Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

F. Scott Fitzgerald Kimdir?

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald, 1896 yılında aristokrat bir ailenin çocuğu olarak Minnesota’da dünyaya geldi. Yazar tüm yaşamı boyunca dört roman, dört öykü kitabı ve 164 kısa öykü yayımladı. Fitzgerald; romancı, denemeci, kısa öykü yazarı ve senarist unvanlarını alacak çeşitlilikte eserler kaleme aldı.

Fitzgerald, Princeton Üniversitesi’nde eğitim gördüğü sırada dramatik bir topluluk olan Triangle Club’ın önde gelen isimlerinden biriydi. Büyük aşkı Ginevra King’i kaybettikten sonra Princeton’dan kaçtı. Yazar Princeton’da iken ileride edebiyat dünyasında önemli yerlere gelecek insanlarla arkadaşlık kurmuştu. Daha sonra yazar I. Dünya Savaşı döneminde orduya katıldı. Askerlik yaptığı Alabama’da daha sonra karısı olacak kadın Zelda Sayre ile tanıştı. Onu yazmaya teşvik eden Zelda’nın da etkisiyle ilk romanına yoğunlaştı. Cennetin Bu Yakası isimli ilk eseri bir ilk eser için oldukça beğeni topladı.

Yirminci yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından biri olarak kabul edilen Fitzgerald popülerliğini kendisine borçlu olan Caz ​​Çağı‘na özgü romanlarıyla tanındı. 1920’lerde ilk romanıyla belli bir şöhret kazansa da yazarın tüm dünyadaki tanınırlığı ölümünden sonra daha da arttı. Yazarın başlıca eserleri arasında Muhteşem Gatsby, Cennetin Bu Yakası, Güzel ve Lanetli ve Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi bulunuyor.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

Sen sadece inatçılık ediyorsun. Kimseye benzemek istemiyorsun. Hep böyleydin, hep de böyle olacaksın. Peki bir düşün, herkes hayata senin gibi baksaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

F. Scott Fitzgerald’ın en ilgi çekici kitaplarından Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi, yazarın 1922 yılında yayımlanan eseridir. Bir düzeyde fantastik bir hikâyesi olan eser, yaşlı olarak doğup giderek gençleşen bir adamın yer yer dokunaklı yer yer coşkulu hikayesini anlatıyor.

Eseri bugün bu kadar popüler yapan faktörlerden biri de David Fincher imzalı uyarlama film. Başrollerinde Brad Pitt ve Cate Blanchet gibi yıldızları barındırması hikâyenin ilgi çekiciliğini daha da artırıyor. Filmin 3 saat kadar sürmesinin aksine, akıcı bir anlatıma sahip kitap sadece 50 sayfadan oluşuyor. Yazarın, kitabın hikâyesini ise Mark Twain’in şu sözünden esinlendiği söyleniyor: “Hayatın en iyi kısmının başta, en kötü kısmının da sonda olması ne yazık.

Bu sözler Fitzgerald’ı sıradan bir insandan daha çok etkilemiş ve düşündürmüş olacak ki yazar Benjamin Button’ı kurgulayabilmiş. Herkesten farklı olarak hayatını geriye doğru yaşayan Button’ın tüm insanlarda ortak olan şeyleri deneyimlediği kuşku götürmez. Ancak bu adamın insan hayatının tüm sıradanlığının ötesinde gerçek bir uyumsuz olacağı da aşikâr. İşte bu uyumsuzluk kahramanın hayatının dramatik unsurlarını oluşturuyor.

Günün birinde her birimizin üstüne çöken ve sonuna kadar da bizimle kalan ebedi uyuşukluk çoktan yutmuştu onu.

Yaşlı bir adam olarak Benjamin, buruş buruş derisinin altında karakter olarak da yaşlı bir adamın yapısına sahiptir. Gençleştikçe aklı ve zevkleri de yaşıyla uyumlu bir şekilde değişmektedir. Bedeni dirileşirken o da bedeninin canlılığıyla eşdeğer bir kimliğe bürünmeye başlar. Benjamin’in bu evreleri vasıtasıyla yazar, yaş ve kimlik arasındaki ilişkiye de dikkat çekiyor. Hikâyede yaşlılıkta beklenen ölüm, Benjamin küçücük bir bebekken ona geliyor. Uzun lafın kısası; hayat, bilinç, varoluş ve kimlik temaları üzerine fantastik ve nüktedan bir konu işleniyor.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi Storytel’de Seni Bekliyor

F. Scott Fitzgerald, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi’ni yazarken eserin bu kadar popülerleşebileceğini tahmin eder miydi bilinmez ama Amerika’nın bir döneminin simgelerinden biri olan eser her edebiyat severin arşivinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Henüz bu eseri okumadıysan ya da sesli kitap deneyimiyle bu muhteşem kitabı farklı bir şekilde deneyimlemek istiyorsan Cemil Büyükdöğerli seslendirmesiyle tanışmanın şimdi tam vakti. Storytel’de Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi ve daha birçok eseri bulabilirsin. 

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriRoman

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın