Storytel’den 23 Nisan’a Özel Atatürk Kitapları

Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ilke imza atarak ulusal bir mücadelenin meyvesi olarak kurulan meclisin açılış gününü çocuklara armağan ederek taçlandıran bir lider Atatürk. Buradan anlaşılacağı üzere çocuklara epey değer ve ağırlık veren biri. Bunu “Erkek, kız çocuklarımızın, aynı şekilde öğrenim görebilmesi mühimdir. Memleket evladı, iktisadi hayatta faal, etkili ve başarılı olacak şekilde donatılmalıdır.” şeklinde sarf ettiği sözlerde de açıkça görmek mümkün. Demeçlerine bakılırsa Atatürk, çocukları doğru bir eğitim süreciyle harikalar yaratabilecek bireyler olarak görüyor ve elbette haksız değil.

İşte bu nedenle çocukların kişiliğine ve eğitimine verdiği önemi çok önemli bir tarihle bağdaştırıyor. Bu tarih herkesin tahmin edebileceği gibi 1920 yılının 23 Nisan’ı. Daha açık bir ifadeyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, savaşların ardından barışa açılan kapıyı temsil etmesi, tüm dünya çocuklarını kucaklamasıyla ayrı bir değerli.

Storytel de 23 Nisan için Atatürk ve Milli Mücadele ile ilgili çocuk kitaplarını seçerek bir liste hazırladı. Okul çağında olan veya okul çağına yaklaşan her çocuğun okuyabileceği bu özel ve güzel listeyle 23 Nisan’ı kitaplarla taçlandırıp kutlamak mümkün. 

Bağımsızlık Benim Karakterimdir – Mustafa Kemal Atatürk, Erkan Aslan

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz; ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.

bağımsızlık benim karakterimdir

Bağımsızlık Benim Karakterimdir, Mustafa Kemal Atatürk’ün elinden ve dilinden çıkma aforizmaların toplandığı bir kitap ve bu seçkiyle tanışan her okur, cumhuriyetin kurucu kişiliğini yakından tanıma fırsatı edinebilir.  Atatürk’ün cumhuriyet, Türk toplumu, sömürgecilik (emperyalizm), ulusal kurtuluş ve daha birçok konu hakkında sarf ettiği sözleri, kendisine hayranlık duyan her Türkiye vatandaşının okumasında fayda var.

Bağımsızlık Benim Karakterimdir eserini sesli kitap olarak Aydoğan Temel‘in sesinden dinleyebilirsin.

Öğretmenim Atatürk – Mavisel Yener

Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister.

öğretmenim atatürk

Öykü, roman ve tiyatro metni yazarı olan Mavisel Yener’in kaleme aldığı bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk’e ait herkesçe bilinen ve pek bilinmeyen olaylardan meydana gelen bir hatırat okuyoruz. Bu hatırat aynı zamanda kurucu liderin çocukluğunda başlayan kitap kurdu olma süreci, bizzat yazdığı film senaryosu, sürekli spor yapması gibi kişisel konulardan oluşuyor. Böylece onu sadece başarılı olduğu savaşların ve dahil olduğu politik atmosferin gölgesinde değil, hususi yaşantısıyla da tanımış oluyoruz. Çocuk ve gençlik kitaplarını her sene onurlandıran Hans Christen Andersen Ödülü’ne 2018 yılında aday gösterilen etkileyici kitap, bellekte uzunca bir süre yer tutacak nitelikte. 

Öğretmenim Atatürk eserini sesli kitap olarak Şirin Giobbi’nin sesinden dinleyebilirsin.

Arkadaşıma Veda – Zülfü Livaneli

Evini kaybetmek ne demektir, bilen bilir oğlum. Her şeyin kayıp gider, elinde bir tek gözünü yaşartan türküler kalır.

Kitabın yazarı Salih Bozok 6 yaşında iken Atatürk’le tanıştı. O günden hayata gözlerini yumduğu 1938 yılının 10 Kasım gününe dek Mustafa Kemal’in yanından bir an olsun ayrılmadı. Şu halde Atatürk’ün hem okul hem silah arkadaşı, hem de yoldaşı olan Salih Bozok’un gözünden Cumhuriyet’in kurucusunu tanımak büyük bir şans. Atatürk’ün kendisine sonsuz bir güven duyduğu yakın dostu ve yaveri olan Bozok’un, oğluna çeşitli öğütler içeren mektuplar yazması ve Zülfü Livaneli’nin bu mektupları derleyip düzenlemesiyle oluşan kitap, edinmeye değer bilgiler içeriyor. Kitapta sadece Atatürk’ün kişiliğiyle bağıntılı olmayan, Milli Mücadele ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemini de aydınlatan ve birebir tanık olunan kıymetli gözlemler mevcut. Arkadaşıma Veda, bütün yalınlığı, bireysel duyarlılığı ve açıklığıyla bir Atatürk, Cumhuriyet ve Milli Mücadele portresi.

Arkadaşıma Veda eserini sesli kitap olarak Çetin Erker’nin sesinden dinleyebilirsin.

Atatürk Anlatıyor – Adnan Binyazar

Biliyordum ki kişi düşünen bir varlıktır. Önemli olan bir düşüncenin başkalarına da aktarılması zamanla onun topluma mal edilmesidir.

Atatürk’ün başından geçen, kendisini etkileyen ve bizzat etkide bulunduğu olay, reform ve inkılapların hem sade hem de kronolojik ama çocukları hiç de bunaltmayan bir dille aktarıldığı bir eser Atatürk Anlatıyor. Milli Mücadele ruhunu layıkıyla yansıtan Adnan Binyazar, yılların verdiği yazarlık deneyimi ve yaşanmışlığıyla minik bireylerin anlayabileceği bir kitap yazıyor. Biyografik bir tarzda yazılmış olmasına rağmen çocukları sıkmayacak bir anlatıma sahip olması, kitabın 23 Nisan’ın anlamını çocuklara kavratabilen nadide eserler arasına girmeyi hak ettiğinin göstergesi. Bize de fazlasıyla sade ancak bir o kadar da etkileyici bu kitabı okumak ve okutmak düşüyor.

Atatürk Anlatıyor eserini sesli kitap olarak Gürsu Gür’ün sesinden dinleyebilirsin.

Atatürk’ün Doğa Sevgisi – Mavisel Yener, Yağmur Sergen

Çocuklara Atatürk’ü sevdirmek, onlara yurtseverliği tanıtmakla eşdeğer. Çocuklara ve gençlere yönelik kitaplar kaleme alan Mavisel Yener’in Atatürk’ün Doğa Sevgisi isimli eseri ise bu gayeye ulaşma yolunda en büyük yardımcılardan biri olabilir. Çocukları doğayla barışık büyütürken Atatürk’ün doğasever yönünü vurgulamak da böylesi bir kitapla mümkün. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğaya yaklaşımı ve sevgisini edebi bir şekilde ele almayı başaran yazar, çizgi roman öğeleriyle zenginleştirdiği kitabında Atatürk’ün aynı zamanda ailesi, çocukluğu, okul dönemi, kurtuluş mücadelesi, hayvanlara ve doğaya olan sevgisi, sanata bakışı ve espritüel yönüyle alakalı bilgiler veriyor. Atatürk ile ilgili anıları öykü kıvamına getirerek çocuklarda duygu uyandırmayı başarıyor.

Atatürk’ün Doğa Sevgisi eserini sesli kitap olarak Yağmur Sergen’in sesinden dinleyebilirsin.

Atatürk’ü Gördüm – Muzaffer İzgü

Ve Adana hep Atatürk’ü konuşuyordu. Babam çalıştığı yerden öğrenmişti Atatürk’ün geleceğini. Hastaymış Atatürk, hasta hasta gelecekmiş. Atatürk doğa üstüydü, hiç hasta olur muydu?

Yazar ve öğretmen Muzaffer İzgü, gençlerin ve çocukların severek okuduğu birçok kitabın ve 200’e yakın radyo oyununun yazarı. 1933 Adana doğumlu Muzaffer İzgü, Atatürk’ü Gördüm’de gerçekten yaşadığı anılarını öyküleştirerek bizlere anlatıyor. Yazarın çocukken Atatürk’ün Adana ziyaretini ve onu görmeye gittikleri müthiş zamanları, okuyan herkesin kalbinde sevinç ve coşku uyandıran, daha dün yaşanmışçasına bir canlılıkla okura aktarıyor. Bu sıcacık öykü kitabı, her ne kadar çocuklar için yazılmış olsa da Atatürk’ü seven herkesin okuması gereken bir kitap. 6 farklı öyküden oluşan eser, dönemin insanının sıcaklığını ve Atatürk’e yakın olma hissinin insanımızın üzerindeki muazzam etkisini hissettirecek kadar gerçeklikten doğan bir dille yazılmış. 

Atatürk’ü Gördüm eserini sesli kitap olarak İsmet Numanoğlu’nun sesinden dinleyebilirsin.

23 Nisan Ruhuna Anlam Katacak Kitaplar Storytel’de!

Bu sene Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 tarihinde açılışının 102. yılını kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara olan inancı öyle büyüktür ki TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. ‘’Bütün ümidim gençliktedir.’’ sözünün sahibi ilk cumhurbaşkanımız Atatürk’ü bugün de anmak ve onun ülkü ve değerlerini derinlemesine kavramak gerekir. İşte bu yolda Atatürk’ü ve Milli Mücadeleyi konu edinen kitaplar uğrak noktalarımız olmalı. 

Sana en iyi kitap deneyimini sunmak için arşivini her geçen gün büyüten Storytel’in 23 Nisan’a özel olarak seçtiği birbirinden değerli eserler sadece bir tık uzağında. Şimdi 14 gün ücretsiz dene

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene