acele et!  “Binlerce Kilometrelik Bir Yolculuk Bile Tek Bir Adımla Başlar” Storytel’de! 

Gerçek Mutluluğun Metafiziği – Alain Badiou

“Hakiki felsefe soyut bir alıştırma değildir. En başından, ta Platon’dan beri dünyanın adaletsizliğine karşı koymuştur. Dünyanın ve insan yaşamının sefaletine karşı diklenmiştir.” 

Gerçek Mutluluğun Metafiziği, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alan Alain Badiou’dan bir mutluluk sorgulaması. École École Normale Supérieure’de ve European Graduate School gibi dünyanın önce gelen üniversitelerinde dersler vermeye devam eden ve 2015 yılında ülkemizde ağırladığımız Fransız felsefesinin öncülerinden Badiou bu kitabında “Dünyayı yorumlamak da neyin nesi, asıl gereken dünyayı değiştirmek” sözünden yola çıkarak dünyayı değiştirmenin ne anlama geldiğini sorguluyor. Sen de dünyayı nasıl değiştirmeli sorusu ile mutluluk arasındaki ilişkiyi merak ediyorsan bu kitaptan çok şey öğreneceksin!

Storytel’in zengin kütüphanesine sen de hemen göz at!

On binlerce kitabı, onlarca usta sanatçının sesinden dinlemek istemez misin? Sen de 14 gün ücretsiz deneme süresinden faydalanarak Storytel dünyasını keşfet. Çağdaş eserlerden klasiklere, çocuk kitaplarından yemek kitaplarına kadar birbirinden farklı tür ve içerikten oluşan Storytel kütüphanesine zaman kaybetmeden göz atmak için mobil cihazına Google Play Store ve Apple Store’dan Storytel uygulamasını indir. Hayatın her alanında sana eşlik edecek kitaplara 7/24 ulaşmak işte bu kadar kolay!

Felsefe KitaplarıKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene