Tatil Keyfinize Keyif Katacak Kitaplar

Tatil keyfi kitapsız geçmez, eksik kalır. Storytel üzerinden binlerce kitaba anında erişebileceğini herhalde biliyorsundur. Sesli kitap ile dilediğin kitabı dinlemen ve sürekli güncellenen yeni kitaplarla tanışman Storytel ile mümkün.

Liseden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Bazıları gerçekten değişir, bazıları ise sadece değiştiğini düşünürmüş.

Yaz güneşi kadar sıcacık bir kitapla tanışmaya hazırsan Liseden Arkadaşlar tam senlik. Daha önce birçok komedi yapımının senaryo kısmında imzası bulunan Selçuk Aydemir bu kitabında da kendisinden bekleneni yapıyor: Okuru kahkahalara boğuyor. Kitap, 90’lı yılların Küçükçekmece ilçesinde geçen mizah dolu bir anlatı içeriyor.

Liseden Arkadaşlar eserini Murat Eken’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

İnsancıklar – Fyodor Dostoyevski

Bazen öyle dakikalar oluyor ki tek başıma kalmaktan, tek başıma hüzünlenip tek başıma kesintisiz kederlenmekten mutlu oluyorum ve böyle hallerim gitgide sıklaşıyor artık.

Dostoyevski, İnsancıklar’ı yazalı yüzyıldan daha uzun süre geçmiş olmasına rağmen eser hâlâ en çok ilgi gören klasikler arasında. İnsancıklar, yazarın ilk romanı olmasının yanı sıra bir anda tanınmasına neden olan eseridir. Yazarın üst düzey gözlem yeteneğini her satırında hissedebileceğiniz eser, sevgi, şefkat ve gariban insanların monoton yaşamı temalarının üzerine kurulmuştur. Mektup-roman tarzında kaleme alınan eserin konusu ise bir kâtibin genç bir kıza hissettiği babacan ve kalender bir sevgi duygusu ekseninde ilerler. İnsancıklar, okura güzel bir mesaj verecek nitelikte bir eser.

İnsancıklar eserini Kubilay QB Tunçer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

İnsanın iyi olmak için akla ihtiyacı yoktur. Hatta bana zaman zaman bunun tam tersi olmalı gibi gelir. Çok zeki birini ele al hemen hiçbir zaman iyi biri olmadığını görürsün.

Fareler ve İnsanlar kadar samimi olan ve Steinbeck’ten beklenebilecek bir ‘toplumsal konulara özel hassasiyet’ niteliği taşıyan çok fazla kitap yoktur. Bu ünlü eserin ismi Robert Burns’ün To a Mouse (Bir Fareye) isimli şiirinin ta kendisinden alınmadır. İskoç dilinde yazılan şiirin sıkça alıntılanan iki dizesi şöyledir: “The best laid schemes o’ mice an’ men / Gang aft agley (En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider.)”

Steinbeck’in kendi deneyimleri olmuş. 1920’lerde evsiz bir çiftlik işçisi olan Steinbeck, eserinde de kendisi gibi gezgin iki çiftlik işçisinin deneyimledikleri trajik olayları anlatıyor. Okuyanların yüreğine dokunmayı başaran eserin başlıca temaları ise hayaller, düş kırıklıkları, yalnızlık, kadim dostluk, Amerikan Rüyası ve yabancılaşmadır.

Fareler ve İnsanlar eserini Okan Bayülgen‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Unutma Dersleri – Nermin Yıldırım

Yarın ne getirecek bilmiyorum, ama her şeyi doğru yapmış değil, “yaşadım” diyebilecek biri olarak ölmek istiyorum. Hayat hata yapmaktan korkmak için çok kısa. Korkmuyorum.

İlk romanı Unutma Beni Apartmanı’ndan sonra ismini iyiden iyiye duyuran Nermin Yıldırım elinden kalemi bırakmıyor ve yazmaya devam ediyor. Unutma Dersleri, aşkını maziye gömmek, belleğinden atmak için Mazi İmha Merkezi’ne giden Feribe’nin öyküsünü anlatıyor. Akıcı ve zengin bir dile sahip eser, bu öykünün izinde hem bireysel hem de toplumsal belleğin nasıl şekillendiğini psikolojik ve sosyolojik bağlamda ele almayı başarıyor. Yazarın nüktedan yazım tarzı, insan hayatının dramatik öğeleriyle bir araya gelince zevkle okunacak bir kitap ortaya çıkıyor.

Unutma Dersleri eserini Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama – Beyhan Budak

Herkesin seni sevmesini beklersen, seni sevenlerle yetinemezsin. Çünkü çoğu zaman, seni sevenler dikkatini çekmez. Her zaman seni sevmeyenlere odaklanırsın ve kendini onlara sevdirmeye çalışırsın. Bu bir döngü halini alır ve her daim bir eksiklik hissedersin.

Klinik psikolog ve yazar Beyhan Budak, Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama’da insanın yaşadığı problemlere sanki içimizden biri gibi konuşurcasına çözümler sunuyor. Sıradan bir kişisel gelişim kitabının ötesinde, gerçekçi yaklaşımlarıyla insana kendi potansiyelini keşfetmesi ve ortaya çıkarması için yol gösteriyor.

Mutluluğu Kaybettiğin Yerde Arama eserini Beyhan Budak’ın sesiyle Storytel üzerinden dinleyebilirsin.

İnsan Nedir? – Mark Twain

İnsan, bir bukalemundur. Doğasının kanunu gereği, yaşadığı yerin rengini alır. Çevresindeki etkiler onun tercihlerini, nefret ettiklerini, siyasi görüşünü, beğendiklerini, ahlakını, dinini yaratır.

İnsan Nedir? Twain’in diğer kitaplarından farklı bir konumda. Eser diyalog türünde yazılmış. İki adam arasında geçen diyalog boyunca insanın ne olduğuna dair sorgulamalarını dinliyoruz. Diyalog engin bir hayat tecrübesine sahip yaşlı adamla daha hayatının toy dönemlerinde olan genç bir adam arasında geçiyor. Sokratik bir diyaloğu andıran konuşma boyunca yaşlı adam, insanın neliğine dair fikirlerini dile getirirken genç adamın üstüne düşen ise bu fikirlere mütemadiyen itiraz etmektedir. İnsan Nedir? kabul gören olguları ve yerleşik değerleri sorgulamanıza neden olacak güçte bir eser.

İnsan Nedir? eserini Enis Fosforoğlu ve Mustafa Arif Güney‘in seslerinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Bir Nefeste Dünya Tarihi – Emma Mariot

Mor kumaşlar o dönemde yüksek bir sosyal statünün göstergesiydi. Nitekim Fenike adı bile Yunanca “mor” kelimesinden türetilmişti.

Bir Nefeste Dünya Tarihi, tarih kitaplarını okumayı seven sevmeyen her kesime hitap eden bir eser. Baştan uca dünya tarihini anlatan kitapta Roma İmparatorluğu’ndan 2. Dünya Savaşı’na kadar pek çok önemli medeniyete ve olaya rastlamak mümkün. Bir Nefeste Dünya Tarihi, bilinen yazılı tarihin başlangıcından (M.Ö. 3500) 2. Dünya Savaşı’nın sonuna (1945) varan bir zamanı kapsayan tarihin kısa bir ön izlemesini sunuyor. Bu sayede geçmişe dair duyulan bitimsiz bilgi açlığına ilaç gibi gelebilecek nitelikte bir eser olduğunu gözler önüne seriyor. Kitabın tüm bölümleri Avrupa, Okyanusya, Orta Doğu, Güney ve Kuzey Amerika ve Orta Asya bölgelerine göre kategorize edildiği için okura büyük kolaylık sağlanıyor. Eser, antik medeniyetlerin yanı sıra modern tarihi anlamak için de önemli bir kılavuz niteliğinde.

Bir Nefeste Dünya Tarihi eserini Tolga Korkut‘un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Anna Karenina – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Anna Karenina uzun zamandır sürdürdüğü evliliğinden hoşnut olmayan ve üst zümreden biridir. Bir etkinlikte görüp tanıştığı Vronski ile yaşayacağı yasak aşk onu hayatta bambaşka yerlere götürecektir. Anna Karenina’da dönemin Rus toplumunu, aristokrasisini ve bunların kararında birer eleştirisini okuruz aynı zamanda. Gerçekleri, gerçeklerden daha duru bir dille yazıya döken Tolstoy’un bu unutulmaz eserinde evlilik, sevgi, kölelik, kapitalizm, devlet ve daha birçok konuya dair yerleşik ve aynı zamanda eleştirel bir fikri bulmak mümkün. Her hâlükarda Anna Karenina klasikler dendiğinde ilk akla gelen kitaplardan biri…

Anna Karenina eserini Canan Çiftel‘in sesiyle Storytel üzerinden dinleyebilirsin.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı – David Eagleman

Genelde, beynimizin en iyi yaptığı şey, en az farkına vardığımız şeydir.

Popüler bilim kitapları arasında parmakla gösterilen bu kitap, beynin evrendeki en çarpıcı ve kompleks şaheser olduğunu gözler önüne seriyor. Aynı zamanda insan davranış ve düşüncelerinin arka planda nasıl yapılandığına dair bir beyin fırtınasına sevk ediyor okuru. Refleks davranışlarımız, içgüdülerimiz tam olarak nasıl işler? Buz dağının altında neler var? David Eagleman beynimizle ilgili ilginç konulara değiniyor ve güncel çalışmalardan ödünç aldığı bilgilerle tüm bunları nispeten de olsa aydınlığa kavuşturuyor.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı eserini Serhat Yiğit‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Tatil Keyfini Katlayacak Kitaplar Storytel Arşivinde!

Dünya klasikleri ile modern klasiklerden kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarına kadar aradığın birçok kitap Storytel arşivinde. Tatilde ve seyahatlerde sana eşlik edecek birbirinden güzel eserleri Storytel platformunda elinle koymuş gibi bul. Platformun geniş arşivinden özgürce yararlan. Ücretsiz dene.

Dünya KlasikleriKitap ÖnerileriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene