Tarihî Kitaplar

Tarih felsefesini kuran Hegel der ki: “Tarihten aldığımız ders, tarihten ders almadığımızdır.” Tarihsel bilgiler, ister arkeolojik bir objeye isterse de yazılı belgeye dayansın, ufuk açıcıdır ve son derece gereklidir. Tarih bilimi aynı zamanda, geçmiş toplumların siyasal, kültürel gelişimlerini, tarihin yönünü değiştiren olayların neden ve sonuçlarını araştıran bilge bir öğretmendir.

Storytel’de büyük imparatorlukların doğuşu ve çöküşü, savaşlar, tarihe yön veren liderlerin hayatını konu alan birçok araştırma-inceleme eserini sesli kitap olarak dinleyebilir, sosyal ve kültürel gelişmeleri anlatan tarih kitaplarını bulabilirsin. Yemek kültüründen, sanat tarihine kadar çok farklı türde kitaplar Storytel kütüphanesinde yer alıyor. İşte Storytel’de sesli kitap olarak dinleyebileceğin en iyi tarih kitapları arasından seçtiklerimiz.

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler – Halil İnalcık

Seslendiren: Levent Can

Çağın ne kadar değiştiğine işaret eden bir nokta şudur: Luther Türklere karşı papanın kutsal savaşını (Bellum Sanctum) onaylamıyor ve Türk saldırılarını Hıristiyanlara Tanrı’nın cezası doğal afetlere benzetiyordu. Önceleri, “Türk’e karşı direnme Tanrının iradesine karşı gelmektir” diyordu. Almanya’da birçokları Türklere karşı savaşın bir din savaşı olmasını onaylamıyor, Papa’nın İtalya’da kendi siyasî çıkarlarını yürütmek için Şarlken’i Türklere karşı Haçlı seferine kışkırttığı söyleniyordu…

Halil İnalcık bu kitabında Osmanlı tarihiyle ilgili birbirinden farklı konulara dair kapsamlı bir inceleme sunuyor. Ertuğrul Gazi’nin asıl kimliği açık mı? Çaka Bey’in icraatları neydi? Anadolu’nun Türkleşmesi sırasında Rumlarla ilişkiler nasıldı? İstanbul kuşatılırken neler yaşandı? Çelebi Mehmed’in badirelerle dolu tahta çıkışı nasıl gerçekleşti? II. Osman neden, nasıl, kimler tarafından ve ne uğruna katledildi? Kösem Sultan gerçekten iktidarda etkin miydi? Avrupa topraklarında Protestanlık mezhebinin yayılmasında Osmanlı’nın payı neydi?

”Hocaların hocası” olarak anılan Halil İnalcık,Osmanlı tarihine gerçekçi bir perspektiften bakarak, geleceğe de ayna tutuyor. Efsanelerle gerçekleri birbirinden ayırt edebilmek için Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler kitabına göz atabilirsin.

Tarih Boyunca Yemek Kültürü – Murat Belge

Seslendiren: Ali Atilla Şendil

Çinliler’de derin bir felsefe, yemek sanatına da nüfuz eder. Ama ekonominin de sonucun oluşmasında payı vardır. Her şeyi ayırma, küçük parçalara bölme, daha tutumlu bir kullanım getirir. Örneğin, tavuğun bir gün ciğerinden, bir gün budundan, bir gün göğsünden yararlanılır, deriden ve kemiklerden çıkan su her gün kullanılır. Yoksul bir malzemeyle zengin yemekler yapılır böylece. Yoksul Çin evlerinde de aşağı yukarı aynı şeyler pişer ve bu zenginlik, bugünün Çin’inde de değişmemiştir.

Murat Belge Tarih Boyunca Yemek Kültürü eserinde tarih boyunca varlığını muhafaza eden yemek kültürlerini mercek altına alıyor. Kitap boyunca Çin, Osmanlı, Fransız, İtalyan mutfak kültürlerine uğruyor; salataları, baharatları, sosları inceliyor; çay, şeker, kahve, konyak, rakı, gibi yemeğe eşlik eden lezzetleri irdeliyor. İstanbul lokantalarının yakın geçmişine bakarken, yaşadığımız topraklardaki yemek adabına da parmak basmayı ihmal etmiyor. Tarih Boyunca Yemek Kültürü, mutfak kültürlerinin ve gastronominin geçmişini anlamak için zengin bilgiler sunuyor.

Barbarların Avrupa’yı İstilası – John B. Bury

Seslendiren: Sedat Beriş

Alaric, kendisini Roma’nın silahlı nüfusuyla korkutmaya dönük bir teşebbüse güldü ve kuşatmayı ancak bütün altın, gümüş, şehirdeki menkul kıymetler ve barbar kölelerin teslim edilmesiyle kaldıracağını söyledi. “Bize ne kalacak?” diye sorduklarında, “Hayatlarınız,” diye cevapladı.

Filoloji ve tarih üzerine engin bir bilgi birikimi bulunan John B. Bury, dev bir seri olan Roma İmparatorluğu Tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Bury ayrıca, edebiyat, antik dönem ve klasiklerle ilgilenmiş olan; Büyük İskender’in ölümüne kadar gelen Yunan tarihini ve Doğu Roma tarihini de yazmış bir sosyal bilimcidir. 

John B. Bury bu çalışmasında, Avrupa kıtasını bir zamanlar kasıp kavuran barbar kavimlerin istilalarına mercek tutuyor. Batı Roma İmparatorluğu’nun yıkımını hazırlayan nedenler nelerdi?  Britanya Adasının Anglo-Saksonlar tarafından işgalini hazırlayan zemin nasıl oluştu? Papa I.Leo’yu Hun imparatoru Atilla’nın önünde diz çöktüren süreç nasıl başladı? Britanya Adası yerleşik olmayan topluluklarca nasıl ele geçirildi? Hunlar ve Orta Asya kavimleri Avrupa’nın çehresini ve iklimini nasıl değiştirdi? İtalya ve Galya nasıl oldu da Vizigotlar’ın başlıca yerleşim noktası hâline geldi? John B. Bury bu kitabında, ‘Kavimlerin istilaları merkezinde yeni Avrupa nasıl şekillendi?’ sorusuna da yanıt vermiş oluyor. 

Macarca ve Rusça bilgisi sayesinde çok fazla kaynak okuyup değerlendiren Bury, zengin kaynaklara dayalı bilgisini akıcı bir üslupla birleştirerek bir solukta okuyacağın harika bir tarih serüveni ortaya çıkartıyor. Barbarların Avrupa’yı İstilası, tarih bilgini derinleştireceğin bir deneyim yaşatacak.

Sultanın Casusları – Emrah Safa Gürkan

Seslendiren: Levent Can

Avrupa meseleleriyle yakından ilgilenen İbrahim Paşa (1523-1536) Batı’ya birçok casus göndermiştir. Venedik, İspanya ve Fransa üzerine istihbarat yapması için Venedik’e yolladığı kuyumcu Marco de Nicolò bunlardan biridir.

Emrah Safa Gürkan, Fransız devrimi, Türk askeri kültürü, Osmanlı istihbaratı, Osmanlı politik ve askeri stratejileri, uygarlıklar arası diplomasi, müslümanlaşma, korsanlık ve kölelik konularında çalışmalar yapmıştır. Emrah Safa Gürkan bu kitabında, Habsburg ile Osmanlı arasında çekişmeli bir biçimde geçen istihbarat savaşlarını, Akdeniz’deki politik hareketlenmeleri ve korsanlık faaliyetlerini inceliyor. 

Kubilay Han Üzerine Notlar – Marco Polo

Seslendiren: Kudret Gürkan Demir

Peşlerindeki düşmandan kaçarken, düşmanla yüz yüzeyken olduğu kadar etkili biçimde savaşırlar. Hızla kaçarken birden geriye dönerek müthiş okçuluk kabiliyetleri sayesinde düşmanlarını ve atlarını öldürürler. Düşman onları ezerek bozguna uğrattığını zannederken, atlarının ve askerlerinin öldürüldüğünü fark ettiğinde savaşı kaybetmiştir.

Tüccar, kaşif ve gezgin Marco Polo’nun uzak Asya seyahati dillere destandır. Venedik’ten kalkıp İran’a, oradan da Moğol topraklarına varan kafilenin yolda başına gelmedik kalmaz. Babası ve amcasıyla gerçekleştirdiği ve dört yıla yakın süren bu zorlu yolculuk, oldukça zor ve maceralıdır. Seyahat boyunca grubun eşyaları çalınır ve talihsiz bir sürü olay yaşanır. Sonunda Kubilay Han’ın huzuruna çıkar, burada yıllar geçirir, hizmet eder ve yerel dilleri öğrenirler. Marco Polo’nun ağzından bir başkasının yazdığı Kubilay Han Üzerine Notlar, yeryüzünün en geniş sınırlarına ulaşan imparatorluğuyla ilgili altın değerinde bilgiler sunuyor. Kitapta kuru kuruya seyahat gözlemleri değil, Polo’nun masalsı ve efsanevi düş gücüyle süslediği izlenimler yer alıyor. 

Bir Nefeste Cinsellik Tarihi – Karen Dolby

Seslendiren: Burcu Başaran Yanger

Erkekler ve kadınlar her zaman yasak ilişkilere girmiştir ve kraliyet aileleri de istisna değildir. Hatta büyük ihtimalle asiller herkesten daha fazla cilveleşmişlerdir. Seksapeli artırmak için güç, konum ve varlık gibisi yoktur ve güç, kraliyetle birleştiğinde sonuç görüldüğü gibi güçlü bir afrodizyak olmuştur. Kraliyet metresi ya da âşığı olmak için can atanların listesi yüzyıllar boyu kabarık olmuştur.

Bir Nefeste Cinsellik Tarihi, Roma İmparatorluğu’ndan Fransa’ya, İngiltere’den Almanya’ya genel olarak Avrupa’nın cinsellik tarihine ışık tutuyor. Sadizm-mazoşizm, ensest, çok eşlilik, mastürbasyon gibi kavramlara tarihsel bir perspektifle göz atıyor. Yazar, bir değil, yüz değil, on binlerce yıl öncesinden, avcı-toplayıcı dönemlerden başlıyor anlatımına. Erotik oyma kadın heykelcikleri, mağara kabartmalarını inceleyerek, ilkel insanın cinsel dünyası hakkında veri topluyor. Ortaçağ’ın ünlü ve marjinal kişiliklerini inceleyerek, Marquis de Sade’dan, Kama Sutra’yı tercüme eden Sir Richard Burton’a birçok tarihi kişiliğe değiniyor. Aşırı uçlara giden cinsel dürtülerin ve sapkınlığın kökenlerini ortaya koyarak, bu eğilimlerin günümüzdeki yansımalarını da inceliyor. Onun temel argümanı bir bakıma şu: Her yeni nesil bir önceki nesli açık fikirli olmamakla ve aşırı muhafazakârlıkla itham eder ama bu doğru değildir. Bu tezini ispatlamak için de, din adamlarından imparatorlara, aristokratlardan parya sınıfına, doktorlardan politikacılara ve birbirinden farklı sınıflardan birçok insanın geçmişten günümüze cinsel deneyimlerinden örnekler sunuyor. 

Tarihimizde Garip Vakalar – Reşad Ekrem Koçu

Seslendiren: Arif Pişkin

3. Muradın muhtelif kadınlardan, oğlan ve kız 102 çocuğu olmuştu. Ölümünde bunlardan yirmi erkek evladı hayatta idi. En büyük Şehzade Mehmed, padişah oldu ve padişah olur olmaz, öbür on dokuz kardeşini idam ettirdi.

Tarihimizde Garip Vakalar, resmi veya askeri tarih anlayışına alternatif bir çalışmadır. Eser boyunca Reşad Ekrem Koçu, özellikle Osmanlı tarihindeki enteresan ve hayret uyandırıcı vakalardan söz eder. ‘Maymunkeş’ lakabıyla bilinen Abdülkerim Efendi’nin o dönem toplumda sık karşılaşılan maymunları idam ettirmesi, bir şehzadenin mezarı başında öldürülmesi, rakı güğümlerinin üzerine yürek simgesi gibi ilginç tarihi olayları akıcı bir dille aktarıyor. Bu kitapta kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hazin ama her ne olursa olsun son derece tuhaf ve ilgi çekici tarihî olayları okuyacaksınız.

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar – Halil İnalcık

Seslendiren: Aydoğan Temel

Süleymân’ın methedilişinde, onun hükümdarlığının en belirgin hususiyeti olarak adalet ve hakkaniyet duygusuna vurgu yapılmıştır. Aslına bakılırsa, adalet ilkesinin vurgulanması sadece bir retorik meselesi değildir. Kadim Mezopotamya’dan beri, adaletin bir hükümdarın Ortadoğu’nun birbirini takip eden imparatorları için en tesirli ahlakî ve hakîmane davranış ilkesi olduğu kabul edilmiştir.

Halil İnalcık, Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar’da ekonomik yapıdan siyasete birçok farklı durumu tarihsel bağlamı içinde değerlendirir. Patrimonyalizme, aşiret kimliğine, veliahtlık müessesine açıklık getirir. Osmanlı köylerinin geçim kaynaklarından olan arıcılık, hayvancılık ve ziraat konularını aydınlatır. Osmanlı diplomasisi ve bu eksende kurulan stratejik iş birliklerine değinir. Halil İnalcık bu kitabında, siyaset, devlet işleri, toplum hayatı ve dönemin ekonomisini mercek altına alır. Tarihte gizli kalmış veya göz ardı edilmiş olay ve ilişkileri de ele alır. VIII. Innocentius ile II. Bayezid arasındaki görüşme ve Otman Baba ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki ilişki kitaptaki en ilgi çekici konulardandır.

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar, diplomatik, askeri, ekonomik, ticari, içtimai birçok konuyu ele alan zengin bir Osmanlı tarihi kaynağı.

Bozkırın Kağanlıkları – Ahmet Taşağıl

Seslendiren: Sedat Beriş

M.Ö. 108 yılında birkaç on yıl sonra Lou-lan kralı öldü. Hunlar onun öldüğünü duyar duymaz rehin tuttukları pensi derhal Lou-lan’a götürerek tahta çıkardılar. Böylece kendi taraftarı bir hükümdar o krallıkta tahta çıkmış bulunuyordu. Bu da Hunların uluslararası siyasetteki başarılarını göstermektedir.

Orta Asya tarihi, Göktürk-Çin ilişkileri ve genel Türk tarihi üzerine ihtisas yapmış Ahmet Taşağıl, bu çalışmasında Uzak Asya’daki Türk varlığının geçmişine ışık tutuyor. Bu doğrultuda dört farklı kağanlığın tarihi inceleniyor: Tabgaçlar, Uygurlar, Göktürkler ve Hunlar. Söz konusu kağanlıkların diplomasisi, siyaset tarzı, inanç biçimi ve hukuku enine boyuna irdeleniyor ve ortaya bu alandaki nadir eserlerden biri çıkıyor.  

Geçmişe Işık Tutan Tarihî Kitaplar Storytel’de

Tarihi kim sevmez? İmparatorluklar, antik dönem, kanlı savaşlar, stratejik anlaşmalar ve tarihîn akışını değiştiren önemli figürler hemen her okuru büyüler. Geçmişin derinliklerinde dolaşırken, sana bugünü daha iyi anlamanı sağlayacak bir vizyon katacak tarihi kitaplarını Storytel’de bulabilirsin. Başka başka diyarları tanımanı, farklı kültürlerle tanışmanı ve geçmişi daha iyi kavramanı sağlayacak paha biçilmez bilgiler içeren tarihî kitaplarla Storytel kütüphanesinde tanışabilirsin.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene