Tolstoy Sözleri

Lev Tolstoy’un ismi anılmaksızın, dünyanın en büyük romancılarını içeren bir liste hiçbir zaman tamamına erdirilemez. Dünya edebiyatında özgül ağırlığa ve bambaşka bir yazım stiline sahip olan Tolstoy, Rus edebiyatının da kilit isimlerinden.

Tolstoy’un çalkantılarla ve bir yerden sonra münzevilikle geçen yaşamı, kişisel ve ilahi sevgi çevresinde şekillenen edebiyat anlayışını da etkiledi. Romanları, bir keyif aracı olarak değil, kişisel eğitim ve dönüşüm kaynağı olarak gören yazarın her bir eseri öğreti niteliğinde.

İşte Storytel’de sesli ve yazılı olarak keşfedebileceğin Tolstoy kitaplarından seçilmiş özlü sözler ve unutulmaz düşünceler.

Nefes alabiliyor, yiyebiliyor, içebiliyor, uyuyabiliyordum, nefes almamak, yememek, içmemek, uyumamak elimden gelmiyordu. Ama hayat değildi bu, çünkü beni zihnen tatmin edecek bir arzum yoktu.

İtiraflarım

İyi özelliklerimiz, bize kötü özelliklerimizden daha çok zarar verir yaşamımızda.

Efendiyle Hizmetçisi

Aşktan hiç söz etmiyorduk. Beni sevip sevmediğini bile ne ona ne de kendime soruyordum. Benim onu sevmem yeterliydi. Ve tek korktuğum herhangi bir şeyin mutluluğumu bozmasıydı.

Üç Ölüm

Hayatta o kadar az mutluluk yaşadım ki her kayıp bana ağır geliyor…

Savaş ve Barış

Sanat insan gücünün en yüksek görünümüdür. Bu güç ancak seçkin kimselere verilir ve onu öyle yükseklere çıkarır ki, orada insanın başı döner, bilinçli kalması zorlaşır. Her savaşta olduğu gibi sanatta da kendilerini görevlerine adayan, amaçlarına erişmeden yok olan kahramanlar vardır.

Öyküler

Bilirsiniz, en kötü barış bile, en iyi kavgadan daha iyidir.

Hacı Murat

İnsanlar ırmaklar gibidir: Hepsinde su aynı sudur, her yerde birbirinin aynıdır ama bir ırmak dar, hızlı, geniş, sakin, temiz, soğuk, bulanık, ılık olabilir. İnsanlar da böyledir. Her insan içinde tüm insan özelliklerinin ilk belirtilerini taşır ve zaman zaman bu belirtilerin bazılarını, zaman zaman da diğerlerini gösterir, sık sık da her şeyiyle aynı kaldığı halde kendine hiç benzemeyen bir insan olur. Bazı insanlarda bu değişiklikler çok keskin biçimde ortaya çıkar.

Diriliş

İnsan bazen bir saatle kaçırdığını, bir yılda kazanamaz.

Çilekler

İvan İlyiç’in öldüğünü öğrendiklerinde odadakilerden her birinin aklına ilk gelen düşünce, bu olayın kendilerinin ya da tanıdıklarının görev yerlerinde, terfilerinde ne gibi değişikliklere yol açabileceğiydi.

İvan İlyiç’in Ölümü

Tanrı aşktır. Sevgiyi bilmeyen Tanrıyı bilmez.

Şeytan

Farisiyenlerin ve pozitivistlerin öğretileri hayatı açıklayamadığı gibi, insan fiil ve hareketleri için de rehber ve ölçü olamaz. Hayatta hareket rehberi, yeterli hiçbir anlamı olmayan âdetlerdir. Pozitif bilimlerin yalancı öğretilerine kapılanlar şöyle diyor: ‘Hayatı açıklamaya gerek yok. Onu herkes biliyor. Dolayısıyla, her şeyden önce yaşamaya bakmalı.’ Onların ‘Hayatı ve hayatın iyiliğini bilmediğim halde yaşıyorum’ inancında olmaları, hareketlerinde sabit hiçbir yönü olmayıp, medcezir ile öteye beriye atılan bir kişinin “yüzüyorum” demesine benzer.

Hayat Üzerine Düşünceler

Ama insanoğlunun yapısı bu işte: Yüzlerini bile görmek istemediğim insanlar için hayatımın en güzel yıllarını, mutluluğumu, geleceğimi harcıyorum!

Kafkas Esiri

Eğer durumunu değiştirmene kimsenin engel olmayacağını bilirsen, ayaklarını altına alarak hep aynı durumda birkaç saat oturabilirsin; ama insan bu şekilde ayakları altında oturmak zorunda olduğunu bilirse, bacaklarına kramplar girer, uzatmak istediği yere doğru bacakları çekilir ve gerilir.

Anna Karenina

Nasıl, ki bir şişeden bir damla aktıktan sonra içindeki sıvı da hemen ardından dökülüverirse, Varenka’nın aşkı da ruhumdaki bütün sevme kabiliyetini ortaya çıkarıverdi. Ben o anda aşkımla bütün dünyayı kucaklıyordum.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli

Napolyon’un gözlerinin içine bakarken kimsenin anlamını kavrayamadığı yaşamın ve görkemin hiçliğini, hepsinden de öte hiçbir canlının anlayamayacağı “ölüm”ün hiçliğini düşünüyordu.

Savaş ve Barış

Şimdi bana bu denli açık gelen şey daha önce aklıma gelmemişti; mahkemeler, idam cezalan ve savaşlar mutluluğumuz için vazgeçilmez şeyler ise, dualarımızla bunları dilemek, İsa’nın yasasına uygun bir yaşam biçimi kurmaktan çok daha kolay olurdu. O zaman hatamın nereden kaynaklandığını anladım. Bu hata İsa’ya sözde inanıp uygulamada onu reddetmemden geliyordu.

İnancım Neyden İbaret?

Bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.

Anna Karenina

Çok güçlü sevebilen insanlar, çok güçlü üzüntülerle de yaşayabilirler fakat bu sevme ihtiyacı, üzüntüye karşı koymalarını sağlar ve onları iyileştirir. Bu yüzden insanın ruhsal yapısı fiziksel yapısından daha canlıdır. Üzüntü hiçbir zaman insanı öldürmez.

Çocukluk

Mutsuz insanların kentte yaşamaları daha iyidir. İnsan kentte yüz yıl yaşar da çoktan öldüğünün ve çürüdüğünün farkında bile olmaz. Bunu kendiliğinden anlayacak zamanı yoktur, hep meşguldür.

Kroyçer Sonat

Yeni bir yaşam düzeninin ayrıntılarını bilemeyiz. Onları kendimiz biçimlendirmeliyiz. Hayat, bilinmeyeni arayışımızdan ve eylemlerimizi yeni hakikatle uyumlu kılma çabamızdan ibarettir.

Ve Işık Karanlıkta Parlıyor

Şunu sakın unutmayın: Tek önemli an vardır, o da şu andır. En önemli an şimdidir… En gerekli kişi o an kiminleysek odur çünkü kimse bir daha başka biriyle görüşüp görüşmeyeceğini bilemez. Ve son olarak yapılması gereken en önemli iş iyilik yapmaktır çünkü insanın dünyaya gelişinin tek amacı budur.

İnsan Neyle Yaşar?

Eğer ıstırap olmasaydı, insan haddini bilirdi ne de kendini.

Savaş ve Barış

Şu var ki iradem bütünüyle yok olmuş durumda, sanki onu benim üzerimden, benim aracılığımla büyük bir güç seviyor. Bütün evren, doğa bu aşkı ruhuma dolduruyor ve bana “Sev onu!” diye buyuruyor. Onu yalnızca aklımla, hayallerimle değil tüm varlığımla seviyorum.

Kazaklar

Ne var ki bu düşünce, artık düşünce gibi değil de, bir gerçeklik gibi gelip yeniden karşına dikiliyordu.

Korney Vasilyev

Sevgi saadettir; başkalarının bana olan sevgisi bir nimet ve benim başkalarına olan sevgim daha büyük bir nimettir. En büyük saadet benim sadece beni sevenlere değil, İsa’nın dediği gibi benden nefret eden, beni inciten, bana kötülük edenlere de olan sevgimdir. Bunu hissetmeyen birisine ne kadar garip gelirse gelsin bu böyledir; bunu düşündüğünüzde ve yaşadığınızda bunu daha önce nasıl olup da anlamadığınıza şaşırırsınız. Gerçek sevgi, hayatın en yüksek evrensel ilkesi olarak benliğin içinde yanlılıktan kurtulup amacına koşar. Düşmanına ancak böyle bir sevgi beslenebilir; işte, sadece bizi sevenleri değil, bizden nefret edenleri de sevme emri ne bir mübalağa, ne de muhtemel istisnaların bir göstergesi değil, sevginin bahşedilebileceği en büyük mutluluğa kavuşma amacıdır ve burada dikkat edilmesi gereken tek şey onu yaşamak olduğudur. Kötülüğe kötülükle mukabele etmemek ise ulaşılabilecek en yüksek saadete götürür.

Aşkın Yasası Şiddetin Yasası

Ben hiçbir şey kanıtlamak istemiyorum, sadece yaşamak istiyorum; kendimden başka hiç kimseye kötülük etmeden yaşamak.

Anna Karenina

Kibir, kibir, kibir… Her yerde kibir. Hatta bir mezarın ağzında, yüce bir amaç uğrunda ölmeye hazır insanlar arasında bile kibir. Kibir! İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın bir karakteristik özelliği ve özel bir hastalığı sanki bu?

Sivastopol Öyküleri

Yaşanamaz, çünkü insanların bütün yönelişleri, daha doğrusu onları yaşama bağlayan şeylerin özü, özgürlüğü güçlendirme eğiliminden başka bir şey değildir. Zenginlik-yoksulluk, ünlülük-ünsüzlük, eğitim-cahillik, çalışma-dinlenme, doymuşluk-açlık, iyilik-kusur; hepsinin özü az ya da çok tutarda özgürlükten başka bir şey değildir.

Savaş ve Barış

Tehlikedeyken arkadaşını yalnız bırakan, kötü insandır.

Çekirdek

Haydut gibi, geçmişte sürdürdüğüm ve hala sürdürmekte olduğum yaşamın iğrenç olduğunun bilincindeydim; çevremdeki insanların çoğunun da aynı şekilde yaşadığını görüyordum. Haydut gibi zavallı olduğumu ve acı çektiğimi, çevremdeki bütün insanların da acı çektiklerini ve kendilerini mutsuz hissettiklerini biliyordum; ve beni bu durumdan yalnızca ölümün kurtaracağını düşünüyordum. Haydut nasıl haça çivilenmişse, ben de bilinmeyen bir güç tarafından bu acı ve keder dolu yaşama çivilenmiştim. Anlamsız bir yaşamın dertleri ve acılarının ardından ölümün korkunç zifiri karanlıklarını bekleyen haydut gibi beni de aynı şeylerin beklediğini görüyordum.

İnancım Neyden İbaret?

Bu sayısız yıldızla donanmış uçsuz bucaksız gökyüzü altındaki güzeller güzeli dünya, nasıl dar gelir insanlara? Şu büyüleyici doğanın bağrında insan ruhu, nasıl olur da kin, öç, kendi benzerlerini yok etme gibi duygulara kapılabilir? Nasıl olur da güzelliğin ve iyiliğin doğrudan ifadesi olan doğanın bir dokunuşuyla insan yüreğindeki bütün kötülükler yok olmaz?

Baskın

Usta Yazar Tolstoy’un Kitapları Storytel’de

Sesli kitap ya da e-kitap olarak binlerce eserin yer aldığı Storytel’de Tolstoy’un eserleriyle tanışmaya hazır mısın? Rus edebiyatının benzersiz kalemi Tolstoy’un birbirinden zengin ve derin edebi romanlarını Storytel’e abone olarak istediğin yerde istediğin zaman dinleyebilir ya da okuyabilirsin.. 

Dünya KlasikleriRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın