Storytel’de E-kitap Olarak Okuyabileceğin Dünya Klasikleri

Bazı edebiyat eserleri vardır ki yazılmalarının üzerlerinden yüzlerce yıl geçse de yolumuzu, ruhumuzu aydınlatmaya devam ederler. Dönüp tekrar tekrar okuruz ve her defasında yeni bir katmanını keşfederiz.

Evet, dünya klasiklerinden bahsediyoruz. Bugün sana Storytel’de e-kitap olarak okuyabileceğin dünya klasiklerinden bazılarını tanıtmak istiyoruz.

Hazırsan, haydi başlayalım!

Martin Eden – Jack London

Martin Eden genç, zeki ancak eğitimsiz bir gemicidir. Zengin bir ailenin kızı olan Ruth Morse’a aşık olduğu gün, hayatı tamamen değişir. Aşkına layık olmak için var gücüyle çalışır ve nihayetinde başarılı bir yazar olur. Peki, Ruth uğruna gerçekleştirdiği bu devrimsel değişim, onu gerçek mutluluğa taşıyacak mıdır?

Jack London’ın en çok okunan eserlerinden biri olan Martin Eden, ünlü yazarın pek çok kitabı gibi otobiyografik öğeler taşıyor. Martin Eden, sosyal statüsünü değiştirmek için var gücüyle çalışan; nihayetinde vardığı noktada ise yeni dahil olduğu yüksek tabakaya alışamazken eski hayatına da dönemeyen genç bir yazarın, hazin öyküsünü anlatıyor bizlere.

Jack London’ın ölümsüz eseri Martin Eden’i Storytel’de e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Kumarbaz – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski’nin yayıncısına yeni romanını teslim etmek için yalnızca 25 günü vardı; aksi takdirde yayımlanmış eserlerinden gelir elde etme hakkını kaybedecekti. Romanını daha önce teslim edememe sebebi ise büyük kumar zaafıydı: Özellikle Suç ve Ceza romanıyla kazandığı sükse ona büyük bir servet getirmiş, o ise bu serveti Avrupa’nın dört bir yanındaki kumarhanelerde yok etmişti.

Dostoyevski, ilham perisini bekleyecek vakti olmayan her yazarın yapacağı şeyi yaptı ve sabırsızlıkla beklenen yeni romanında, kendi hayatını anlattı.

Sadece 25 günde tamamlanan Kumarbaz, Dostoyevski’nin en kısa sürede yazdığı eseri olmakla kalmadı, aynı zamanda tıpkı diğer romanları gibi edebiyat tarihinin unutulmazları arasında yer aldı.

Dostoyevski’nin hayatından esinlenerek kaleme aldığı Kumarbaz’ı okumak için şimdi tıkla!

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Jane Austen’in sadece ismini duymuş olanlar onun bir aşk romanı yazarı olduğunu düşünür. Öyle ya, hiç evlenmediği halde romanlarının sonunda karakterlerini evlendiren, evde kalmış bir İngiliz kızıdır nihayetinde! Jane Austen’in romanlarının aşk temasına odaklandığını inkâr edemeyiz elbette. Ancak onu yaşadığı günden günümüze taşıyan ve eserlerini dünya klasikleri arasına yazdıran şey, onun muazzam kurgu yeteneği ve çarpıcı karakter analizleridir aslında.

Elizabeth Bennet ve Fitzgerald Darcy’nin evliliğe giden yolda iki büyük engeli vardır: Gururları ve önyargıları. Döneminin İngiltere’sine dair çarpıcı betimlemeler sunan bu unutulmaz romanı bir solukta okuyacaksın.

“Bridgitte Jones’un Günlüğü”ne de ilham olan Gurur ve Önyargı’yı e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Dönüşüm – Franz Kafka

Gregor Samsa bir sabah uyandığında, dev bir hamamböceğine dönüşmüş olduğunu görür. İçine düştüğü garabeti bilen yalnızca birlikte yaşadığı ailesidir ancak onlardan ihtiyaç duyduğu yardımı göremeyecektir.

Bireyin suçluluk, yetersizlik, değersizlik duygularını destansı biçimde ele alan Dönüşüm, Franz Kafka’nın en önemli eserlerinden biri. Kafka’nın dominant ve şefkatini hiçbir zaman gösterememiş olan babasıyla olan karmaşık ilişkisine dair doneler de taşıyan Dönüşüm, edebiyat tarihinin en provokatif eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Franz Kafka’nın unutulmaz eseri Dönüşüm’ü e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Don Quijote – Cervantes

Alonso, şövalye romanları okumayı seven, hayalperest ancak zayıf mizaçlı, yaşlı bir adamdır. Kendini son şövalye olarak gören Alonso, insanların şövalyeler çağında olduğu gibi yaşaması gerektiğine inanmaktadır. Bu gayesini gerçekleştirmek için paslı, kırık dökük zırhını kuşanıp yollara düşer. O artık yaşlı çiftçi Alonso değil, şövalye Don Quijote’tur. Yolda tanıştığı ve uşağı olarak yanına aldığı Sancho Panza, ona gerçekleri anlatmayı ne yapsa da başaramayacaktır. Ta ki o büyük düelloya kadar…

Hayalperest, iyi niyetli ancak gerçek dünyayla karşılaştığında neye uğradığını şaşıran Don Quijote ya da ülkemizde bilinen adıyla Don Kişot tam 400 yıldır dünyanın en çok okunan edebiyat klasiklerinden biri. Kendi steril hayatının içinde kurduğu iyimser hayallerin peşine düşen bir burjuva beyi ile onun eğitimsiz ama hayatı gayet iyi tanıyan, akıllı uşağı Sancho Panza, tam 400 yıldır halktan kopuk yaşayan aydınların öyküsünü anlatıyor bizlere.

Cervantes’in ölümsüz eseri Don Quijote’u e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Yüzbaşının Kızı – Aleksandr S. Puşkin

Pyotr Andreyiç ünlü bir askerin oğlu olan, 17 yaşında bir gençtir. Pyotr daha çocukluğundan itibaren bir asker olarak yetiştirilmiştir. 1773 yılında babası tarafından Belogorsky Kalesi’ne gönderilir. Pyotr genç ve deneyimsiz bir asker olarak köylü ayaklanmalarının arasında hayat savaşı vermektedir ancak onun en büyük sınavı, Belogorsky Kalesi’nde görevli yüzbaşının kızı Masha’ya duyduğu aşk olacaktır.

Rus edebiyatının en önemli yazarı olarak kabul edilen Puşkin, tüm dünyada en çok Yüzbaşının Kızı eseriyle tanınıyor. Olayların genç Pyotr’un dilinden anlatıldığı Yüzbaşının Kızı sürükleyici kurgusu kadar hayata dair tespitleriyle de dünya klasiklerinin en önemli eserleri arasında yer alıyor.

Puşkin’in büyük eseri Yüzbaşının Kızı’nı e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Frankestein – Mary Shelley

Genç bilim insanı Victor Frankestein, çocukluğundan beri yaşam iksirini bulmak için çalışmaktadır. Üniversite eğitimi sırasında, ölü insanların uzuvlarından yola çıkarak bir yaşam yaratmaya karar verir. Ortaya çıkan varlığın görüntüsü onu dehşete düşürecektir. Victor Frankestein’ın bundan sonraki hayatı yarattığı canavardan kaçmakla geçecektir. “Canavar” ise yalnızca yaşam bulmakla kalmamış, aşk gibi insanca duyguları da kazanmaya başlamıştır…

Dünya klasiklerinin unutulmazları arasında yer alan Frankestein, bilim kurgu edebiyatının da ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. İngiliz yazar Mary Shelley’in kaleme aldığı, defalarca sinemaya ve tiyatro eserlerine de uyarlanan Frankestein, Tanrı kompleksine kapılan insanların hazin öyküsünü anlatıyor bizlere.

Marry Shelley’in bir kabusundan ilham alarak yazdığı unutulmaz eseri Frankestein’i e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Goriot Baba – Honore de Balzac

Mösyö Goriot eski bir fabrikatördür. Bütün servetini kızlarının ve damatlarının borçlarını ödemek için harcamış ve nihayetinde pinti bir dul olan Madam Vauquer’in pansiyonuna yerleşmiştir. Servetinin kalan son parçası da azaldıkça, yavaş yavaş pansiyonun en ucuz, en küçük odalarında yaşamak zorunda kalmıştır. Uğruna tüm servetini yok ettiği kızları ise parası azaldıkça babalarına sırt çevirmiştir.

Dünya klasiklerinin en önemli eserlerinden biri olan Goriot Baba, Balzac’ın “İnsanlık Komedyası”nın ilk parçası. Goriot Baba ile aynı pansiyonda kalan genç hukuk öğrencisi Eugene de Rastignac’ın gözünden zenginlik ile fakirlik, iyilik ile nankörlüğü anlatan roman, burjuva hayatının toplumda yarattığı trajediyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Balzac’ın büyük eseri Goriot Baba’yı e-kitap olarak okumak için şimdi tıkla!

Dünya edebiyatının unutulmaz eserleri Şimdi e-kitap olarak Storytel’de!

Storytel’de e-kitap olarak okuyabileceğin dünya klasikleri eserleri bunlarla sınırlı değil. Dünya edebiyatının en önemli kalemlerinin eserleri, e-kitap olarak Storytel’de seni bekliyor. Storytel’de e-kitap okumak için şimdi tıkla!

Dünya KlasikleriE-kitapKitap Tavsiyeleri

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın