Şubat Ayında Storytel’de

Şubat soğuğunda, yerli ve yabancı yazarların hikâyeleri, romanları ve çeşitli inceleme kitaplarıyla tanışmaya hazır mısın? Bu ay Storytel’e eklenecek olan eserleri senin için derledik.

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Yalnızlığımın asıl sebebi ise hangi hikâyenin parçası olduğumu benim de bilmemem. Bir hikâyenin parçası olacaktım, ama bir yaprak gibi düştüm oradan.

Orhan Pamuk’un geçmişte kaleme aldığı pek çok farklı öyküyü, eklektik bir biçimde bir araya getiren Ben Bir Ağacım eserinde, Pamuk edebiyatının en örtük ve en açık yanlarına ayrıca sınırlarına da temas ediyoruz. Mevlüt ve Celal Salik gibi karakterlerin can bulduğu eser, daha önce Orhan Pamuk okumamış olanlar için de iyi bir başlangıç niteliğinde. Pamuk’un okurla buluşturulmuş veya hiç yayınlanmamış yazılarının toplandığı kitap, yazarın en kolay anlaşılır ve en güçlü cümlelerinin bir buluşması. 

Ekonomi 101 – Alfred Mill

Seslendiren: Burak Pulat

Merkantilizm, ticarete ilişkin erken dönem teorilerinden biri, XVII. ve XVIII. yüzyılda Avrupa’nın ticaret politikasında egemen olan merkantilizmdi. Merkantilizm, bir ülkenin ve dolayısıyla bireylerin, ülke ihracatının değeri ithalatının değerinden fazlaysa daha varlıklı olduğu görüşünü baz alır.

Zaman zaman korkutucu ve anlaşılmaz görünen ekonomi kavramlarını açık bir dille izah eden Ekonomi 101, herkese hitap eden bir çalışma. Ekonomi 101; maliyet, kur, GSYİH, ihracat, rezerv, ekonomik kriz ve enflasyon gibi kulak aşinalığının olduğu kavramlara yer veriyor. Ayrıca kitapta tahvil ve deflasyon gibi pek bilinmeyen ekonomi terimleri de etraflıca açıklanıyor.

İlk baskısı 2016 yılının başlarında yapılan kitapta Büyük Buhran ve Konut Kredisi Krizi gibi yakın tarihlerde yaşanan ekonomik sarsıntılardan örnekler de mevcut. Alanında bilgili bir ekonomi profesörü olan Alfred Mill’in deneyimlerini paylaştığı Ekonomi 101, sıfırdan finansal okuryazarlığı öğrenmek isteyenler için de eşsiz bir kılavuz. 

Bavula Sığmayan – Nermin Yıldırım

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır, Nermin Yıldırım

İçimizdeki öfkeler, kırgınlıklar, alışkanlıklar, sevinçler, birlikte geçmiş koca bir hayat biriktirmişiz. İki kör bıçak gibi birbirimize bilenmişiz ama kesmeyi de becerememişiz.

Bavula Sığmayan, üç farklı kısımdan oluşan ödüllü bir öykü kitabı. Etkileyici ve kolay kolay unutulmayacak türden konulara sahip bu öykülerle Yıldırım, okurda derin bir iz bırakıyor. Çocukluktan gençliğe ve oradan da ihtiyarlığa yürürken bekleyişlerin ve arayışların özüne dokunuyor. Umudun, yaşama tutunmanın ve insanların birbirine sarılmasının naif anlamından dem vuruyor. Her öyküde farklı bir güzelliğin vuku bulduğu Bavula Sığmayan, akıcılığıyla son zamanların en çarpıcı eserlerinden. 

Tom Amcanın Kulübesi – Harriet Beecher Stowe

Seslendiren: Aydoğan Temel

İnsan ruhu ağır bir yük altında dayanılması olanaksız bir hale gelene dek ezildiğinde, bir an gelir, bedensel ve ahlaki yüreklilik ruhun imdadına yetişir. Bu nedenle de en ağır acılar bir neşe ve yüreklilik dalgasının geri dönüşüne önderlik eder.

Yıllardır iyiliksever bir ailenin hizmetinde bulunan Tom Amca, köle tacirine belirli bir ücret karşılığında satılır. Bu etik dışı satış sonucunda Tom Amca, çeşitli ABD eyaletlerini kapsayan bir yolculuğa çıkartılır. Zahmetli olaylara ve acılara göğüs geren Tom Amca, bir süre sonra köleler için kült bir figür hâline gelir.

Bu unutulmaz eserde St. Clares ve Shelby’ler üzerinden kölelik karşıtlığını temellendiren yazar, ortaya bir insanlık dramı seriyor. Yazar, insanüstü bir çabayla ve zekâsını kanıtlayarak, Hristiyanlık diniyle köleliğin birbiriyle olan çelişkisini gözler önüne seriyor.  Tom Amcanın Kulübesi, ayrımcılığa, köleliğe ve kadın özgürlüğüne yönelik düşmanlığı eleştiren realist bir metin. 

Beter Ol Mitat Karaman – Doğu Yücel

Seslendiren: Erdem Akakçe

Mutluluk yazar için bir tuzaktır. Mutsuzluk bir kaynak, travmalar ise hazinedir.

Yerli edebiyatın en tanımlanamaz ve kendine has karakterlerinden olan Mitat’ın çağdaş macerası sürüyor. Doğu Yücel, kara mizah ve polisiye temalarını başarıyla birleştirdiği Kimdir Bu Mitat Karaman? isimli kitabından sonra yeni bir esere daha imza atıyor. Son yıllarda büyük ses getiren yazarın son kitabı Beter Ol Mitat Karaman, tuhaf ve fantastik bir modern zaman romanı. 

Bir Meditasyon Kursu: Bilinciniz İçin 21 Günlük Egzersiz – Osho

Seslendiren: Başak Meşe

Osho, dünya üzerinde kitapları en çok satan ve en popüler gurulardan biri. Bu eserinde, çocuk oyuncağı basitliğinde bir meditasyon pratiğine başlayarak insanın kendi zihnini nasıl dinginleştirebileceğini ve özgürleştirebileceğini öğretiyor. Boşluğu kabullenmeyi, öfkeyi yatıştırmayı ve sevgiyi anlamayı sağlayacak dersler veren yazar; okurun bilinçli farkındalık yoluna girmesine yardımcı oluyor. Bir Meditasyon Kursu: Bilinciniz İçin 21 Günlük Egzersiz, sıkıntılarından kurtulmaya çalışan modern insana yardımcı olma amacı taşıyan, tatmin edici bir meditasyon rehberi.

Başarısızlığa Övgü – Mahfi Eğilmez

Seslendiren: Cüneyt Kıran

Analitik Düşünme: Bir sorunu çözmek için bilgileri parçalarına ayrıştırmak, bu parçaların her birini inceleyip değerlendirmek, parçaların diğer parçalarla ilişkisini kurmak ve sonra bunları tekrar bir araya getirip yeni oluşan bütünü değerlendirmektir.

İktisatçı, bürokrat ve yazar Mahfi Eğilmez’in bu kayda değer çalışması, başarının altın anahtarını ve temel ilkelerini masaya yatırıyor. Başarının da başarısızlığın da mutlak olmadığını, iç içe geçebildiğini ve iki kavramın arasında nüansın var olduğunu gösteriyor. Yazarın kendi hayatından sunduğu örneklerle zenginleşen kitap, bilhassa öğrenci ve genç yetişkinlerin göz atması gereken bir içeriğe sahip. Yazar, bilimsel metodolojiden hareketle dış dünyadaki birçok sorunu çözmek adına başvurulabilecek bir algı reçetesi sunuyor:

Bir sorunu çözmek için her şeyden önce sorun olduğunu kabul etmek, sonra sorunun nereden kaynaklandığını doğru teşhis etmek ve son olarak da doğru tedavi uygulamak şarttır.

Hatalardan ders çıkarma yeteneği, analitik düşünebilme, sosyal bilimler öğrenimi, meslek seçimi, mülakat, sınav, bireysel gelişim… Mahfi Eğilmez’in tarihsel vakalarla ve kendi yaşamından örneklerle açıkladığı kavramlar çok değerli. 

Gerçekten Beni Duyuyor Musun? – Leyla Navaro

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Mükemmel anneler mutlaka mükemmel çocuklar yetiştirmez ama mutlu anneler mutlaka mutlu çocuklar yetiştirir. Kanımca, bir annenin veya babanın çocuklarına vereceği en önemli hediye, mutlu olmayı öğrenmek ve örneklemektir.

İnsanların birbirine karşı olan kayıtsızlığı ve acıya yönelik duyarsızlık, pek çok psikolojik sorunun temelinde yatan olgular. Sevdiğimiz insanlarla kurduğumuz ilişkilerde ve iletişimde ince olmak, onları incitmemek için önemli. Bu kitapta Navaro, daha ziyade çocuklarla kurulan iletişime odaklanıyor ve onlarla kurulan iletişimin önemine dikkat çekiyor. Çocukların; göz ardı edilmeden, sindirilmeden, birey olma duygusunu hissederek yaşamalarının olumlu sonuçlarını vurguluyor.

Söz Uçar Hasar Kalır – Devrim Yakut

Seslendiren:  Devrim Yakut

Oyunculuk sanatıyla olduğu kadar yazınsal yeteneğiyle de büyüleyen Devrim Yakut’un son kitabı Söz Uçar Hasar Kalır, insanın yüreğine işleyen sayfalarla dolu bir eser. Her okurun kendi hayatından bir parça bulabileceği kurgulardan oluşan Söz Uçar Hasar Kalır, toplamda on farklı öykü barındırıyor. Okurda hüzünle karışık bir tebessüm bırakan bu öykülerde güzel insanlar da var kötü niyetliler de.

Silsile: Bilimkurgu Öyküleri – Kolektif

Seslendiren: Barış Özgenç

Hiçbir görgü kuralı, hiçbir nezaket, hiçbir şeye saygı yok bu dünyada. Yalnızca oluk oluk akan para, yalnızca zehirli neon ışıklar, yalnızca kaçış ve kovalamaca. Gölgelerin sardığı pazarlar, naylonla sarılmış bedenler, gizemli şeylerin ticareti. Sonra kıvrılıp giden bir maraton. Kaybolursun çoğu zaman. Orada hayat kovalar seni, bazen arzular, bazen de ismini bilmediğin bir düşman. Bir hayalet mesela. Onu düşününce kıvanç doluyorum çünkü bu sefer farkındayım, gardımı alıyorum.

Silsile: Bilimkurgu Öyküleri, alanında parlak pek çok yazara ait olan ve her biri düş gücünün sınırlarında dolaşan hikâyelerden oluşuyor: Androidler, ışınlanma teknolojisi, gerçekçi lensler, robotlar; kimisi uzay temalı kimisi ise bizzat gündelik yaşamın bağrından çıkagelen bilim kurgu öyküleri. Gelecekte yaşanması muhtemel olan hayranlık uyandırıcı gelişmelerle, yerli edebiyatın naif üslubunun birleştiği öykülerin her biri ödüle layık görülmüş. Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği Bilimkurgu Öykü Yarışması törenlerinde, 2016-2020 yılları arasında ödül alan söz konusu öykülerin her biri, okuru bambaşka bir dünyanın ortasına bırakacak.

Şubat Ayında Pek Çok Yeni Eser Storytel’de

Şubat ayında Storytel kütüphanesine eklenen yeni eserlerle hemen tanışabilirsin. Şubat ayının soğuğuna ve hüznüne bir nebze derman olacak, seni düşlerle ve fikirlerle dolu dünyalara götürecek birbirinden etkileyici sesli kitaplara bir şans vermelisin. Storytel dünyasına adım atarak sayısız sesli kitaba şimdi ulaşabilirsin. 

Kitap ÖnerileriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene