Storytel’de En Çok Dinlenen Sesli Kitap Listesi

Sesli kitap dinlemek belki de çocukluğumuzdan kalan masal dinleme alışkanlığının bir yansıması. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen sesli kitap hem dinlendirici olması hem de gün içerisinde yaptığımız işler esnasında da dinlenebiliyor olması sayesinde vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı.

Storytel’in kitap arşivinde farklı türlerde öne çıkan ve en  çok dinlenen sesli kitaplar bu yazımızda. Çeşitli türlerde binlerce kitaba, en geniş sesli kitap arşivine sahip olan Storytel ayrıcalığıyla erişebilirsin. Storytel abonelik seçeneklerinden kendine en uygun olanı seçerek hemen sesli kitap dünyasına adım at. Storytel Enpara kampanyasına göz atmayı unutma.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.

kürk mantolu madonna sabahattin ali

Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden Sabahattin Ali’nin 1943 yılında yayımlanan eseri Kürk Mantolu Madonna trajik bir aşk hikâyesi etrafında şekilleniyor. Sabahattin Ali bu roman için bizzat şu cümleleri kurmuştur: “Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!.. Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahlûku, anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?” Toplumsal anlamda ötekileştirilmiş bir karakter olan Raif Efendi ve Maria Puder’in sinema ve tiyatroya da uyarlanan hikâyesinde aşk, yalnızlık ve yabancılaşma gibi temalar ön planda.

Kürk Mantolu Madonna‘yı sesli kitap olarak Mert Fırat‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan ‘’Nasıl Mutlu Olunur’’ tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.

Amerikalı girişimci ve blog yazarı Mark Manson’ın kitabı, her ne kadar pozitif olmayı salık veren kişisel gelişim kitaplarından biri gibi dursa da çok daha gerçekçi ve dengeli bir temelde yazılmış bir kitap. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, kafanıza hiçbir şeyi takmamayı veya sürekli pozitif olmayı anlatmıyor. Aksine sürekli pozitif bir tavır takınmanın kendisinin bir inkâr mekanizması olduğuna vurgu yapıyor. Yazar sadece hayatı olduğu gibi kabul etmemizi, çok önemsiz şeylerle kendimizi yıpratmamızın ve mutsuzluk veya başarısızlık gibi negatif deneyimlerin yaşamın doğasına ait olmaları bakımından ortadan kaldırılması gereken veya yok edilmesi mümkün deneyimler olmadığına işaret ediyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı‘nı sesli kitap olarak İbrahim Selim‘in sesinden dinleyebilirsin.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Yürekten mi seviyor? -Kesinlikle. Öyleyse geleceğine emin olabilirsin. Biraz gecikebilir, ama bir gün mutlaka seni bulacaktır.

şeker portakalı

Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un unutulmaz eseri Şeker Portakalı, beş yaşındaki Zezé’nin hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Çocukluğumuzun masumiyetine dair izler taşıyan kitap, ailesi tarafından şiddet uygulanan bir çocuğun, bu ortamdan kaçarak yeni bir aile edinmesi üzerinden ilerliyor. Bizleri Zezé’nin iç dünyasına dair bir yolculuğa çıkartan kitap, yoksul ve mutsuz bir çocuğun gözünden anlatılan acıklı bir hikâyeden çok daha fazlasını vadediyor. Zira Zezé bizlere şefkat, sevgi ve arkadaşlık gibi evrensel temalara dair keskin mesajlar veriyor.

Şeker Portakalı‘nı sesli kitap olarak Mert Fırat‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır – İlber Ortaylı

Bir insanın yüzü kitap gibi okunabilir. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.

bir ömür nasıl yaşanır

İlber Ortaylı’nın soru-cevap şeklinde kaleme alınan kitabı Bir Ömür Nasıl Yaşanır, isminden de anlaşılacağı üzere hayata dair tavsiyelerden oluşuyor. Kültürel ve akademik arka planının sunduğu zenginlikle gençlere müzik, sinema, edebiyat ve sosyal hayatla ilgili birçok fikir sunan Ortaylı, dolu dolu geçecek bir hayatın kişinin kendi elinde olduğunu salık veriyor. 

Bir Ömür Nasıl Yaşanır‘ı sesli kitap olarak Mazlum Kiper ve Kerim Öztürk‘ün seslerinden dinleyebilirsin.

Palto – Gogol

Zavallı genç katip, insanların ne kadar insanlık dışı davrandıklarını, eğitimli, kültürlü, nazik görüntülerinin altında nasıl da acımasız olduklarını görünce, Tanrım; üstelik bu adamlar toplum tarafından onurlu adamlar, birer beyefendi olarak görülüyor diyerek ürperir, defalarca elleriyle yüzünü kapatırdı.

palto gogol

Ukrayna asıllı Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol’un meşhur romanı Palto, Akaki Akakiyeviç’in Rus toplumunda mevcut sosyal sınıf ayrımını yansıtan hikayesini anlatıyor. Birçok eleştirmen tarafından Gogol’un en önemli öyküsü olarak gösterilen Palto, toplumsal yabancılaşma, evrensel anlamda şefkat ve empati ihtiyacı gibi temalar etrafında ilerliyor. 

Başkahramanımız, her gün iş ile ev arası mekik dokuyan sıradan bir devlet memurudur. Toplumsal anlamda yabancılaşma yaşayan, yalnız bir adam olan Akakiyeviç, yıllık kazancı 400 ruble ile zar zor hayatını sürdürmektedir. Bir gün, aylarca para biriktirerek aldığı son derece şık paltosu çalınır. Bu olaydan sonra çeşitli mercilerden yardım isteyen fakat yardım isteği reddedilen Akakiyeviç bu elim olaydan hastalanacak kadar etkilenir. Akakiyeviç’in ruhu, paltosunu alanları ve ona sırt çevirenleri rahat bırakmayacaktır.

Palto‘yu sesli kitap olarak Murat Eken‘in sesinden dinleyebilirsin.

Simyacı – Paulo Coelho

İki insan karşılaşınca ve gözleri buluşunca, bütün geçmiş ve bütün gelecek artık tüm önemini yitirir.

simyacı paulo coelho

Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun tüm dünyada büyük ilgi gören eseri Simyacı, Türkçe’de yayımlandığı 1996 yılından bu yana hala daha popülerliğini koruyor. Birçok eleştirmen tarafından övgüye layık bulunan kitapta, bir papazlık okuluna gönderilen çoban Santiago’nun kendi hakikatini aramak üzere İspanya’yı terk ederek Mısır piramitlerine doğru yolculuğu anlatılır. Bu serüven boyunca, çölün kadını, dükkân sahibi ve simyacı gibi farklı karakterlerle karşılaşan Santiago, her tanışması ile bir hayat dersi alacaktır. Tinsel birlik, bilgelik, kader, din ve kendini keşfetme gibi temalar içeren Simyacı, Santiago’nun manevi yolculuğu ile bizi de kendi hayatımızı sorgulamaya davet ediyor.

Simyacı‘yı sesli kitap olarak Yiğit Özşener‘in sesinden dinleyebilirsin.

Satranç – Stefan Zweig

Çünkü bir insan kendini sınırladığı ölçüde sonsuzluğa da yaklaşmış demektir.

satranç stefan zweig

1881 yılında Avusturya’da doğan Stefan Zweig, romanları ve oyunları ile günümüzde hala yoğun ilgi gören yazarlardan biri. İntiharından kısa bir süre önce kaleme aldığı Satranç’ta, bir satranç ustası olan Çentoviç sembolü üzerinden kültürel bir cehalet örneği sunuyor. Satranç hususunda son derece bilgili, uzman veyahut bir dahi olmasına rağmen Çentoviç, entelektüel bir yoksunluğun timsali gibidir. Son romanı olan Satranç ile Zweig, bir konuda ileri düzey yetkinliği bulunan ancak entelektüel veya ruhsal anlamda yoksunluk içerisinde bulunan günümüz insanlarının adeta trajik bir tablosunu çiziyor.

Satranç‘ı sesli kitap olarak Okan Bayülgen‘in sesinen dinleyebilirsin.

Madalyonun İçi – Gülseren Budayıcıoğlu

Adam öldürenler genellikle sevilmemiş, sayılmamış, umutsuz, duygularını kontrol etmekte zorluk çeken, alıngan, kırılgan, hayatı boyunca pek çok haksızlığa uğramış, içi öfke ve kin dolu insanlardır…

madalyonun iç yüzü

Madalyonun İç Yüzü, bir psikiyatristin gözüyle psikolojik sorunları olan insanları tasvir eden romanlar kaleme alan Doktor Gülseren Budayıcıoğlu’nun birçok kişiye psikiyatriyi sevdiren kitabıdır. Kimi zaman trajik hikâyelerin başrolünde olan bu insanlar aslında oldukça zor hayatlarıyla baş etmek için mekanizmalar geliştirir. 

Budayıcıoğlu’nun danışanlarıyla yaptığı seanslardaki gözlemlerine dayanarak kurguladığı karakterlerinde belli düzeyde kendinizi bulabilirsiniz. Budayıcıoğlu, bizlere psikolojik rahatsızlıkların arkasında yatan dünyayı ve aslında empati ve saygıyla yaklaşıldığında herkesin hikayesinin dinlenmeye değer olduğunu da gösteriyor.

Madalyonun İçi‘ni sesli kitap olarak Cemil Büyükdöğerli‘nin sesinden dinleyebilirsin.

İnsan Neyle Yaşar – Lev Tolstoy

İnsanlar, kendilerine baktıkları için yaşadıklarını sansalar da aslında sadece sevgiyle yaşadıklarını anladım. Seven kişi, Tanrı’ya yaklaşır ve Tanrı da ona yaklaşır. Çünkü sevgi Tanrı’nın ta kendisidir.

insan neyle yaşar tolstoy

Hayatını hakikat arayışı ile geçiren Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy’un kısa öykülerden oluşan eseri İnsan Ne İle Yaşar insanlığa ders niteliğinde mesajlar veriyor. Kitaba ismini veren öyküde, bir melek Tanrı tarafından cezalandırılır ve dünyaya gelir. Melek şu üç soruyla dünyaya gönderilir: ”İnsanda ne var? İnsana ne verilmemiştir? İnsan neyle yaşar?’’ Tolstoy, bizleri meleğin cevaplaması gereken bu sorularla sürükleyici bir kurguda ahlaki ve etik bir sorgu yolculuğuna çıkarıyor.

İnsan Neyle Yaşar‘ı sesli kitap olarak Kerem Fırtına‘nın sesinden dinleyebilirsin.

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

içimizdeki şeytan

Müziğe olan ilgi ve yeteneği genç yaşta fark edilen Macide ile hali vakti yerinde ve saygın bir genç olmasına karşın yaşamında sevgi namına bir iz görülmeyen, haz düşkünü bir kişilik olan Ömer’in hikayesidir İçimizdeki Şeytan. Yazarın bu eserinde; aşkın, paranın ve yaşamımızda yer kaplayan daha nice şeyin nasıl hüsranla sonuçlanabileceği, hatalara yol açabileceği, kimsenin göründüğü gibi olmadığı konu ediniliyor. Ömer’in eylemleri ve durmaksızın sorumluluktan kaçıp her şeyi içindeki şeytana yüklemesi ve çevresinin de zaman zaman buna iştirak etmesi, özünde bir insanlık durumunu tarif ediyor. Görünürde bir aşk hikayesi olan İçimizdeki Şeytan, ders çıkarabilenler için basitçe bir aşkın çok daha ötesinden seslenip çeşitli konuları edebi bir yapısöküme uğratıyor.

İçimizdeki Şeytan‘ı sesli kitap olarak Beyti Engin‘in sesinden dinleyebilirsin.

Kitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın