Z Kuşağı Tarafından Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Z kuşağı, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında dünyaya gelen nesli belirtmek üzere kullanılan bir sınıflandırma. Ancak bu kuşağın kendine has özellikleri ile demografik bir sınıflandırmanın ötesini ifade ettiği kesin. Okunması gereken kitaplar listemizi, özgüven ve bağımsızlık gibi özelliklerle tanımlanan Z kuşağı için hazırladık.

Okunması Gereken Romanlar 

Türk edebiyatı ve klasiklerin arasından belirlenerek seçilmiş bu kitapları gençlerin sevme olasılığı yüksek. Her biri yazıldığı dönemi tanıtan, olay örgüsü veya kurgusu güçlü kitaplara Storytel’de ulaşman mümkün. 

Z kuşağı için hazırladığımız bu listede okunması gereken romanlar arasından Yaban, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Sinekli Bakkal, Sarnıç, Mai ve Siyah, Biz, Fahrenheit 451, Demir Ökçe, Sabahattin Ali Şiirleri, Orhan Veli Bütün Şiirleri, Benden Sonra Mutluluk, Bir Yeryüzü Tanığı, Nutuk, Türkiye’nin Yakın Tarihi, Tarihimizle Yüzleşmek, Bir Nefeste Dünya Mitolojisi ve Antik Mısır – Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar kitaplarına yer verdik. 

Hasan Ali Yücel Klasikleri

hasan ali yücel klasikleri

Felsefe öğretmeni ve Köy Enstitülerinin kurucusu Hasan Ali Yücel, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarının da kurucusudur. Hasan Ali Yücel Klasikleri ise üstadın onuruna hazırlanan edebiyat, bilim ve felsefe eserlerinden hazırlanan bir seçki. Mutlaka okunması gereken klasikler ile dolu bu seçkideki eserleri Storytel’de bulabilirsin.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Yaban

Roman, öykü ve makale türünde eserler kaleme alan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun en ünlü eserlerinden biri olan Yaban, Türk edebiyatında aydınlar ve halk arasındaki çatışmayı en iyi yansıtan romanlardan biri. Milli Mücadele döneminde bir köyde Tanzimat aydınını resmeden Karaosmanoğlu, kendi gerçeğine gömülen bir entelektüelin halkı eğitmeye çalışırken yabanlaşmasını etkili bir şekilde tasvir ediyor. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban dahil olmak üzere pek çok eserini Storytel’de bulabilirsin.

Yaban eserini sesli kitap olarak Gürsu Gür‘ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

İçimde hep ne olduklarını bilmediğim gizli ve meçhul ümitlere sarılmıştım; onlar olmasa bir saniye nefes alamazdım.

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en iyi yazarlarından Peyami Safa, özellikle psikolojik analizleri bakımından derinlik taşıyan eserleriyle tanınır. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu da aşk ve hastalık temalarını, hasta bir insanın ruh halini tüm incelikleriyle anlatan eşsiz bir eser. Eser, tema derinliği ve güçlü anlatımıyla okunması gereken romanlar arasında ilk sıralarda olmayı hak ediyor. 

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu eserini sesli kitap olarak Erdem Akakçe‘nin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Sinekli Bakkal – Halide Edip Adıvar

sinekli-bakkal

Kurtuluş Savaşı’nın öne çıkan isimlerinden Halide Onbaşı olarak da bilinen Halide Edip Adıvar’ın en ünlü eserlerinden Sinekli Bakkal, konusuyla bizleri Osmanlı’nın son zamanlarına, II. Abdülhamit dönemine götürür. Özellikle Doğu-Batı çatışmasına ışık tutması bakımından Sinekli Bakkal mutlaka okunması gereken kitaplar arasında. 

Sinekli Bakkal eserini sesli kitap olarak Zeyno Burcu Temel‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Sarnıç – Sait Faik Abasıyanık

sarnıç

Türk hikayeciliğine getirdiği yeniliklerle bilinen Sait Faik Abasıyanık‘ın öykü kitabı Sarnıç’ta ilk kitabı Semaver’den çıkarılan öyküleri yer alıyor. Çehov tarzı durum öyküsünün edebiyatımızdaki temsilcilerinden olan yazarın 16 öyküden oluşan eserinde günlük hayattan kesitler anlatılıyor. 

Sarnıç eserini sesli kitap olarak Selçuk Yöntem‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Mai ve Siyah – Halid Ziya Uşaklıgil

mai-ve-siyah

Halid Ziya Uşaklıgil’in ustalık döneminin ilk örneği kabul edilen Mai ve Siyah’ta yazar, dönemin sanat dünyasını ve sosyokültürel yapısını anlatıyor. Hayallerle dolu bir genç olan Ahmet Cemil üzerinden ilerleyen roman, batılı anlamda ilk Türk romanı olması ile okunması gereken klasikler arasına girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Mai ve Siyah eserini sesli kitap olarak Gürsu Gür‘ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Distopya Kitapları

Sıra distopya kitaplarında… Distopya kitapları mitolojiden, bilimden, tarihten, envai çeşit sanat dalından yararlanılarak kaleme alınan, çok yönlü ve ifade gücü yüksek kitaplardır. Gerek geleceği hayal etmesi, gerek politik duruşa olan katkısıyla distopya kitaplarını yeni kuşakların okuması onlara çok şey kazandıracaktır.  

Biz – Yevgeni Zamyatin

biz

Distopya türünün öncülerinden Yevgeni Zamyatin’in mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olan kült eseri Biz’de, yazar sanayi uygarlığını eleştirir. Doğaya, kendilerine ve ötekine yabancılaştıkları bu kurguda insanlar artık birer numaradan ibarettir.

Biz eserini sesli kitap olarak Gürsu Gür‘ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

fahrenheit-451

Amerikalı yazar ve senarist Ray Bradbury’nin en sevilen eserlerinden Fahrenheit 451, sinemacı Truffaut tarafından sinemaya da uyarlanan distopik bir bilim kurgu kitabıdır. İleri teknolojinin hüküm sürdüğü ve itfaiyecilerin artık kitapları yakmakla görevli olduğu bu katanlık gelecekte artık kitaplar en büyük suç aletlerinden biridir.

Fahrenheit 451 eserini sesli kitap olarak Erdal Beşikçioğlu‘nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Demir Ökçe – Jack London

demir-okce

Jack London modern edebiyatta parmakla gösterilen bir yazar. Romanlarıyla olduğu kadar toplumsal aktivist kimliğiyle de öne çıkan Jack London’ın en ünlü romanlarından Demir Ökçe, ezen ve ezilen arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen mücadeleyi anlatan kitabıdır. İlk distopya örneği olarak kabul edilen eserde kapitalizm ve oligarşik düzen eleştirisi yapılırken, yazarın Sosyalist Devrimin geleceğine dair ümidi de yansıtılıyor.

Demir Ökçe eserini sesli kitap olarak Aysun Topar‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Şiir Kitapları

Güzel konuşmak, kelime dağarcığını genişletmek ve en önemlisi insan ruhuna dokunmak için şiir kitapları olmazsa olmazdır. Türk edebiyatından seçilmiş şiir kitapları Storytel’de.

Sabahattin Ali Şiirleri

Toplumcu gerçekçi romanlarıyla tanınan Sabahattin Ali, şiirleriyle de Türk edebiyatına katkıda bulunmuş bir yazar. Yazarın bütün şiirlerinin toplandığı kitapta, ‘’Aldırma Gönül Aldırma’’ ve ‘’Leylim Ley’’ gibi bestelenmiş şiirlerini de bulacaksın. Sabahattin Ali’nin öykü ve roman gibi türlerde verdiği eserleri Storytel’de bulabilirsin.

Sabahattin Ali Şiirleri‘ni sesli kitap olarak Ali Atilla Şendil‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Bütün Şiirleri – Orhan Veli

Türk edebiyatının en ünlü ve en çok okunan şairlerinden biri olmasının yanı sıra Garip akımının kurucularından biri olan Orhan Veli, 36 yıllık yaşamında şiir dışında hikaye ve deneme tarzlarıyla ilgilense de hiçbir çalışması şiirlerinin önüne geçemedi. Bütün Şiirler’inde, Cumhuriyet dönemini derinden etkileyen yazarın geleneklerin dışına çıkmaktan çekinmeden yazdığı şiirlerini bulacaksın. Orhan Veli’nin değerli birçok kitabını Storytel’de bulabilirsin. 

Orhan Veli Bütün Şiirleri eserini e-kitap olarak Storytel’de okuyabilrisin.

Benden Sonra Mutluluk – Özdemir Asaf

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının unutulmaz şairlerinden Özdemir Asaf, hayatı boyunca birçok şiir kitabı yayımladı. Benden Sonra Mutluluk’ta şairin yaşarken yayımlanmamış ve öldükten sonra geride bıraktıklarından toplanarak bir araya getirilen şiirleriyle tanışacaksın. Özdemir Asaf’ın geriye kalan birçok kitabını Storytel’de bulabilirsin. 

Benden Sonra Mutluluk eserini e-kitap olarak Storytel’de okuyabilirsin

Bir Yeryüzü Tanığı – İlhan Berk

Garip akımına tepki olarak doğan İkinci Yeni akımının en ünlü şairlerinden İlhan Berk, 90 yıllık ömrü boyunca binlerce şiir yazdı. Bir Yeryüzü Tanığı, Güven Turan’ın seçtiği İlhan Berk şiirleri seçkisidir. Bir Yeryüzü Tanığı gibi İlhan Berk’e ait diğer harika şiirler Storytel’de seni bekliyor. 

Bir Yeryüzü Tanığı eserini e-kitap olarak Storytel’de okuyabilirsin.

Tarih Kitapları

Milli tarih ve dünya tarihi araştırmalarını içeren kitapların, geçmişi tanımak, kültürel dokunun köklerine uzanmak için okunması gerekir. Gençler, tarihe olan ilgilerini doyurmak adına Storytel’de bulunan birçok tarih eserine başvurabilirler. 

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı dönemini ve Cumhuriyet’in kuruluşunu bizzat kendisinin anlattığı Nutuk, milli mücadeleyi onu gerçekleştirenlerden dinlemek isteyen herkesin tanışması gereken bir eser. Eğer hala Nutuk’u okumadıysan eseri ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasına almalısın. Storytel’de Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili diğer kitaplara buraya tıklayarak ulaşabilirsin. 

Nutuk eserini e-kitap ya da sesli kitap olarak Storytel’de bulabilirsin.

Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı

Tarihçi ve yazar İlber Ortaylı, Türkiye’nin Yakın Tarihi’nde, Abdülhamit’ten sonra günümüze kadar olan Türkiye tarihine ışık tutuyor. Türkiye’nin yakın tarihi, tarihimize daha derinlemesine bir giriş yapmak isteyenlerin mutlaka okunması gereken kitaplar arasına alması gereken bir eser. 

Türkiye’nin Yakın Tarihi eserini sesli kitap olarak Mazlum Kiper‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Tarihimizle Yüzleşmek – Emre Kongar

Toplumbilimci ve akademisyen Emre Kongar, Tarihimizle Yüzleşmek’te, Türklerin Müslüman oluşundan Ermeni olaylarına kadar Türkiye tarihindeki birçok meseleyi sorguluyor ve eleştirel düzeyde yanıtlar veriyor. 

Tarihimizle Yüzleşmek eserini sesli kitap olarak Aydoğan Temel’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Bir Nefeste Dünya Mitolojisi – Mark Daniels

Mitoloji, edebiyattan sinemaya ve müziğe kadar kültürel üretimin birçok noktasında karşımıza çıkan insanlığın ortak mirasıdır. Mark Daniels tarafından kaleme alınan Bir Nefeste Dünya Mitolojisi,  bizleri 12 farklı topluluğun mitleriyle tanıştıran mutlaka okunması gereken kitaplar arasında gösterilebilecek kapsamlı bir kaynak.

Bir Nefeste Dünya Mitolojisi eserini sesli kitap olarak Barış Özgenç‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Antik Mısır – Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar – Frank Henry Brooksbank

Antik Mısır – Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar; Mısır tarihine ve mitolojisine merak duyanlar için temel bilgileri sunan kapsamlı bir eser. Yalın bir anlatım tarzıyla Frank Henry Brooksbank tarafından kaleme alınan kitap oldukça akıcı bir dile sahip.

Antik Mısır – Tanrılar, Kahramanlar ve Firavunlar eserini sesli kitap olarak Hasan Tanılmış‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Z Kuşağı’nın Ufkunu Açacak Eserler Storytel’de 

Edebiyat, düşünce ve tarih arşivi öylesine eşsiz eserlerle dolu ki bu eserler arasından seçim yapmak bazen zor olabilir. Biz de Z kuşağına büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz kitapları seçmeye çalıştık ve bazı öne çıkan eserleri inceledik. Z kuşağı tarafından mutlaka okunması gereken klasikleri, kitapları, romanları ve şiirleri Storytel’e abone olarak sınırsızca, istediğin gibi keşfedebilirsin.

Dünya KlasikleriKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarRomanTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene