Türkiye’nin En Önemli Tarihçilerinden İlber Ortaylı’nın Storytel’deki Kitapları

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli tarih profesörlerinden biri olan İlber Ortaylı, bugüne kadar yazdığı birçok eserle Osmanlı dönemi ve yakın Türkiye tarihine ışık tuttu. Aynı zamanda konuk olarak katıldığı televizyon programlarında sempatik kişiliği ile öne çıkarak, kendine has üslubuyla genç yaşlı birçok Türk izleyicisinin beğenisini kazandı. Türk Tarih Kurumu ‘Şeref Üyeleri’ arasında da yer alan İlber Ortaylı bugüne kadar birçok kitap kaleme aldı.

Türkiye’nin geçmiş ve geleceğiyle ilgilenen her okurun mutlaka okuması gereken İlber Ortaylı’nın Storytel’de dinleyebileceğin kitaplarını senin için bir araya getirdik.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi – Bir Tarihçinin Gezileri

Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? Küçük bir bavul ve rehber kitaplarıyla Orta Asya’dan Avrupa’ya, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya 45 yıldır gezen “seyyah” İlber Ortaylı’ya eşlik etmek istersen İlber Ortaylı Seyahatnamesi tam sana göre.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı’nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Timaş’ta. Sırpça, Yunanca ve Macarca’ya çevrilen, Ukraynca çevirisi devam eden kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu

İlber Ortaylı, hem titiz ve geniş ufukta tarihçiliğini, hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu işe koştuğu bu kitabında, Osmanlı dünyasında Alman etkisinin bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.

Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti’nde Kadı

İlber Ortaylı’nın kaleminden Osmanlı hukuk tarihinin merkezinde yer alan ve üzerine pek konuşulmayan kadıları anlatan, önemli bir çalışma.

Türkler Tarihi 1

Büyük bir mirasa, güçlü bir yapılanmaya ve tarihî bir zenginliğe sahip bir milletin, Türklerin adının nereden geldiği ve bu coğrafyaya ne zamandan beri “Türkiye” dendiği tartışmalarının tüm detayları… İlber Ortaylı’nın “Türklerin Tarihi” kitabını Kerim Öztürk’ün soruları ve Mazlum Kiper’in seslendirmesiyle dinleyebilirsin.

Türklerin Altın Çağı

İlber Ortaylı, Asya’nın bozkırlarından Avrupa’nın içlerine kadar ilerleyen, dünya tarihinde zirveye taht kuran Türklerin muhteşem yıllarını anlatıyor.

Türklerin Altın Çağı’nı Mazlum Kiper’in seslendirmesiyle dinleyebilirsin.

Defterimden Portreler 

İlber Ortaylı bu sefer defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden okuyucularıyla paylaşıyor. Tarihe yön veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan, konuşulan isimleri Ortaylı’nın kaleminden yeniden canlanıyor.

İlber Ortaylı’nın kaleminden Defterimden Portreler’i Mazlum Kiper’in seslendirmesiyle dinleyebilirsin.

Türkiye’nin Yakın Tarihi

Türkiye’nin Yakın Tarihi, geleceğimizi daha iyi anlamlandırabilmek için geçmişimizde neler olup bittiğini tüm ayrıntılarıyla merak edenlerin mutlaka dinlemesi gereken bir kitap.

İstanbul’dan Sayfalar

Seyrine doyum olmayan bir İstanbul albümü. Asitane, Deraliyye, Dar-ül hilâfet’il aliyye, Dar’üssaadet, Dersaadet, İslambol gibi pek çok ismi vardır İstanbul’un… İlber Ortaylı; diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralıyor.

Osmanlı Toplumunda Aile

Geçmişi karanlık temel kurumlarımızdan biri olan ailenin, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki konumu, İlber Ortaylı’nın kaleminden değerlendiriliyor. Ortaylı, eşlerin birbirine karşı sorumlulukları, aile hukuku, çocuğun yetiştirilmesi, devletin Müslüman ve gayrimüslim ailelere yaklaşımı, miras, çok eşlilik, ataerkillik, harem gibi sağlıklı bilgi olmadan üzerine çokça konuşulan mevzuları ilk elden kaynaklarla yorumluyor.

Osmanlı Toplumunda Aile, yalnızca tarihçiler ve araştırmacılar için değil Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yaşamı merak eden, sağlam bilgilerle donanmak isteyen herkes için ideal bir çalışma.

Eski Dünya Seyahatnamesi

Eski dünyanın izleri Ortaylı’nın bilge adımlarıyla anlam kazanırken, insanların yaşam biçimleri ve ülkelerin medeniyet birikimleri geleceğe uzanan biçimde yorumlanıyor. Böylece kitap, okuyucuların hafızasından uzun süre çıkmayacak bir belgesel niteliği kazanıyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Ortaylı bu kitapta bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

Cumhuriyetin İlk Yüzyılı

“Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar’da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi’nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır.” diyor İlber Ortaylı bu başucu kitabı için.

İlber Ortaylı’nın Hayatı

21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak bir göçmen kampında dünyaya gelen Ortaylı, henüz iki yaşındayken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde başladı ancak daha sonra aynı üniversitenin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne geçiş yaparak Tarih bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Chicago Üniversitesi′nde lisans üstü eğitimini aldı ve burada çalışmalarını Prof. Halil İnalcık ile birlikte gerçekleştirdi. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı teziyle doktorasını tamamladı. Ortaylı ardından “Osmanlı İmparatorluğu′nda Alman Nüfuzu” adlı tez çalışmasıyla da doçent ünvanını aldı.

Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strasbourg, Yanya, Sofya ve Kiel gibi şehirlerin üniversitelerinde, ayrıca dünyaca ünlü Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir olarak öğretim üyeliği yaptı. Dünyanın birçok şehrinde düzenlenen seminerlerde ve konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı.

Şerif Mardin, Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray, İlhan Tekeli, Mübeccel Kıray gibi usta tarihçilerin öğrencisi olan ve yedi dil bilen İlber Ortaylı, önemli birçok yerli ve yabancı dergide Osmanlı tarihinin 16. ve 19. yüzyılı hakkında ve ayrıca Rusya tarihiyle ilgili makaleler kaleme aldı. 1989 yılıyla 2002 yılı arasındaki dönemde Siyasal Bilgiler Fakültesi′nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

2002 senesinde Galatasaray Üniversitesi′ne geçen Ortaylı, aynı zamanda 2012 senesinde yaş haddinden emekli oluncaya kadar Topkapı Müzesi’nin Müze Başkanlığı görevini yürüttü. Osmanlı Etüdleri Komitesi Yönetim Kurulu üyesi ve Avrupa Iranoloji Cemiyeti üyesi olan Ortaylı bu görevlerinin yanı sıra 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bakanlık danışmanı olarak görev aldı. 

Ödülleri

Ortaylı, 1970’li yıllardan sonra yaptığı çalışmalar, yurt dışında gerçekleştirdiği bilimsel etkinlikler ve Türk tarihçiliğinin uluslararası alanda da tanınan bir ismi olması sayesinde 2001 Aydın Doğan Ödülü’ne layık görüldü. “Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio” ödülü de 2006 yılında İtalya’da Lazio bölgesinin yönetiminin başlattığı Akdeniz Festivali kapsamında Ortaylı’ya verildi. Rus dilini ve kültürel mirasını yayan, ülkelerin ve halkların birbirlerine yaklaşmasını sağlayan kişilere takdim edilen Puşkin Madalyası’nın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzasıyla 2007 yılında sahibi oldu.

Sesli KitapTarih Kitapları

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene