Storytel’de En Çok Aranan Kitaplar

Bazı kitaplar vardır ki geniş kitleleri etkiler; yıllarca okurların kitaplıklarında en değerli köşelerden birine sahip olur. Bugün senin için o kitaplardan bazılarını derledik. İşte Storytel’de en çok aranan kitaplar:

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Bir çiftlikte hep birlikte yaşayan hayvanlar, insanların zulmünden bıkmıştır. Bir gün en akıllıları olan domuzların önderliğinde başkaldırıp yönetimi ele geçirirler. Eşitlik için yola çıkmışlardır ancak zamanla devrim yolundan sapar: Çiftlik, insanların zamanından daha baskıcı bir diktatörlükle yönetilmektedir artık.

George Orwell’ın güç – insan ilişkisini masaya yatırdığı Hayvan Çiftliği, yazıldığı günden bu yana en çok okunan popüler taşlamalardan biri. Bu çarpıcı romanı Okan Bayülgen’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

“Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”

Baron Fredrich M. Von R. ailesinden kalanlarla hatırı sayılır bir mirasa konmuş, seçkin bir burjuvadır. Tüm zamanını kadınlar, antikalar ve kitaplarla geçirmesine rağmen içinde bir türlü kurtulamadığı bir durgunluk hissi büyümeye devam etmektedir. Bir gün tesadüf eseri katıldığı bir at yarışı sırasında işlediği küçük “suç” uzun zaman sonra ilk kez içinde bir heyecan uyanmasını sağlayacaktır. Bu heyecan, olağanüstü bir geceye uzanan olayların başlangıcıdır.

Stefan Zweig’in önemli eserlerinden biri olan Olağanüstü Bir Gece’yi Storytel’de Burak Sergen’in sesinden dinleyebilirsin.

1984 – George Orwell

“Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (…) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.”

George Orwell 1948 yılında, insanları makineler aracılığıyla izleyen ve manipüle eden totaliter iktidarlar üzerine bir distopya kaleme alırken insanlığın ulaşabileceği olası krizlere dair muazzam bir öngörüde bulunmuştu elbette. Yine de dijital devrimle birlikte her gün yeniden sorgulamaya başladığımız bireysel özgürlükler- devlet ilişkisini yıllar öncesinden böylesine çarpıcı biçimde ortaya koyabilmiş olması, 1984’ü tüm distopya eserleri içerisinde bambaşka bir noktaya taşıyor. “Big Brother is wathing you” (Büyük birader sizi izliyor) cümlesini de bizlere kazandıran 1984 medya – devlet – birey ilişkisi üzerine düşünmeni sağlayacak, önemli bir yapıt.

1984’ü Storytel’de Yetkin Dikinciler’in sesinden dinleyebilirsin.

Ben Kirke – Madeline Miller

“Ben, Helios’un kızı, Aiaie Cadısı Kirke. Hayatım boyunca trajedinin beni bulmasını bekledim. Bulacağından hiç kuşkum yoktu çünkü başkalarının hak ettiğimi düşündüğünden daha fazla arzum, isyanım ve gücüm vardı, yıldırımları üstüne çekecek şeylerdi bunlar. Ve bir gün, artık bu dünyaya dayanamayacağım, diye düşündüm. Bunun üzerine denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi: Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap.”

Fantastik edebiyatın en iyi örneklerinden biri sayılan Ben Kirke, Homeros’un eserlerinden tanıdığımız Yunan mitolojisini bizlere bambaşka bir bakış açısıyla sunuyor.

Ben Kirke’yi Storytel’de Damla Sönmez’in sesinden dinleyebilirsin.

Şeker Portakalı – José Mau­ro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, dünya edebiyatının unutulmaz başyapıtlarından birisi. Fakir bir ailenin çocuğu olan yaramaz ama iyi yürekli ve hayalperest Zeze’nin dilinden yazılan kitap, hayat, keder ve saflık üzerine yazılmış en güzel eserlerden biri belki de.

Bir çocuğun iç dünyasına yolculuğa çıkarken kendini de yeni baştan tanımanı sağlayacak olan Şeker Portakalı’nı Storytel’de Mert Fırat’ın sesinden dinleyebilirsin.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

“Bilinçli Finlandiya aydınları olan öğretmenler, rahipler, sanatçılar ve tüm entelektüeller, başlangıçta bir avuç kişiydiler. Ama bu, onların enerjisini zayıflatmak şöyle dursun, savaşımlarına güç kattı. Tüm zor koşullara karşın, ülkelerini ulusal dayanışmayla kurtarabileceklerine inanıyorlardı.”

Finlandiya’nın aydınlığa ve refaha giden yolda bıkmadan, usanmadan ilerleyişinin öyküsü olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Atatürk’ün önerdiği kitaplardan biri olarak da biliniyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi Storytel’de Murat Özgen’in sesinden dinleyebilirsin.

Simyacı – Paulo Coelho

Bugüne kadar 26 dile çevrilen Simyacı, yazarı Paulo Coelho’nun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlayan eseri aynı zamanda. Coelho’nun Mesnevi’den esinlerek kaleme aldığı Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerine yolculuk eden 16 yaşındaki Santiago’nun masalsı öyküsünü anlatıyor. Daha şimdiden modern klasikler arasına adını yazdıran roman mutluluk arayışı üzerine felsefi bir masal.

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan Simyacı’yı Storytel’de Yiğit Özşener’in sesinden dinleyebilirsin.

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski 

Rus Edebiyatının en büyük yazarlarından Dostoyevski’ye ait olan Suç ve Ceza, yazarın en çok okunan romanlarından biri olarak kabul ediliyor. Ahlak üzerine felsefi bir sorgulama olan Suç ve Ceza sürükleyici kurgusu ve detaylı betimlemeleriyle akıcı bir okuma deneyimi sunuyor. Fakir bir genç adam olan Raskolnikov’un borç aldığı tefeciyi öldürmesi üzerine olan öyküde suçun, cezanın ve vicdanın anlamını sorguluyor.

En önemli klasik eserlerden biri olan Suç ve Ceza’yı Storytel’de Şerif Erol’un sesinden dinleyebilirsin.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Hayri İrdal, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün kurucusu Halit Ayarcı sayesinde büyük ün ve servete kavuşmuştur. Çocukluğundan beri saatlere yakın ilgi duyan İrdal’ın kendi hayatını anlattığı kitap, modernleşme yolunda ilerleyen Türkiye’nin doğu – batı arasındaki bocalamasını mizahi bir dille anlatır.

Metaforik anlatımı ve katmanlı kurgusuyla Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü Storytel’de Murat Eken’in sesinden dinleyebilirsin!

Kral Kaybederse – Gülseren Budayıcıoğlu 

“Kendini hep dorukta görüyor ve asla aşağı düşmeyeceğini sanıyordu. Ama bir gün hayat elindeki keskiyi ona da savuruverdi ve onun da koptu yüreği… Oysa pek çok kadının gönlüne taht kurmuş bir kraldı o… Uzun süre ne kendi inandı tahttan indiğine ne de kadınlar. Ama bir şeylerin değiştiğini yine de ilk hisseden kadınlar oldu; ona yıllarca köle gibi itaat eden kadınlar…”

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk romanı olan Kral Kaybederse, zengin ve çapkın bir erkeğin bir gün her şeyi kaybettiğinde kendisi ve kurduğu dünyayla yeniden yüzleşme sürecini anlatıyor. Akıcı bir anlatıma sahip olan roman, çocukluk travmalarının yetişkin yaşamını nasıl kurguladığını gözler önine seriyor.

Kral Kaybederse’yi Storytel’de Deniz Yüce Başarır’ın sesinden dinleyebilirsin.

Storytel’de bulabileceğin kitaplar bunlarla sınırlı değil: Storytel’e üye olarak Türk ve Dünya edebiyatının en seçkin örneklerini dinleme şansına erişebilirsin!  

Dünya KlasikleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın