Temmuz Ayında Storytel’de

Güzel bir yaz gününe keyif katacak kitaplar, Storytel’in sesli kütüphanesinde yerini aldı. Yeni gelen kitaplar dünya edebiyatına, yerli yazına, öykücülüğe ve psikoloji bilimine ait birbirinden harika eserlerden oluşuyor. Temmuz ayının gelişiyle birlikte sana Storytel’de dinleyebileceğin kitapları sunuyoruz.

Pandora’nın Kutusu – Osamu Dazai

Seslendiren: Emre Melemez

Kaygı, toplanan kara bulutlar gibi yüreğimin derinliklerine yapışıp orada kaldı. 

Japon edebiyatının devlerinden Osamu Dazai tarafından kaleme alınan Pandora’nın Kutusu, yazarın intiharından üç sene önce kaleme alındı. Kitap, hasta bir gencin tedavi sürecini, dönemin hasta ülkesi Japonya üzerinden kurgular. Kimi yorumlara göre yazarın en iyimser romanı sayılan eser, Dazai hayranlarının elinden düşürmeyecekleri bir içeriğe sahip.

Tarlakuşu lakaplı 20 yaşındaki bir genç, tüberküloz hastalığı için hastanede tedavi görür. Bu süreçte çeşitli hastalarla, sağlık çalışanlarıyla, hastabakıcılarla ve arkadaşlarıyla vakit geçirir. Bu kişileri yakından gözlemleyerek, ideal bir insanın nasıl olması gerektiği üzerine düşüncelere dalma fırsatı bulur. Umut ile umutsuzluğun, karanlık ile sevginin bir arada işlendiği Pandora’nın Kutusu, Dazai stiline özgü bir mektup-roman.

Yaratmayan İnsan Yok Etmek İster – Erich Fromm

Seslendiren: Murat Özgen

İnsanın kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur , insan başkalarına yardım etmediği sürece yapayalnızdır.

Ünlü psikolog ve toplumbilimci Erich Fromm bu eserinde, modern kapitalist toplumlarda doğan bunalımlara dikkat çekiyor. Yeni dünyada umudun, vatanperverliğin, sorumluluğun, sanatsal etkinliğin ve dinin rolünü anlamak isteyen yazar, insanı insan yapan kavramların değişimini konu ediniyor.

Sevginin sahtesiyle gerçeği arasındaki fark nedir? Olmakla sahip olmanın ayrımı nedir? Ölüm sever veya yaşam sever olmak ne anlama gelir? Şiddetin kaynağı ve nedeni nedir? Erich Fromm, hayat öyküsüyle birlikte bu sorulara psikoloji alanında bütüncül ve tatmin edici yanıtlar veriyor. Sadizm, mazoşizm, yamyamlık gibi psikopatolojik görünümlü yaşam tarzlarını ele alıyor. Kitap boyunca mimikleri, rüyaları, davranışları ve tüm bunların altındaki psikolojik nedenleri analiz ediyor. Yaratmayan İnsan Yok Etmek İster, göz ardı etme eğiliminde olduğumuz çetrefilli soruları aydınlatan bir inceleme.

Lanetli Tavşan – Bora Chung

Seslendiren: Başak Daşman

Bir dilek hakkım olsaydı,

Birazcık mutluluk isterdim.

Çünkü fazlası hüznü özletir bana.

Booker Ödülü için aday gösterilen Bora Chung Lanetli Tavşan’da büyülü gerçekçilik akımı altında değerlendirilen ve en ilginç öykülerini sunuyor.  Kore kültürünün sihriyle Batı masallarının büyüsünü buluşturan Bora Chung, eserde okuru hayrete düşüren ve kelimelerle etkileyen öykülerini derliyor. Bu öyküler aynı zamanda korku temasının ve modern masalların özelliklerini taşıyor.

Lanetli Tavşan; Kafa, Elveda Sevgilim, Bedenleşme, Yara İzleri gibi başlıklara sahip çeşitli öyküler barındırıyor. Öykülerde yeri geliyor bir kadın klozetten ses duyarak kendi hayatı hakkında düşüncelere dalıyor. Yeri geliyor bir adam, kanından altın akan yaralı bir tilkiyle karşılaşıyor. Fantastik, uçuk, hayal gücünün sınırlarını zorlayan öyküler gerçek dünyanın monotonluğundan uzaklaşmak isteyenlere göre. 

Evren 101 – Carolyn Collins Petersen

Seslendiren:  Gülsüm Soydan

Hiç yıldız kayması gördünüz mü? Gördüyseniz, güneş sisteminin tarihinin minik bir kısmının buharlaşmasına şahit oldunuz demektir. Gördüğünüz şey teknik olarak, güneş sistemi enkazının bir par­çasının Dünya’nın atmosferinde buharlaşması ve ardında meteor denen görülebilir bir iz bırakmasıdır.

Gezegenler, nebulalar, karadelikler, yıldızlar, meteorlar ve daha niceleri… Evren 101’de binbir çeşit uzay formunu yakından tanıma ve görsellerle anlama imkânı bulacaksınız. Fizik, astronomi ve felsefe tarihi hakkında merak uyandıran bilgi ve teorilerle tanışacaksınız. Uzayın güzelliklerini tüm gizemiyle, okuru sıkmadan paylaşan kitap, uzaya ilgi duyan herkese hitap eden esnek anlatımıyla dikkat çekici. 

Kadınlar Cumhuriyeti – Özlem Özdemir

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

1923 yılının yaz başlarında elinde diploması, yüreğinde heyecanıyla Safiye Ali vatanına döndü. Yıllarca süren savaşlarla paramparça olmuş ülkesi artık yeni bir yükseliş dönemindeydi.

Kadınlar Cumhuriyeti, cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte düzgün eğitim alan ve kendisini yetiştirmeyi başaran kadınları konu ediniyor. Remziye Hisar, Türkan Saylan, Fatma Selma Soysal, Kâmile Şevki Mutlu gibi 12 farklı bilim kadınının yaşantılarına mercek tutuluyor. Cumhuriyetin yetiştirdiği bilim kadınlarının dokunaklı öyküleri, akademik süreçleriyle bir arada anlatılıyor.

Köpeğin Pençesi – Thomas Savage

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Bir erkeğin tek istediği şey, oğlunun kendisinden daha iyi olmasını sağlamaktır, bu çoğu zaman böyledir.

Amerikalı yazar Thomas Savage, XX. yüzyılın önemli edebi figürlerinden biridir. 1944 ve 1988 yılları arasında kitapları yayımlanan Savage, Köpeğin Pençesi başta olmak üzere birçok başarılı esere imza atmıştır. Bu roman, Amerikan edebiyatında kırsal yaşamı ve aile ilişkilerini derinlemesine ele alan bir yapıttır.

Montana’da 1920’lerde geçen bu etkileyici aile dramı, vadideki en büyük çiftliğin sahibi iki erkek kardeşin hikâyesini anlatıyor. Roman, güç teması etrafında şekillenen aile içi zorbalık, iki erkek kardeş arasındaki mücadele üzerinde yoğunlaşıyor. Bu mücadele, aile içindeki hiyerarşi ve baskının göstergesi hâline gelirken roman, okura güç arayışının sonuçlarını ve bu arayışın aile ilişkilerine olan etkisini derinlemesine anlatıyor. Thomas Savage’ın romanı, okuru ilk kelimesinden son kelimesine kadar esir alan bir anlatımla bir solukta okunacak bir eser.

Bir Gün, Gece – Mine G. Kırıkkanat

Seslendiren: Ece Okay

Yaşam bir mola mıydı, sonsuzluğun devinimi içinde, gerçekten?

Gazeteci ve yazar Mine G. Kırıkkanat’ın Bir Gün, Gece adlı eseri, gerilim dolu bir hikâyeyi okuyucuya sunarken İstanbul’un büyük bir deprem sonrası yaşadığı kaos ortamını etkileyici bir şekilde anlatıyor. İstanbul’da yaşanan büyük deprem sonrası ortaya çıkan kargaşa, insanların mücadelesi ve yardım kuvvetleri üzerinden toplumsal ve siyasal dinamiklere dikkat çekiyor.

Kitap, Sinan ve Daryal/Nejla karakterlerinin yıllar sonra İstanbul’a geri dönüşünü ve beraberlerinde kaçan Feride ile birlikte yaşadıkları olayları konu alıyor. Şehirde meydana gelen deprem sonucunda tanınmaz hâle gelen İstanbul’da, sadece çadırlar kalmıştır ve insanlar korku dolu bir atmosferde hayatta kalmaya çabalarlar. Bu süreçte, kontrol edilmesi güç bir öfke duygusu da onları sarar.

Gündüz saatleri, insanların günlük yaşamlarını sürdürme çabalarıyla geçerken, gece kenti ele geçiren yeni sahipler ortaya çıkar. Yıkımın sorumlularını cezalandırmak isteyen çeteler, yağmacılar ve hırsızlar, karanlık sokaklardan çıkarlar. Bu felaketle AB ve ABD’nin gönderdiği yardım kuvvetleri başa çıkmaya çalışırken Sinan ve asistanı Daryal/Nejla, AB’nin kurduğu kriz masasının başında yer alır ve ülkeye yardım amacıyla gelen AB ve ABD’ye karşı mücadele verirler. 

Bebek Arabasında Ayvalar – Semih Erelvanlı

Seslendiren: Melek Özlem Sezer

Güneşi yakalamak için ellerin daha çok küçük. Biliyorsun, bu buruşuk dünyaya hazır değilsin henüz.

Türk edebiyatının genç isimlerinden Semih Erelvanlı, öykülerinden oluşan eserinde okuru bambaşka dünyalara çağırıyor. Yazarın öykülerinde, alaycı, iğneleyici ve mizahi bir ton bulunurken, aynı zamanda sevecenlik de hissedilir. Genellikle toplumun alt tabakasından insanların hayatlarını ziyaret eden yazarın öykülerindeki karakterler ve olaylar, okuyucuya kendine özgü bir deneyim sunar.

Bebek Arabası’nda Ayvalar’daki her öykü, insanın derinliklerine inmeyi ve yaşamın karmaşıklığına işaret etmeyi amaçlar. Yazarın incelikli anlatımı, toplumun farklı kesimlerine dokunurken fantastik öğelerle harmanlanan öyküler, okuru büyülü bir serüvene çıkarıyor. 

Bozkır – Anton Çehov

Seslendiren:  İsmet Numanoğlu

Varlık, kendisini gerçekleştirmek için başkasını gerektirmeyen özgün bir şeydir.

Durum hikâyesinin öncüsü olarak bilinen Rus yazar Anton Çehov Bozkır’da Ukrayna bozkırlarında geçen bir yolculuk hikâyesini karakterlerin duygularına odaklanarak anlatıyor. Eser boyunca Çehov, sadece bir yolculuğun ötesine geçerek insan doğasının derinliklerine inmeyi hedefliyor. Betimlemeleriyle kahramanlarının iç dünyasını okuyucuya aktaran yazarın sözcük seçim ve anlatımın akıcılığı, eserin edebi değerini arttıran unsurlardır.

Hikâye, Yegoruşka adındaki 9 yaşındaki bir çocuğun dayısıyla birlikte bozkırdaki bir okula gitmesiyle başlıyor. Yegoruşka’nın gözünden aktarılan hikâyede Rus toplumunun çeşitli adetleri, gelenekleri ve tabii ki insanları konu ediliyor. Çehov, bu unsurları ustalıkla işleyerek okuyucuya bir toplum portresi sunuyor. İnsanların içinde bulunduğu zorluklar, umutlar, çatışmalar ve ilişkiler, eserin derinlikli bir şekilde işlenen temaları arasında yer alıyor.

Roçild’in Kemanı – Anton Çehov

Seslendiren: Hakan Coşar, Duygu Biçer, Zeynep Şirin Giobbi  

Roçild’in Kemanı, Çehov’un edebi yeteneğini ve derin anlatımını bir kez daha gözler önüne seren önemli bir eser. Bu hikâye, Yakov İvanov adında bir tabut ustasının hayatını anlatır. Bu küçük yerleşim yerinde yaşayan Yakov hem geçimini sağlamak hem de içindeki müzik sevgisini tatmin etmek için bir orkestrada keman çalar. Orkestrada pek sevilmeyen Yakov, bir defterde yapamadığı işlerin ve kaçırdığı fırsatların potansiyel getirilerinin hesabını tutar. Acılarla ve pişmanlıklarla dolu olan baş kahramanımız, karısı Marfa’nın ölümüyle beraber hayatı daha da derinden sorgulayacaktır.

Temmuz’da Storytel’de

Storytel tmmuz ayında yine dopdolu ve capcanlı bir içerik sunuyor. Kütüphaneye yeni eklenen kitapları hemen dinlemeye başlayabilirsin. Hem güncel içeriklerden hem de klasiklerden geri kalmamak için Storytel’e hemen abone ol.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın