Bir Yemek Molasında Bile Bitirebileceğin Storytel Kitapları

Hayat sürekli bir koşuşturmaca halinde akıp gidiyorsa, kitap okumak bir kenarda dursun nefes almaya bile vakit kalmıyorsa en azından hayatındaki küçük molaları değerlendirebilirsin.

İşlerden kısa bir süre sıyrılıp, bir yandan yemek yerken diğer yandan bir kitabın cümlelerinde kaybolabilirsin. Bu küçücük zaman bile hayal dünyanı zenginleştirmen, yeni dünyalara yolculuk etmen için yeterli.

O halde yemek molası gibi kısa bir sürede dinleyebileceğin kitaplar nelermiş bakalım…

Unutma Mutlu Bir Hayat Çok Az Şeye Bağlıdır

“Basit” olanın gücünü fark etmedikçe, mutluluk hep bir hayal olarak kalacak ne yazık ki…

Roma’nın en iyi hükümdarlarından Marcus Aurelius’un liderliğinin yanında hayata bakışı, felsefesi, düşünceleri Özlem Esmergül’ün yorumuyla karşımıza çıkıyor. Murat Özgen’in sesiyle sadece 1 saat 35 dakika süren ve mutluluk nedir sorusuna yanıt arayan bir kitap…

Körler Ülkesi

“Bilim insanları zamanın yalnızca bir tür uzay olduğunu gayet iyi bilirler. Uzayda ileri geri gidebildiğimiz gibi zamanda da ileri geri gidebiliriz.”


Zamanının ötesinde bir yazar olan H. G. Wells’in diğer kitaplarının gölgesinde kalmış muhteşem bir kitap. Körlükle savaşan insanların dünyayla bağlantısı artık kopmuştur ve bir efsane olarak varlığını sürdürür Körler Ülkesi. Ta ki Nunez adında genç bir dağcı elim bir kazayla vadide hapsoluncaya kadar…

Ay Işığı Sokağı

“Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızıllığını görmek nasip olsun! Ben, her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum.” Ölmeden önce yazdığı mektubun son satırlarında dostlarına böyle seslenir Zweig…

Edebiyatta pek çok türde birbirinden değerli eserler bıraktı. Zaman zaman içine düştüğü buhranları, ruh halini kalemine ustalıkla yansıtmayı başardı. Ay Işığı Sokağı’nda ise birbirinden bağımsız beş öykü yer alır, her biri farklı olaylara sahip olup birbirinin devamı niteliğinde olmasa da ortak birkaç küçük detay ile okuyucuda farklı bir tat bırakır. Dinlemekten sıkılmayacağın, üstelik sadece 50 dakika süren bir Zweig kitabı için şahane bir seçim.

İnsan Ne İle Yaşar

İnsana yön veren şey nedir?
İnsana ne verilmemiştir?
İnsan ne ile yaşar?


Tolstoy içsel bir yolculuğa çıkar ve kendine rehber olarak da bu üç soruyu alır.

Palto

Yarattığı kahraman Akaki Akakiyeviç’in hayatından ufak bir bölümü bizimle paylaşan Gogol, kısacık bir öyküyle bile insanların nasıl etkilenebileceğini kanıtlar. Yaşanılan yoksulluğu, hayat şartlarını, sıkıntıları anlatan Gogol, kara mizaha en güzel örneği de bırakır.

Sokrates’in Savunması

Sokrates’in varlığı, kimi Atinalılar için son derece katlanılmazdı. O’nun gençleri yoldan çıkardığına, ahlaklarını bozup onları dinsizleştirdiğine inanıyorlardı ve bunun da cezası ölümdü.
O da kendini tarihin sayfalarına geçecek bir biçimde savundu: “Zor olan, ölümden sakınmak değil, haksızlıktan sakınmaktır; çünkü kötülük ölümden çok daha hızlı koşar.”

Özellikle zaman ayırmak için ekstra bir çaba göstermeden, ihtiyaç molalarında bile kitaplarınla buluşabilirsin.

Yorum Yazın