Ekimde Storytel’de

Sonbaharın esintisiyle ruhumuzu yenileyen Ekim ayı, kitapseverler için büyülü armağanlar sunuyor. Storytel’in bu ayki zengin seçkisi hem zihnini açacak hem de heyecanını doruklara taşıyacak eserlerle dolu. Eğer dopdolu okuma serüvenine çıkmaya hazırsan sesli kitaplıktaki birbirinden özel eserleri inceleyebilirsin.  

Şekersiz 21 Gün – Özge Bezirci Dikici

Seslendiren: Luiza Almızrak

Şekersiz 21 Gün’de kitabında diyetisyen Özge Bezirci Dikici, bilgi ve deneyimlerini her kesimden okurla paylaşıyor. Şekerin ve zararlı tatlandırıcıların tüketilmediği bir beslenme düzeninin avantajlarını tüm detaylarıyla anlatıyor. Alanında önemli çalışmalara imza atmış olan Dikici, şekersiz diyetlerin nasıl uygulanacağını ve şekerin kolay bir şekilde nasıl bırakılabileceğini gözler önüne seriyor.

Dünyanın Orta Yeri – Aysun Kara

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Kendini bildi bileli günaha girmekten korkan yüreği bir süredir buna isyan ediyordu. Ediyordu ama bu isyan geride her seferinde ruhunu cendereye alan bir yürek boğuntusu bırakıyordu.

Dünyanın Orta Yeri, Kidonya ismindeki hayalî bir yerde geçen, yarı fantastik bir öykü. Bu sürükleyici hikâye 1730 yılında geçiyor. Kitap, mandıracılıkla geçimini sağlayan, 117 yaşındaki Stefanos’un hikâyesiyle başlıyor. Stefanos ve oğulları nedeniyle Kidonya’da ortaya çıkan lanet, tüm memleketi sarıyor. Daha sonra 1770 yılında, Rus ve Osmanlı deniz savaşlarının sürdüğü, Sultan 3. Mustafa dönemine geçiliyor. Dünyanın Orta Yeri, gücünü tarihten alan fantastik bir öykü.

Duyguların Efendisi – Çetin Çetintaş

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Yoga felsefesi der ki: İnsanın anlamı keşfettiği en büyük aracı bedendir. Bedenimiz üzerine çalıştıkça, bedenimizdeki bilgeliği uyandırdıkça, varlığımızın anlamı da ortaya çıkmaya başlar. İnsan kendi anlamını ortaya çıkarmadığı sürece, yaşamı en iyi haliyle deneyimleyemez.

Duyguları yaşamaktan çok, onların ortaya çıkış nedenlerini anlamak ve kontrol edebilmek son derece mühim. Duyguların rastgele yaşanması hem fiziksel hem de ruhsal olarak ağır sonuçlara yol açabilir.

Duyguların sadece hissedilme işlevinin ötesine geçtiğini gösteren Çetin Çetintaş, kitabında duyguların kökenlerini anlamanın ve bunları düzenlemenin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. Hasıraltı edilen ve önemsenmeyen duyguların, bireye verebileceği en büyük zararlardan biri olduğunu ifade eden Çetintaş, bu durumun fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde olumsuz etkilerine de dikkat çekiyor.

Bu çalışmada yazar, insanın kıskançlık, sevgi, korku, keder, bencillik, haset gibi olumlu olumsuz temel duygularını elementlerle açıklıyor. Ateş, su, hava ve toprak elementleriyle ilişkilendirdiği bu doğal duyguların hangi sonuçlara yol açabileceği ve hangi etkilenmeler sonucunda doğduğuna mercek tutuyor. Dolayısıyla size bizzat sizi anlatmış oluyor. Duyguların Efendisi isimli bu çalışma sayesinde artık daha ihtiyatlı ve farkındalığı yüksek biri hâline geleceksiniz.

Suzy Pommier Cinayeti – Emmanuel Bove

Seslendiren: Nuri Karadeniz

…Kendisine yabancı gelen bu dünyada işinin kolay olmayacağının bilincindeydi…

Bu heyecan verici polisiye, ünlü film yıldızı Suzy Pommier’ın, film galasının hemen akabinde cansız bir hâlde bulunmasıyla başlıyor. Bu şüpheli ölümü ortaya çıkarmaya çalışan genç müfettişimiz, amirinin küçümsemelerine aldırış etmeden kendi yolunu çizip, tezlerini cesaretle öne sürüyor.. 

Suzy Pommier Cinayeti kitabında yazar ilk sayfadan itibaren akıcı ve anlaşılır bir dil kullanıyor. Sürprizlerle dolu olan kitap, birkaç saat içinde bitirilebilecek kadar sürükleyici.

Flört Etme Sanatı- Adil Yıldırım

Seslendire: Cemil Büyükdöğerli

İki insanın tanışması gerekiyorsa, evrendeki tüm koşullar bir araya gelerek bu tanışmanın sahnesini hazırlayacaktır.

Okurlarına “papatyalarım” diye hitap eden ve kitap boyunca tüm samimiyetini hissettiren Adil Yıldırım, Flört Etme Sanatı’nda kur yapmanın inceliklerini öğretiyor. Flört kavramını ‘kur yapmak’ olarak tanımlayan yazar, yanlış ve toksik ilişki biçimleri hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda olumlu ve sağlıklı ilişki kurma biçimlerini de gösteren yazar, çeşitli anekdot ve örnekler üzerinden konuyu en anlaşılır şekilde satırlara taşıyor.

İstanbullu Hikayeler – Osman Balcıgil

Seslendiren: Murat Sarı

Bir kentte yaşıyor olmanız “oralı” olduğunuzu göstermez. Dağarcığınızda saklı, yeri geldiğinde anlatacağınız hikâyeler hangi kente, kasabaya, köye dairse, “oralı”sınızdır…

Türk gazeteci ve romancı Osman Balcıgil, İstanbullu Hikayeler’de birbirinden sıcak, iç ısıtan öykülere yer veriyor. 10 farklı hikâyeden oluşan kitap, okuru İstanbul’un arka sokaklarında dolaştırıp, bilmediğimiz tarihine ışık tutuyor. Sade bir üslupla kaleme alınan kitap, İstanbul’u size bir kez daha sevdirecek ve bu Dersaadet şehrinin tarihini öğrenmenizi sağlayacak.

Ben Fırlatılmış Olanaktır – Heidegger, Beril Şen

Seslendiren: Başak Meşe

Doğum her daim neşeyle karşılanandır fakat ölüm bir o kadar dışlanır. Oysa kendini fark etme anındaki “kendi” ancak doğmuş olması ve ölecek olmasıyla bir bütündür ve ölüm de en az doğum kadar insani varoluşu tamamlayandır.

“Teknoloji nedir?, “Varlık nedir?”, “Düşünmek ne demektir?” gibi soru başlıklarının bulunduğu pek çok makale kaleme alan Heidegger, gündelik dilin ötesine geçmeye çalışır. Varlığın unutulduğunu, düşünmenin neredeyse hiç başlamadığını ve teknolojinin yozlaştırdığını ifade eder. Bir kıta felsefesi geleneği başlatacak kadar geniş çaplı bir yaklaşım ortaya koyan Heidegger, 20. Yüzyılın en büyük filozoflarındandır.  “İnsan dünyanın içerisinde ve zamanın altında ölümle tamamlanan bir oluştur.” diyen Heidegger, şiire benzeyen felsefi yazılarıyla okuru kolaylıkla tesiri altına alıyor.

Ben Fırlatılmış Olanaktır, Heidegger’in çeşitli yapıtlarından alınmış kayda değer aforizmaları içeren bir derleme. Bu kitap aynı zamanda Heidegger felsefesinin bir özeti niteliğinde. Okurken, olaylara farklı açıdan yaklaşmanızı sağlayacak derin, felsefi ipuçları bulacaksınız.

Mutlu Aile Çöplüğü – Emine Sezer

Seslendiren: Başak Daşman

Biz kadınlar aramızda erkeklerin asla öğrenemeyeceği kadim bir dil geliştirmiştik. Susarak, göz kırparak, göz devirerek, gülümseyerek, başımızı sallayarak, dudaklarımızı büzerek, dişimizi sıkarak, ellerimizi, parmaklarımızı oynatarak, kaşımızı kaldırarak, başımızı eğerek, ayak sallayarak, giydiğimiz eteği çekiştirerek, utanarak, kızararak. Umutlarımızı, hayallerimizi, sevinçlerimizi, sevdamızı, inançlarımızı, beklentilerimizi, aldanışlarımızı, hayal kırıklıklarımızı, utançlarımızı, kaybedişlerimizi, terk edilişlerimizi, yalnızlıklarımızı, sessiz çığlıklarımızı, susuşlarımızı anlatma hevesimiz, anlaşılmaya olan ihtiyacımızdan mütevellit.

Mutlu Aile Çöplüğü; Şebnem, Orhan ve Erdal karakterlerinin farklı yaşam öykülerinin birleştiği etkileyici bir kitap. Farklı dünya görüşlerine sahip olan bu üç dost, içinden çıkılması zor bir ilişki yumağı içindedir. Şebnem Erdal’a aşıkken, Orhan Şebnem’e aşıktır. Şebnem geçmiş travmalarının üstünü örtmeye çalışırken; Orhan da, babasıyla gittikçe derinleşen sorunlar yaşamaktadır. Erdal ise hepsinden farklı olarak, her ne kadar tatsız olaylar yaşasa da gülüşünü hiç yitirmemiştir.

 Kitapta üç karakterin kesişen hayatlarının hikâyesini okuyacaksınız. Mutlu Aile Çöplüğü, insanların seçimlerinin sonuçlarını anlatan, bir çırpıda okunabilecek bir kitap.  

Ekim Ayında Storytel’de

Storytel Ekim ayında herkesi büyülü bir okuma yolculuğuna davet ediyor. Duygusal, bilgi ve heyecan dolu, aynı zamanda gülmekten kırılacağınız birbirinden özel eserler seni bekliyor. Bu Ekim, kelimelerle dans etmeye ve hikâyelerle yolculuğa çıkmaya hazırsan, Storytel kütüphanesine dalış yap ve büyülü dünyalara adım at!

E-kitapEditörün SeçimiKitap Tavsiyeleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene