Victor Hugo Alıntıları

Victor Hugo dendiğinde akla Sefiller, Notre Dame’ın Kamburu, Bir İdam Mahkumunun Son Günü gibi zamana meydan okuyan klasikler gelir. Hugo; ortak mutlulukları, kederleri, “yalınlık doğruluğun mührüdür (simplex sigillum veri)” şiarına uygun biçimde kurgulayan bir yazardır. Dönemin Fransa halkının gözünde baş tacı olmanın ötesinde, resmen bir halk kahramanı sayılan sanatçı aynı zamanda şiir ve düzyazı da kaleme almıştır. Romantizme adını altın harflerle yazdıran Victor Hugo, dram türünün bugünlere gelmesini sağlayan zemini sağlamıştır. Cromwell, yazarın eserlerini (1827) dram türünü basma kalıpları yıkan ve ulu olanla grotesk olanı bir araya getiren bir alan olarak gördüğünü belirtmiştir.  

Yazarın; Nerval, Verlaine, Wilde, Borges, Rand, Dickens, Flaubert, Tolstoy ve daha birçok farklı edebiyatçı üzerinde etkisi ve emeği vardır. İşte dünya edebiyatındaki yeri tartışılmaz olan sanatçı Hugo’nun kitaplarından en etkileyici alıntılar.

Hayatımızın gizemli kayasını boşuna yontarız, kaderin kara damarı her zaman bir yerlerden belirir.

Sefiller / Cilt 1

Zaten bir konuda anlaşalım, ütopya savaşırken parıltılı yaşam alanından çıkar. O, yarının gerçekliği olarak kendi yöntemi olan savaşı dünün yalanından ödünç alır. Gelecek geçmiş gibi davranır. Saf düşünce olarak eylemin yoluna dönüşür. Kahramanlığını sorumluluğunu haklı olarak üstlendiği, koşullar gerektirdiğinde çare olarak kullandığı, onun yüzden acımasızca cezalandırıldığı, ilkelere karşı çıkan bir şiddetle harmanlar.

Sefiller / Cilt 2

Bu göz kamaştırıcı görüntüyle büyülenen Gringorie, kuşkucu bir filozof, ironik bir şair olmasına rağmen, ilk başta bu genç kızın bir insan mı, bir peri mi, yoksa bir melek mi olduğuna karar veremedi.

Notre Dame’ın Kamburu

Yıkımı ve terk edilişi minnetle karşılayalım. Yalnızlık meyve dolu bir bahçedir. Orada Tanrı’nın lütufları elde edilir.

Deniz İşçileri

Her şeye bir düşman gibi kuşkuyla yaklaşan bahtsızlar gündüze kendilerini gösterdiği için, geceye de aniden yakalanmalarına yardımcı olduğu için güvenmezler.

Sefiller / Cilt 1

Kadınların, çocukların, hizmetkârların, zayıfların, yoksulların, cahillerin günahı kocaların, babaların, efendilerin, güçlülerin, zenginlerin, bilginlerin günahıdır.

Sefiller / Cilt 1

Cahilliği, ahlaki ve entelektüel geriliği nedeniyle buna çocukluk çağı denebilir ve: Bu çağ acımasızdır.

Notre Dame’ın Kamburu

Yalnızlık, insanları ya yetenekli ya da ahmak kılar.

Deniz İşçileri

İnsanoğlu kendisi için bir yük ve aynı zamanda bir kışkırtı olan bedenini, sürükler. Kimi zaman, onu yener, kimi zaman onun isteklerine yenik düşer. Kişi kendini kontrol etmelidir. Ancak karşı koyamayacağı özel zamanlarda boyun eğebilir. Ayrıca bu düşüş dizler üzerine olup dua ile sona ermeli. Bir ermiş olmak, mümkün değildir, doğru ve adil olmak yeter. Günah işleyebilirsiniz; ancak doğruluktan asla ayrılmayın. Adaletli kişi olun, insanoğlunun yasası, en az günah işlemektir; hiç günah işlememek meleklere özgüdür. Yeryüzünde yaşayan her canlı, günaha boyun eğebilir, bu bir çeşit yerçekimidir.

Sefiller / Cilt 1

Uyuyor. Tuhaf bir kaderi olmasına rağmen yaşadı

Meleğini kaybedince ölüp gitti

İşler kendiliğinden olup bitti

Tıpkı gündüzün yerini gecenin alması gibi.

Sefiller / Cilt 2

Oysa ben, zindanı içimde taşıyorum. İçimde kış var, buz var, umutsuzluk var. Ruhumu gecenin zifiri karanlığı kaplamış. Çektiğim acıyı biliyor musun?

Notre Dame’ın Kamburu

Demek yaşamak istediğim tek yer olan o hafızadan şimdiden silindim!

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Hiçbir yarasa şafağa karşı koyamaz.

Sefiller / Cilt 1

Gülümsemede bir memnuniyet varken, gülmek genellikle bir reddediş biçimiydi

Gülen Adam

Özellikle Notre-Dame de Paris bu türün ilginç bir örneğidir. Bu ulu yapının her cephesi, her taşı sadece ülke tarihinin değil, sanat tarihinin de önemli bir sayfasını oluşturur. Burada bazı önemli ayrıntıları belirtmek için, küçük kırmızı kapının on beşinci yüzyıl gotik mimarisinin zarafet sınırlarına ulaştığı, nefin sütunlarının, hacimleri ve ağırlıklarıyla Saint Germain-des-Pres’nin karolenj tarzı manastırının yapıldığı döneme kadar uzandıklarını söylememiz gerekir.

Notre Dame’ın Kamburu

Başkalarına tüy gibi hafif gelen şey, sana kaya gibi ağır gelecek. En sıradan şey bile sana dik bir yokuş gibi görünecek. … Herkes merdiveninden aşağıya iniyor; sen çarşafını yırtıp parçalarını birbirlerine bağlayarak ip yapacak, sonra bu ipi gece vakti, fırtınada, yağmurda, kasırgada pencerenin altındaki uçuruma sarkıtacaksın ve ip kısa gelirse aşağıya inmenin tek yolu inmek olacak. Belli bir yükseklikten tesadüfen aşağıya, bir uçuruma düşmek, ama neyin üstüne? Meçhule.

 Sefiller / Cilt 2

Hayatını, elini ağzına bastırarak ısırma arzusuyla geçirmişti. Ve ısırmak isterken öpmek zorunda kalmıştı…

Deniz İşçileri

Annelerin sevinci neredeyse çocukların sevincine benzer.

Sefiller / Cilt 1

Yüzümüzden daha çok bize benzeyen bir şey vardır o da yüzümüzün taşıdığı anlam.

Deniz İşçileri

Marius’ü kıyıya bıraktı.

Dışarı çıkmışlardı!

Pis hava, karanlık, dehşet arkada kalmıştı. Saf, canlı, neşeli, özgürce solunabilen temiz hava içine doluyordu. Etrafı sessizdi, ama bu sessizlik ufukta batmak üzere olan güneşin sevimli sessizliğiydi. Alacakaranlık çökmüş, bir endişeden kurtulmak için karaltıların paltosuna ihtiyaç duyanların dostu olan özgürleştirici gece bastırmaya başlamıştı. Gök, yüzünün her yanından derin bir sükûnet yayılıyordu. 

Sefiller / Cilt 2

Çıplak soğuk taştan dört duvar arasında esir edilmiş; adım atabileceğim özgürlükten, görebileceğim ufuktan mahrumken kapıdaki gözetleme deliğinde süzülen ışığın, karşıdaki karanlık duvara yansıttığı beyazımtırak şeklin ağır ağır hareket etmesini gün boyunca kurulmuş makine gibi seyrederek zaman geçirmek tek meşguliyetim. 

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Bu melankolik düşlere giderek daha fazla dalmaya başladığı sırada, hoş ama biraz garip bir şarkıyla aniden gerçek yaşama döndü.

Notre Dame’ın Kamburu

Gözlerim düşüncelerime saplı yürüyeceğim,

Duymadan hiçbir haber, hiçbir şey görmeden,

Yalnız, kimsesiz, birbirine kenetli ellerim

Gideceğim, farkı yok gündüzümün gecemden.

Seçme Şiirler

Bir zamanlar -sanki haftalar değil de yıllar öncesiymiş gibi geliyor- ben de herhangi bir insandım. Her günün, her saatin, her dakikanın anlamı vardı.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Toplum bir köle satın almıştı. Kimden? Sefaletten. Açlıktan soğuktan, yalnızlıktan, terk edilmişlikten, yoksulluktan. Acıklı bir pazarlık. Bir parça ekmeğe karşı bir ruh. Sefalet arz ediyor, toplum kabul ediyor.

Sefiller / Cilt 1

Victor Hugo’nun Unutulmaz Eserleri Storytel’de

Romantizmin mimarlarından olup çağının atmosferini ustalıkla nakleden yazar Victor Hugo’nun önde gelen eserleri Storytel’de. İki ciltlik tam metin olarak Sefiller, kısaltılmış metin olarak Sefiller, Notre Dame’ın Kamburu, Bir İdam Mahkumunun Son Günü ve Deniz İşçileri eserlerini Storytel ile dinleyebilirsin. Storytel’in sunduğu eşsiz sesli kitap deneyiminden ücretsiz olarak yararlanmaya başlayabilirsin

Dünya KlasikleriOkunması Gereken KitaplarRomanStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın