Tatilde Dinlenebilecek En İyi Sesli Kitaplar

Storytel kullanıcıları için yaz tatilinin keyfine keyif katacak, yormayan, germeyen, uzatmayan kitaplardan kısa bir liste hazırladık. Listede deniz köpüğü gibi geçip gidecek kitaplar da var, edebi bir lezzeti ve derinliği olanlar da, eğlenceli ve öğretici olanlar da. Seçmesi senden, iyi tatiller!

Yaza Yolculuk – Tomris Uyar

Yaza Yolculuk, edebiyatımızın en güçlü kadın yazarlarından Tomris Uyar’ın birbirinden güzel dokuz öyküsünü bir araya getiriyor. Kimi bir su gibi akıp giden, kimi deneysel sayılabilecek ama her biri bir solukta okunan öykülerin ortak bir özelliği var; hepsinde de başrol yaz mevsiminin. Tomris Uyar’a yayımlandığı 1987 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandıran Yaza Yolculuk, Tilbe Saran seslendirmesiyle Storytel’de.

Fasa Fiso – Teoman

Unutulmaz şarkılarıyla yaşamlarımıza damgasını vuran Teoman, bu kez bir kitapla karşımızda. Çocukluk yıllarından ünlü bir rock yıldızı olmaya giden yolculuğunu kendi kaleminden okurla paylaşıyor. Yaşamındaki küçük izleri, küçük anı parçalarını bir araya getirdiği kitabıyla tanıdığımızı sandığımız Teoman’dan çok daha fazlasını anlatıyor bize. Unutulmaz bazı şarkı sözleri ve bazı röportajlar da anılara eşlik ediyor. 50 yaşın olgunluğunu yaşayan bir rock yıldızı, o içimize işleyen sesiyle kulaklarımıza eğilip “O peşinden koştuklarımız var ya, o yaşadıklarımız, onlar hep Fasa Fiso.” diyor.

Ödünç Yaşamlar – Ali Poyrazoğlu

Tiyatro sahnelerinin usta oyuncusu Ali Poyrazoğlu, uzun yılların sanatsal birikimiyle yaşam koçluğu seminerlerini harmanlıyor ve kendi deyimiyle “şu âlemden süzdüklerini” okurla paylaşıyor.

Güncel konulardan gündelik yaşamdaki klişelere, alışkanlıklara, yasaklara, evrensel insanlık hallerine kadar geniş bir alanda kaleme aldığı yazılarla okuru bir yandan güldürürken bir yandan da eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

Ödünç Yaşamlar, ister iş yaşamında ister özel yaşamında fark yaratmak isteyen herkesin kullanması gereken bir yaşam kılavuzu.

Onlar Hep Oradaydı – Sunay Akın

Sunay Akın, ancak yılların birikimiyle yazılabilecek, büyük araştırma ve emek isteyen bir kitapla karşımızda. Sunay Akın, kovboy filmlerinin “kötü adamları” Kızılderililerin anlatılmayan hikayesini anlatarak başlıyor Onlar Hep Oradaydı adlı kitabına. Sonra da anlatmaya devam ediyor; Osmanlı Devleti’ni olimpiyatlarda temsil eden ilk atletimiz Vahran Papazyan’dan 1912 olimpiyatlarının yıldızı Kızılderili atlet Jim Thorpe’ye, Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’den ülkemizin ilk dağcılık kulübüne, çizdiği haritalarla dünyayı değiştiren Piri Reis’ten Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb’a, Servet-i Fünunculardan Nazım Hikmet ve Sait Faik’e, önemli bilim insanı Prof. Dr. Mustafa İnan’dan ünlü aktör ve seslendirme sanatçısı Mücap Ofluoğlu’na, Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya göçmen taşıyan ilk gemi olan Mayflower’dan Pearl Harbor baskını sırasında batırılmayan tek gemi olan Solance adlı gemiye ve daha nicelerine değinerek okuru unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Peri Gazozu – Ercan Kesal

“Belleğim üzerinden, ama artık bugünkü aklımla yeniden okuduğum geçmişim, hikaye olarak kağıda döküldüğü her seferinde, yeniden şaşırtıyordu beni. Tüm bunları ben mi yaşamıştım Tanrım?”

Ercan Kesal, bir kısmı daha önce gazetelerde ve dergilerde yayımlanmış yazılarından oluşan Peri Gazozu’nu 2013 yılında okurun beğenisine sundu. Yayımlanan ilk kitabıyla yazarlıkta da yetkin bir isim olduğunu gösterdi. Kitabın ismi Kesal’ın çocukluğundan, kendi öz yaşamından geliyor. Babasının üretip sattığı gazozun adı Peri Gazozu. Kesal kendi çocukluğundan, kendi ana babasından başlıyor anlatmaya. Öğrencilik yıllarının İzmir ve Ankara’sından genç bir hekim olarak çalıştığı Anadolu’nun ücra köşelerine dek uzanan tanıklıklar, anılar, hikayeler anlatıyor. Ercan Kesal, tam da hedeflediği gibi, okura Türkiye’nin acı ama umutlu tarihini göstermeyi başarıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

“Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

İlber Ortaylı, bir ömrü hakkıyla yaşamak isteyenlere kendi yaşam tecrübesinden ve birikiminden süzülen tavsiyeler sunuyor. Yaşamın dönüm noktalarından kendini yetiştirmeye, meslek seçiminden dil öğrenimine, çalışma yöntemlerinden çocuk yetiştirmeye, seyahatlerden şehir hayatına, filmler, kitaplar ve müziklere kadar pek çok başlıkta herkesin faydalanabileceği, cesaret ve ilham veren bir bakış açısı sunuyor.

Bir Nefeste Cinsellik Tarihi – Karen Dolby

İnsanlık tarihinin savaşlardan, fetihlerden, devrimlerden, kahramanlık ya da ihanet öykülerinden mi ibaret olduğunu düşünüyorsun? Öyleyse fena halde yanılıyorsun. Karen Dolby bu renkli kitabında tarihin karanlıkta kalmış “edepsiz” köşelerine ışık tutuyor. Felsefecilerin, papaların, kral ve kraliçelerin yanında sıradan insanların cinsel maceralarını da bulacağınız bu kitap, öğretici olduğu kadar eğlenceli de.

Kral Kaybederse – Gülseren Budayıcıoğlu

Gülseren Budayıcıoğlu‘nun Kral Kaybederse adlı romanı da yazarın diğer kitapları gibi yaşanmış olaylara, Budayıcıoğlu’nun bizzat psikoterapi uyguladığı hastalarının hikâyelerine dayanıyor. Kitabın baş karakteri Kenan, yakışıklı, zengin ve bir o kadar da narsist, vurdumduymaz bir adamdır. Etrafında sürekli güzel kadınlar olan, lüks içinde yaşayan bu adam, tahtının asla sarsılmayacağına, doruklardan aşağı asla inmeyeceğine öylesine inanmıştır ki, bir gün hayatına giren bir kadın onu allak bullak eder. Kendini konumlandırdığı “avcılık” rolünden “avına av olan avcı” konumuna bir dönüşümdür bu. Sarsılan özgüveniyle başa çıkamayan Kenan, soluğu bir psikiyatristte alır ve böylece onun travmalarla dolu çocukluğuna doğru uzanan bir hikayeye şahit oluruz.

Ay Hadi İnşallah – Pucca

Ne anneler, ne eski sevgililer ne de etrafta dolanan s.tükler! Bu kez başaracam, bu kez o duvağı takcam! Hiçbir şey önüme engel olamayacak… Sen bile! Kaderimde yokmuş, falımda çıkmıyormuş, o adam bana göre değilmiş… Hiiiiiiiiiç anlamam, dinlemem, o adam buraya gelecek! Ayy hadi inşallah!”

“İskambil kâğıtlarından ev yapıyorum kendime Vale’yi saklıyorum, Kız’ı kıskanıyorum, As’la hayaller kuruyorum. Hep birşeyler eksik kalıyor, sayılar başımı döndürüyor. Fal bakıyorum maça aramızı bozuyor, papaz kaçıyor. Ve ben kâğıttan evin içine bir türlü sığamıyorum…”

Yazdıklarıyla pek çok kadının duygularına tercüman olan, ilk kitabından beri yaşadığı her şeyi bütün samimiyetiyle paylaşan Pucca, güldürme garantili dördüncü kitabıyla karşımızda. Tüm engelleri aşıp duvağı takmaya kararlı olan Pucca ve sevgilisi Ceri’nin ayrılmalı, barışmalı, fırtınalı hikayesi Gökçe Eyüboğlu ve Pucca’nın seslendirmesiyle sizlerle.

Günlük Ritüeller – Mason Currey

Her biri dünyaya damgasını vurmuş büyük fikir ve eserlerin yaratıcıları gündelik hayatta ne yapıyorlardı hiç merak ettin mi? Sıkı birer rutin mi uyguluyorlardı yoksa hayatı akışına mı bırakıyorlardı? Ne zaman kalkıyor, kaç saat çalışıyor, ne kadar uyuyor, ne yiyor ne içiyorlardı? Bu kitapla Mozart’tan Çaykovski’ye, Kant’tan Descartes’a, Kafka’dan Flannery O’Connor’a, Picasso’dan Vincent van Gogh’a, Albert Einstein’dan Nikola Tesla’ya, Agatha Christie’den Isaac Asimov’a kadar onlarca büyük yeteneğin şaşırtıcı gündelik yaşamlarına kısaca göz atabileceksin.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın