Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları Storytel’de!

Tıpkı sanat olarak kabul edilen tüm uğraşlar gibi edebiyat da insanlığın başına gelmiş en değerli hikaye anlatma türlerinden biri. Yazarların anlattıkları hikayelerle çıktığımız yolculuklar her zaman bizi olduğumuzdan daha farklı biri haline getiriyor. Çünkü o yolculuğun her durağı, birbirinden değerli anılar ile dolu oluyor.

Bugünkü konumuz, o anılar konusunda en zengin bazı kitaplara dair. Türkiye’de en çok satan kitaplar denildiğinde aklımıza gelen bu kitaplar, Storytel’in zengin kütüphanesindeki yerini çoktan aldı bile.

Bir sonraki macerana en çok satan kitaplar listemizdeki sesli kitaplardan biriyle başlayabilirsin. Hadi gel, bu kitaplara hızlıca bir göz atalım.

Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Edebiyat tarihinin en ikonik hikayelerinden biri olan Şeker Portakalı, yayımlandığı 1968 yılının ardından milyonlarca insanın favori kitabı olmayı başardı. Küçük Zeze’nin yaşadığı yıkıcı hayatı evrensel bir bakış açısıyla sunan kitap, Mert Fırat’ın muhteşem seslendirmesiyle birlikte seni bekliyor. Dünyada en çok satan kitaplar listesinde her zaman ilk sıralarda olan Şeker Portakalı’nı dinlerken Latin Amerika edebiyatını tamamen hissedeceksin.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Yaşamın el kitabı olarak da tanımlanan Küçük Prens, 7’den 70’e herkesin defalarca okuması, dinlemesi gereken kitaplardan biri. Hayata, insan ilişkilerine, dünya düzenine dair bugüne kadar anlatılan en güzel hikayelerden. Türkiye’deki en popüler kitaplar denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Küçük Prens, nesiller boyunca yaşamaya devam edecek bir başyapıt. Toprak Sergen, Mirgün Cabas ve daha birçok değerli ismin sesiyle Küçük Prens’i Storytel’de dinleyebilirsin.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Politik hiciv türündeki en iyi kitaplar listenin başını çeken Hayvan Çiftliği, insanlığın doğasını anlatmak konusunda harika bir iş başarıyor. Distopya edebiyatının en iyi eserlerinden biri olan 1984’ün de yazarı George Orwell, Hayvan Çiftliği’nde neredeyse imkansızı başarmış. Bir çiftlikteki hayvanların insanlarla olan mücadelesini anlatan kitap, bu mücadele üzerinden sınıflar, çekişmeler, kurallar, toplumlar ve dünya düzeni gibi konuları ustalıkla işliyor.

1984 – George Orwell

Edebiyatın en zengin türlerinden biri kesinlikle distopya türü. Bundan 100 yıl öncesine varan dönemde yazılan muhteşem kitaplar günümüze ışık tutmaya devam ediyor. Ray Bradburry’nin Fahrenheit 451’i ve Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı ile birlikte yazılan en iyi distopya romanı olarak kabul edilen 1984 de bunu başaran kitaplardan biri. George Orwell’ın Hayvan Çiftliği ile birlikte en çok bilinen kitabı olan 1984’ü dinlediğinizde, yıllar önce yaptığı tasvirlerin günümüzdeki geçerliliklerini duyduğunda dehşete düşecek ve hayranlık duyacaksın. Çok satanlar listesinden yıllardır inmeyen bu muhteşem hikayeyi ister İngilizce istersen de Türkçe seslendirmeler ile Storytel’den dinleyebilirsin.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

1900’lü yılların ilk çeyreğinde kaleme alınan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, ülkemizde çok popüler olan Stefan Zweig kitaplarından yalnızca bir tanesi. Nazi Almanyasının Avrupa’yı istilasından etkilenip hayatının önemli bir bölümünü Amerika kıtasında geçiren yazar, bu hikayesinde başrolü adı bilinmeyen bir mektup yazarına veriyor. Zweig’in yaşımını, psikolojisini ve savaşa olan bakış açısını kusursuz şekilde anlattığı bu aşk öyküsü, yeni favorilerinden biri olacak. 

Simyacı – Paulo Coelho

Dünya klasikleri arasındaki yerini kısa sürede alan Simyacı, 1988 yılında yayınlandıktan hemen sonra birçok dile çevrildi. Brezilyalı yazar Coelho, bu kitabında macera türüyle felsefeyi birbirine yedirmeyi çok iyi başarıyor. Bu sıralar bir sonraki sesli kitap tercihini yapmayı düşünüyorsan, İspanya’dan başlayıp Mısır’da sonlanan Santiago’nun hikayesi seni etkisi altına alabilir. Üstelik Simyacı Yiğit Özşener’in harika seslendirmesiyle Storytel’de.

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Hayatındaki her şeye giderek duyarsızlaşan bir adamın hikayesini anlatan Olağanüstü Bir Gece, tüm okurları ve dinleyicileri kendilerini keşfetmeye davet eden muhteşem bir eser. Zweig’in en iyi işlerinden biri olan bu kitap, ana karakterin yanlışlıkla işlediği bir suçun ardından ruhani aydınlanmasını konu alıyor. Kendini kaybetme ve bulma hikayesi olarak özetleyebileceğimiz bu kitap, tam da modern insanlar olarak bizim için yazılmış gibi.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Yayınlandığı ilk günden itibaren haklı bir şekilde en çok okunan kitaplardan biri olan Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin ustalık eseri. 1943 yılında yayınlanan bu kitabı dinlerken Raif Efendi’nin hüzün dolu hayatına, Maria Puder’e, insanların toplum içinde yalnızlaşmasına, olanaksız aşklara ve daha birçok hayatın içinden anlara tanıklık edeceksin. Mert Fırat’ın muhteşem seslendirmesiyle bu hikayeyi kaçırmamanı öneriyoruz.

Satranç – Stefan Zweig

Zweig’in bu listedeki üçüncü kitabı olan Satranç, yazarın intihar etmeden önce tamamlandığı son eseri. Bu gözle okunduğunda veya dinlendiğinde daha değerli hale gelen kitap, uzun öykü formatında yazılmış. Okan Bayülgen’in harika seslendirmesiyle hayat bulan bu hikaye seni insan psikolojisi hakkında muhteşem bir yolculuğa çıkaracak. Tüm uzmanlar tarafından Zweig’in veda mektubu olarak da tanımlanan bu kitabı sakın kaçırma.

Dönüşüm – Franz Kafka

Kitabın ana kahramanı olan Gregor bir sabah kendini dev bir böcek halinde bulduğunda, hem onun için hem de dünya edebiyatı için hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Franz Kafka’nın anlattığı bu kusursuz hikaye, insanın itaat etme duygusuna derin bir eleştiri getiriyor. Alışagelmiş anlatım tarzının çok dışında olan bu kitabı dinlerken, Kafka’nın zekasına hayran kalacaksın. Yayımlandığı günden bugüne en çok satan kitaplar listesinde yerini alan Dönüşüm‘ü mutlaka okumalısın.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Distopya edebiyatının temel kitaplarından biri olan Fahrenheit 451, adını kağıdın tutuşma derecesinden alıyor. İtfaiyecilerin yangınları söndürdüğü değil de, başlattığı fikriyle yola çıkan bu eser, dinlediğin en iyi hikayelerden biri olacak. Modern insan hayatına dair harika tahminlerde kitabı Erdal Beşikçioğlu’nun muhteşem seslendirmesiyle dinleyebilirsin.

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe

Dünya edebiyatının belki de gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından biri olan Goethe, ürettiği sayısız eserle hak ettiği saygıyı görüyor. Henüz 25 yaşındayken yazdığı bu kitap ise onu tanımak için en iyi yollardan bir tanesi. “Karşılıksız aşk” temasının en iyi işlendiği hikayelerden biri olan Genç Werther’in Acıları, sadece günümüzde değil, yazıldığı 1774 yılından itibaren çok popüler olmayı başardı. Hatta bazı tarihi notlar, Napolyon’un kitabı sürekli yanında taşıdığına dair hikayeler bile anlatıyor.

Hem Türkiye’de hem de dünyada en çok satan kitaplardan 12’sini tanıttığımız bu liste elbette Storytel’in zengin kütüphanesine oranla oldukça kısa kalıyor. İstediğin her kategoride yüzlerce kitabı dinleyebilir, farklı ses sanatçıları ile harika hikayelere yelken açabilirsin.


İlk 14 günlük deneme süresini başlatmak için buraya tıkla!

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın