Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zenginlerin daha da zenginleşmesinin, yoksulların daha yoksullaşmasının, orta sınıftakilerin de borç içinde çabalamasının nedenlerinden biri para dersini okulda değil evde öğrenmeleri. Çoğumuz para konusunu ana-babalarımızdan öğreniriz. Peki ya yoksul ana-baba çocuğuna parayla ilgili ne söyleyebilir? “Okulda kal, çok çalış!” derler, o kadar.

Finansal başarıya gidiş yolu tesadüflere dayanmaz. Aktif varlık biriktirme ve pasif varlık geliştirme konusunda bazı tekniklerin bilinmesi elzemdir. Mali açıdan bağımsız olmak engebeli bir yoldur ve finansal zekanın edinilmesiyle bu engebelerin önemli bir kısmı ortadan kalkar. İşte bu kitap tam olarak bunu sağlıyor. Zengin Baba Yoksul Baba yayımlanalı yirmi altı yıl oldu ama kitap hâlâ en önemli finansal gelişim kitapları arasında.

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki tarafından kaleme alınmış bir finansal kılavuz niteliğinde. Finansal özgürlüğü elde etme ve zenginlik yaratma; küresel para ve somut ekonomi konularında değerli bilgiler sunan kitap, 1997’de okurla buluştu. İş dünyasında ve kişisel finans yönetiminde başarılı olmanın yollarını anlatan bu eser, okuyuculara zenginlik konusunda farklı bir bakış açısı sunuyor. Yatırım yapmanın inceliklerini, varlık biriktirmenin yollarını ve finans konusunda rasyonel kararlar alıp uygulama sanatını öğretiyor.

Kitap, kişisel maliyetlerin kontrol edilmesi, pasif gelir kaynaklarının yaratılması, finansal okuryazarlık, yatırım ve varlık oluşturma gibi konulara odaklanıyor. Kiyosaki, kendi yaşam deneyimlerini ve gerçek hayattan örnekleri kullanarak finansal başarıya giden yolda izlenmesi gereken stratejileri açıklarken varlık ve yükümlülük arasındaki farka dikkat çekiyor. Gündelik hayatta çoğu insan konut, arazi, banknot gibi parasal değerlerle bir tür bağımlılık ilişkisi kurar. Oysa Kiyosaki’nin öğretmek istediği daha çok tüm bu değerleri yönetmek ve istikrarlı bir şekilde artırmaktır. Nitekim kitabın altıncı bölümünde şöyle söyler: “Para için değil, öğrenmek için çalışın.”

Para bir tür güçtür. Ama ondan da güçlüsü finans eğitimidir. Para gelir ve gider, ancak paranın nasıl çalıştığını bilirseniz, üstünlüğü ele geçirir, servet yapabilirsiniz.

Zengin Baba Yoksul Baba kitabı, yatırımlar, mülkiyet edinme, girişimcilik ve finansal bağımsızlık gibi konulara dair önemli ipuçları sunuyor. Kitap boyunca yer alan analizler ve örnekler, finansal düşünce tarzını değiştirmek, kişisel finansal hedeflere ulaşmak isteyenler için fayda sağlayabilecek nitelikte. Kitap, temelde insanları finansal yaklaşım açısından ikiye ayırır: Zengin baba ve yoksul baba. Her ikisinin de kendine özgü nitelikleri bulunur.

Zengin babalar yatırım bilgileriyle dikkat çeker. Maddi başarıya odaklanmışlardır. Daha çok aktif gelir yerine pasif gelirlere ağırlık verirler. Gayrimenkul edinme, iş girişimleri ve diğer gelir sağlayıcı fırsatlar konusunda risk almaktan çekinmezler. Çalışarak kazanmak yerine çalışmayarak kazanmak gibi bir ilkeleri vardır. Maliyetleri kontrol altında tutar, borçlarını rasyonel bir şekilde yönetir ve servetlerini artırmak için varlık oluşturma stratejilerini denerler.

Yoksul babalar ise finansal düşünce kalıplarında ve önyargılarda sıkışıp kalan talihsiz kişilerdir. Düzenli maaş endeksli bir yaşam sürerler ve konfor alanından çıkmaz istemezler. Pasif gelir diye bir kavramları bulunmaz veya bu tür bir gelire yatırım yapmak istemezler. Genellikle borç ve maliyet yönetimi konusunda sınırlı bilgiye sahiptirler.

Kiyosaki iki kutuplu ayrımını önce kendi yaşamında edindiği gözlemlere dayandırır. Yazarın babası orta halli, beyaz yakalı, kendisinin tabiriyle bir elemandır. Arkadaşının babası ise okulu bitirmemiş olmasına karşın servet sahibi, kendisinin tabiriyle bir girişimcidir. Kiyosaki henüz 9 yaşındayken babasına okullarda paranın neden öğretilmediğini sorar ve esaslı bir yanıt alamaz. Arkadaşının babası ise Kiyosaki’ye Monopoly oyunu üzerinden paranın doğası hakkında dersler verir. Dersler bir çocuğun kavrayacağı kadar basit gelişir. Kiyosaki’ye ders veren kişi, sonradan Waikiki Plajı’nda kurduğu oteli 800 milyon dolar karşılığında satacak ve Monopoly oyununu gerçeğe dönüştürecektir.

Kiyosaki ise 47 yaşında emekli olduğunda, pek çok girişimin altına imza atmış, bunlardan bir kısmı iflas etmiş, bir kısmı ise başarılı olmuş biri olarak kayda değer bir servete sahip olacaktır. Şimdilerde yazarın mal varlığının 110 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu açıdan Zengin Baba Yoksul Baba’da yer alan bilgiler en başta yazarın kendi yaşamında kanıtlanmış olanları içeriyor. Üstelik bu bilgiler, gerçek yaşamdan örnekler ve insan hikâyeleri ile destekleniyor.

Kitabın değindiği kritik nokta aslında rat race olarak isimlendirilen durumdur. Harcama-kazanç-yine harcama döngüsünü bir tür fare maratonuna benzeten yazarın özünde tek bir amacı var. O da insanların 9-5 çalışma biçiminden kurtulması. Böyle bir kurtuluş ve uyanış, yazara göre sadece finansal alışkanlıkları ve zihniyeti değiştirmekle mümkündür.

Robert Kiyosaki Kimdir?

Robert Kiyosaki, başarılı bir iş adamı, yatırımcı ve kitapları çok satan bir yazar. Amerikalı yazar, 8 Nisan 1947 tarihinde doğmuştur. Finansal okuryazarlık konusunda öncü bir isim olarak tanınan Kiyosaki, en ünlü kitabı Zengin Baba Yoksul Baba ile geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır. Kitap, finansal bağımsızlık, yatırım yapma ve kişisel mali başarı konularında tavsiyeler içerir.

Robert Kiyosaki çocukluk dönemini Hawaii’de geçirdikten sonra Hilo Lisesi’ne başladı. US Merchant Marine Academy’de deniz kuvvetlerinin mensubu olarak görev aldı. Masa başında bir subay olarak görev yapıyordu. Kısa süre sonra Vietnam Savaşı patlak verdi ve bu savaşta bir madalya kazandı. 1970’li yıllarda New York’ta Xerox için çalıştı. Heavy metal tişörtleri satan ve cüzdanlar satan iki girişim kurduysa da istediği başarıyı elde edemedi. Daha sonra emlak piyasasında yaptığı yatırımlarla büyük başarılar elde etti. Donald Trump henüz ABD başkanı olmadan önce onunla birlikte iki kitap kaleme aldı.

Robert Kiyosaki, finansal eğitimin önemini vurgulayan bir yaklaşıma sahiptir. Zenginliği sürdürülebilir bir şekilde elde etmek için finansal zeka, yatırım bilgisi ve girişimcilik becerilerinin geliştirilmesini savunur. Kiyosaki, finansal özgürlük için pasif gelir kaynaklarının oluşturulmasını teşvik eder.

Ayrıca Kiyosaki, dünya genelinde seminerler düzenleyen bir eğitmen ve konuşmacıdır. Finansal okuryazarlık, yatırım stratejileri ve iş geliştirme konularında birçok insanın eğitim almasını sağlamıştır. Bugün RichDad markası altında 26 milyondan fazla satan on beş farklı kitap yayımlamıştır. Aynı marka altında çeşitli seminerler yapmaktadır.

Zengin Baba Yoksul Baba Storytel’de

Finansal okuryazarlık ve paranın doğasına ilişkin eğitimleri içeren Zengin Baba Yoksul Baba şimdi Storytel’de. Uzun ömürlü, tutarlı ve sağlıklı servet edinme metotlarına mercek tutan kitap, yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek türden bir eser.

Okunması Gereken KitaplarRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın