Storytel’de Dinleyebileceğin Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları

Psikiyatrist, yazar ve sunucu kimlikleriyle tanıdığımız Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, kaleme aldığı eserleriyle Türk edebiyatının en çok okunan ve takip edilen yazarlarından biri. Budayıcıoğlu, bizzat terapi uyguladığı, kendisine danışan hastalarının hayat hikâyelerinden yola çıkarak ve mesleki deneyimleriyle harmanlayarak kaleme aldığı kitaplarıyla geniş bir okur kitlesi edinmiş durumda. Okurları tarafından çok sevilen kitapları, günümüz ekranlarında birçok televizyon dizisine de kaynaklık etti. Mesleki hayatında karşılaştığı en ilginç vakaları, akıcı bir üslupla aktarmayı başaran yazar, bu çarpıcı öykülerle okuru insan psikolojisinin derinliklerine yolculuklara çıkarıyor.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Storytel’de dinleyebileceğin kitaplarını merak ediyorsan, yazarın eserlerini senin için derledik.

Madalyonun İçi

Yıllardır panik atak yaşayan bir işadamı, kendisini peygamber ilan eden bir doktor, çok temiz olmak uğruna evlerini “çöp apartman”a çeviren üç kız kardeş, kendini bildiği günden beri hayatındaki tüm erkeklerden sürekli dayak yiyen genç bir kadın, ağır ceza reisi bir babanın fahişelik yapmayı seçen kızı, radyo ve televizyondaki bütün şarkıların kendisi için çalındığını zanneden genç bir devlet memuru, bir transseksüel, doktorunu intihar etmekle tehdit eden bir öğrenci, ölümcül bir hastalığa yakalanmış genç bir bankacı…

Madalyonun İçi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabı olma özelliği taşıyor. Bir Psikiyatristin Not Defterinden alt başlığını taşıyan kitap, ilk kez yayımlandığı 2004 yılından beri onlarca baskı yaptı ve büyük yankı uyandırdı. Aynı başarı ve popülariteyi, günümüzde kaynaklık ettiği “Kırmızı Oda” ve “Masumlar Apartmanı” isimli televizyon dizileriyle de yakaladı. 

Kitabın ve dizilerin bu kadar başarılı olmasının ardında yatan en güçlü sebep, Türkiye’de çeşitli nedenlerle psikiyatriye başvuran her kesimden insanı ve aşktan ölüme kadar her türlü insanlık halini irdelemesi olabilir. Olayların bir psikiyatristin gözünden anlatılması, onun duygu ve düşüncelerinin gözler önüne serilmesi de, hikâyelere bambaşka bir boyut kazandırıyor.

Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü

“İnsan ruhu yalnızlığı sevmez. Yasalar bile insana en ağır cezayı onu hücreye kapatıp yalnız bırakarak verir. Kimi, yıllardır hücre cezası çeken bir mahkum gibi yalnız yaşar, sevmeyi de sevilmeyi de unutur.”

Günahın üç rengi: siyah, gri ve kırmızı. Siyah mazoşizmin rengi. Eşcinselliğin rengi gri. Kırmızı ise fahişelik. 

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ikinci kitabı olan Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü, ilk kez 2008 yılında yayımlandı.  Mazoşizmin acısıyla beslenen yakışıklı bir genci, ölüme yakın deneyimlerle doyum hissi yaşayan bir holding patronunu ve kenar mahallelerde, orta yaşlı erkeklerde yakınlık arayan bir fahişeyi konu edinen üç hikâyeden oluşan kitap , okuru hüznün ve dehşetin doruklarına çıkarıyor.

Hayata Dön

Hayata Dön, Gülseren Budayıcıoğlu’nun üçüncü kitabı. İlk kez 2011’de yayımlandı. Kitabın baş karakteri Ala, güzel denemeyecek, suskun mu suskun, eğitim hayatındaysa oldukça başarılı bir kızdır. Yardıma ihtiyacı olduğunu, psikolojik destek alması gerektiği düşünecek kadar bilinçli olmasına rağmen, daha önce gittiği terapilerden ve doktorlardan bir sonuç alamamıştır. İlk bakışta görünüşü, davranışları oldukça itici ve tuhaf gelen bu genç kızın suskunluğunun ardında yatan, travmalarla dolu çocukluğuna ulaşmak zor olacaktır. Ancak elbette terapisti vazgeçmez ve Ala’nın kendini açmasına yardımcı olmak için çeşitli hikâyeler anlatır. Genç firavun Tutankamon’un esrarlı hikâyesi, Hitler ve Freud’un farklı kişiliklerinden anekdotlarla gücün analizi, Çariçe Katerina’nın tılsımlı yazgısı, Eva Peron’un hüzünlü hayat hikâyesi ve daha niceleri…

Terapistin çabaları nihayetinde karşılığını alır ve Ala’nın direnci kırılır. Sonrasındaysa okuru sıradışı bir yaşam öyküsü beklemektedir. 

Budayıcıoğlu’nun bu kitabı İstanbullu Gelin adıyla televizyon dizisi olarak uyarlandı ve büyük beğeni topladı.

Kral Kaybederse

Gülseren Budayıcıoğlu 2015 yılında yayımlanan bu kitabında avına av olan bir avcının hikâyesini anlatıyor. Doruklardan hiç inmeyeceğini zanneden, zengin, yakışıklı ve etrafı kadınlarla dolu bir adam olan Kenan’ın egosu, günün birinde karşılaştığı bir kadının tavırlarıyla sarsılır. Avcıyken av konumuna düşen adamın, karşı cinsle olan ilişkiler konusunda kendine fazla güvenen, narsist ve vurdumduymaz karakteri, aldığı darbeyi kaldıramaz. Kenan soluğu psikiyatristte alır.

Çocukluk yıllarından yaşananların bir insanın geleceğinde yarattığı yansımaları irdeleyen kitabın ilerleyen sayfalarında okur, Kenan’ın beklenmedik dönüşümüne şahit olur. İlk sayfadan itibaren oldukça antipatik, itici görünen bu adamın ortaya çıkan hayat hikâyesi, okurun Kenan’a olan önyargılarını kırmasını sağlar. Kenan’ın terapisi okur için empati yaparak, farkındalık kazanabileceği bir okuma deneyimine dönüşüyor.

Camdaki Kız

“Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz.”

Ünlü psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu, bu kitabında da gerçek bir yaşam hikâyesini sayfalara döküyor. Varlık içinde yaşamış ve zengin bir aileye gelin giden Nalan, birgün zorla psikiyatriste getirilir. Onu psikiyatriste getiren, yedi yıldır birlikte yaşadığı sevgilisi Hayri’dir. Uğruna zengin eşini terk ettiği sevgilisi, onu terk etmek istemektedir. Çünkü artık başka bir kadına aşıktır. Çocukluğundan beri sevgi açlığıyla yaşamış Nalan için bu kabul edilmesi imkansız bir şeydir. Nalan, çocuklukta başlayan travmalarına, hissettiği sevgi yoksunluğu ve kendini inandırdığı kader motifinin onu sürüklediği çıkmazlara terapistinin yardımıyla başka bir gözle bakmaya, bir dönüşüm yaşamaya başlar.

Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız romanı, “Doğduğun Ev Kaderindir” ve “Camdaki Kız” isimli televizyon dizilerine kaynak olmuş, diziler en çok izlenen ve en sevilen diziler arasına girmiştir.

Sesli kitap ve e-kitaplardan oluşan devasa kütüphanesiyle Storytel, sana sadece mobil cihazın mesafesinde binlerce seçenek sunuyor. İster okuyup, ister dinleyebileceğin klasikler, en yeniler, polisiye romanlar, kişisel gelişim kitapları, edebiyatın mihenk taşları ve çok daha fazlası Storytel’de seni bekliyor!

“Storytel’de Dinleyebileceğin Gülseren Budayıcıoğlu Kitapları” için 2 yanıt

[…] Gülseren Budayıcıoğlu‘nun Kral Kaybederse adlı romanı da yazarın diğer kitapları gibi yaşanmış olaylara, Budayıcıoğlu’nun bizzat psikoterapi uyguladığı hastalarının hikâyelerine dayanıyor. Kitabın baş karakteri Kenan, yakışıklı, zengin ve bir o kadar da narsist, vurdumduymaz bir adamdır. Etrafında sürekli güzel kadınlar olan, lüks içinde yaşayan bu adam, tahtının asla sarsılmayacağına, doruklardan aşağı asla inmeyeceğine öylesine inanmıştır ki, bir gün hayatına giren bir kadın onu allak bullak eder. Kendini konumlandırdığı “avcılık” rolünden “avına av olan avcı” konumuna bir dönüşümdür bu. Sarsılan özgüveniyle başa çıkamayan Kenan, soluğu bir psikiyatristte alır ve böylece onun travmalarla dolu çocukluğuna doğru uzanan bir hikayeye şahit oluruz. […]

Yorum Yazın