Şubat 2022’de Storytel’de

Halk dilinde küçük ay diye tanınan, kış soğuğunun yavaştan kırılmaya başladığı narin bir aydır Şubat. Senenin ilk ayını ardımızda bıraktığımız şu günlerde kitaplarla haşır neşir olma arzun pik yapmışsa doğru yerdesin. Okuyacağın bu listede Şubat ayında Storytel sesli kitap arşivine eklenecek birbirinden güzel 8 kitap var.

Şubat Soğuğunda Okuyabileceğin Storytel Kitapları

Bu ay Storytel arşivine dünya ve Türk edebiyatından yeni eklenecek kitaplar arasında Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı (Stephen R. Covey), Lüzumsuz Adam (Sait Faik Abasıyanık), Vegan Devrimi Hayvan Özgürlüğü (Zülâl Kalkandelen), Savaş Sanatı (Sun Tzu), Burası Radyo Şarampol (Şükran Yiğit), Jane Eyre (Charlotte Brontë), Göl İnsanları (Kemal Tahir), Ev (Nermin Yıldırım) yer alıyor.

Listede okuma zevkine hitap eden eserler bulabileceğin temennisiyle; bol ve keyifli okumalar, dinlemeler…

2022’nin İlk Zamanlarını Storytel Kitaplarıyla Taçlandır

Okurken güzel zaman geçireceğin, kişisel gelişim, edebiyat ve inceleme konularındaki yeni kitaplar yolda. Eğer halen abone değilsen şimdi abone olabilir ve kesintisiz olarak yenilenen Storytel kitaplığıyla tanışabilirsin. Titizlikle seçilmiş farklı kitaplar için sana uygun abonelik seçeneklerine şimdi göz at ve Storytel aboneliğini hemen başlat.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Düşünce ek, eylem biç; eylem ek, alışkanlık biç; alışkanlık ek, karakter biç; karakter ek, kader biç, der özdeyiş.

etkili insanların 7 alışkanlığı

Bu kitapta yazar, dünya tarihinden ünlü kimselerin görüşleri ve hayata yönelik ön-izlemelerinden aldığı destekle tarif ettiği bazı durumları; iş dünyası ve gündelik yaşama uyarlayarak aktarıyor. Okuyucunun, buralarda -yaşamın önemli görülen noktalarında- benliğini optimize etmesini sağlayacak öneriler taşıyan kitap; hayatımızı olumlu bir düzeye taşıyıp alışkanlıklarımızı buna göre tasarlamayı kolaylaştıracak nitelikte bilgiler içeriyor.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabını sesli kitap olarak Caner Özyazar‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Sait Faik Abasıyanık – Lüzumsuz Adam

Bir sene kahvemi içerken onu seyrettim. Her gün bir zariflik, bir güzellik, bir buluş, bir başkalık gelip ona, kuş gibi yuva yaptı.

Dünün aynısı günler yaşayan, dükkan geliriyle geçinen, tekdüze bir yaşantı idame ettiren, bir amaç yahut beklenti taşımayan, yeterince gayretsiz ve küçük şeylerden bile çok fazla mutlu olan birinin anlatıldığı Lüzumsuz Adam, kitaptaki öykülerden biri. Kitapta tamamı İstanbul’da geçen başka öyküler de bulunuyor ve her biri Sait Faik’in konuşur edasıyla kaleme alınmış estetik metinler olarak göze çarpıyor. Sevenleri için, şehir ve insan manzaralarının katışıksız bir doğallıkla aktarıldığı bu 14 öyküyle tanışıklık kurmak epey tatmin edici olacaktır.  

Lüzumsuz Adam eserini sesli kitap olarak Beyti Engin‘in sesinden dinleyebilirsin.

Vegan Devrimi Hayvan Özgürlüğü – Zülâl Kalkandelen

Barry Horne’un dediği gibi; hayvanların kimsesi yok, sadece biz varız ve onları yalnız bırakmayacağız.

Birçokları tarafından -sadece insanoğlunun bir kimliğinin olduğu fikrinden hareketle- canlıların duyuları yok sayılır ve sırf bunun gibi sudan bir sebepten ötürü hayvanların acı verici yollarla öldürülmesi meşrulaştırılmaya çalışılır. Bu kitapta Veganizm ve hayvanlara yönelik etik bakış açısının nasıl kurulabileceği, dünden bugüne nasıl gelindiği konuları hakkında tespitler, notlar, gözlemler bulunuyor. Yazar, Veganizm akımının önde gelenlerinden Sosyalizm akımına dahil edilen düşünürlere kadar, çeşitli kimselerden aldığı referanslarla tartışmalar oluşturuyor ve bunları yanıtlamak için kolları sıvıyor. Günün sonunda Vegan beslenmenin sadece bir diyet programından ibaret olmadığını, hizmet ettirme yerine hürmet etme kavramını destekleyen bir tür ahlaki yönünün bulunduğunu imliyor.

Vegan Devrimi Hayvan Özgürlüğü‘nü sesli kitap olarak Nihan Omuz‘un sesinden dinleyebilrsin.

Savaş Sanatı – Sun Tzu

Kargaşa düzenden doğar, korku cesaretten doğar, zayıflık güçten doğar. Düzen ya da düzensizlik sayıdadır, örgütlenmededir. Cesaret ya da korkaklık tavırdadır. Güçlülük ya da güçsüzlük görünümdedir.

M.Ö 5. yüzyılda kaleme alınan Savaş Sanatı, Çin askeri stratejisti Sun Tzu’nun 13 bölümden oluşan savaş stratejisi konulu eseridir. Kitabı incelediğimizde, sanat kelimesinin kullanılma gerekçesinin, askeri stratejilerin savaşla ilgili beceriler doğrultusunda incelenmesi ve savaşın bir sanat gibi icra edilmesi gerekliliğiyle ilişkili olduğunu görüyoruz. Kırk üç sayfadan oluşan kitapta, savaşta orduların yönetilmesiyle ilgili kural ve taktikler, savaşta yapılan hatalara dair analizler, askerlerin disipline edilmesine dair kurallar, saldırma taktikleri, düşmanın ordu düzeni gibi konular detaylı bir şekilde ele alınır, tartışılır.

Kitapta yer alan tavsiyeler, yazıldığı dönemle ilişkili olmakla beraber Savaş Sanatı, günümüze uyarlanarak ele alındığında sosyal ve profesyonel iş hayatı bağlamında da ufuk açıcı bir eserdir. Dünyaca ünlü klasikler arasında yer alan bu eser, derinlikli bir okuma ile dönem fark etmeksizin yol gösterici nitelikte olmaya devam ediyor.

Savaş Sanatı‘nı sesli kitap olarak Aydoğan Temel‘in sesinden dinleyebilirsin.

Burası Radyo Şarampol – Şükran Yiğit

burası radyo şarampol

Burası Radyo Şarampol, kitabın ana karakteri olan müziksever Filiz’in ergenlik dönemlerini geçirdiği Antalya’daki Şarampol ve Almanya’daki Kreuzberg olmak üzere çift mekanlı bir anlatımı barındırıyor. İlk aşklardan, telaşlardan, mahallelerden söz etmekle yetinmeyip, dönemin politik atmosferinden ve özgürlükten dem vuran kitap, yer yer tebessüm ettiren fakat bir bakıma da dokunaklı bir yapıya sahip.

Burası Radyo Şarampol‘u sesli kitap olarak Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Jane Eyre – Charlotte Brontë

İnsan yaradılışı kusurludur. En parlak yıldızların bile üzerinde lekeler vardır. Miss Scatcherd’inki gibi gözler yıldızların parlaklığını görmezler de ancak bu ufak tefek lekeleri seçerler.

jane eyre

İngiliz yazar Charlotte Brontë, İngiliz edebiyatında klasik eserler veren Brontë kardeşlerden biridir. Brontë kardeşlerden en büyüğü Charlotte Brontë’un en ünlü kitabı olan Jane Eyre‘de, kitaba ismini veren karakter Jane Eyre’in hikayesini Victoria döneminin koşullarında kurgular. Victoria dönemi İngiltere’sinde sosyal sınıf hiyerarşisi öyle katıdır ki, bu döneme dair çarpıcı eserler kaleme alan yazar, bu eserinde bir aşk hikayesini anlatırken Victoria döneminin esaslı bir eleştirisini de sunar.

Romantizm akımının etkisiyle yazılan eserin konusuna değinirsek, küçük yaşta annesini kaybettikten sonra kabuğuna çekilen ve eğitiminin akabinde öğretmen olan Brontë, Jane Eyre’in hikayesinde kendi hayatından esinlenmiştir.  Jane Eyre, anne ve babası öldükten sonra yengesinin yanında sığıntı olarak büyümüş ancak kendisini geliştirerek öğretmen olmuştur. İşinden sıkılan Eyre, bir konakta küçük bir kıza ders vermeye başlar. Jane Eyre’in hikayesi konağın beyefendisine aşık olması ile beraber duyguların ve aklın mücadelesine dönüşür…

Jane Eyre‘yi sesli kitap olarak Sezin Akbaşoğulları‘nın sesinden dinleyebilirsin.

Göl İnsanları – Kemal Tahir

göl insanları

Kemal Tahir’in farklı zamanlarda kaleme aldığı sekiz farklı hikayenin bulunduğu Göl İnsanları, ülkenin 70-80 yıl önceki yaşayışına tanıklık etmek ve köy yaşantısına yakından bakmak için birebir. Realist bir üslupla kaleme alınan kitaptaki hikayelerin içeriği genellikle, köylü, işçi ve emekçilerin etrafında gelişiyor. Bu sayede hem sömürü ve başkaldırı gibi evrensel sorunlar hem de ırgatlık ve ağalık gibi bu coğrafyaya özgü lokal sorunlar masaya yatırılıyor. Bu çerçevede kah 12 yaşında bir çocuk işçinin ve çevresinin, kah toplumsal baskı yaşayan bir kadının, kah zor şartlarda çalışan ve aynı zamanda bir kavuşamama hikayesi yaşayan bir çobanın öyküsü aktarılıyor kağıtlara.  Böylece toplumsal gerçeklik ve Anadolu halkının bağrından kopmuş olaylar Kemal Tahir’in kaleminden bize aktarılıyor.

Göl İnsanları‘nı sesli kitap olarak Kubilay Tunçer‘in sesinden dinleyebilirsin.

Ev – Nermin Yıldırım

Biz dışarıdan bakanlar, o iç zamanı göremeyiz ki. Herkesin zamanı kendini esir alır, biz o zindanı bilemeyiz ki.

ev

Roman yazarlığının yanı sıra gazetecilik alanında da kariyeri ile dikkat çeken Nermin Yıldırım, karakterleri vasıtasıyla bizleri iç yolculuğa çıkartan hikayeler anlatan bir yazar. 2020 yılında yayımlanan romanı Ev‘in hikayesi, kendi ailesinde evde, veyahut yuvada hissedemeyen bir kız çocuğunun, yuva özlemini başka evlerde dindirmeye çalışması eksenin de ilerliyor. Portekiz’den başlayıp bir zamanlar dünyanın sonu olduğuna inanılan Finisterra’ya kadar süren yolculuğunda başkahramanımız Seher’in ve ona eşlik eden arkadaşı Ogo’nun hikayesini dinliyoruz. Bu yolculukları esnasında karşılaştıkları kişilerle zenginleşen detaylarla örülen kurgusuyla, Yıldırım bizleri yuvanın ne demek olduğuna dair bireysel ve toplumsal temelde bir sorgulama yapmaya itiyor.

Ev’i sesli kitap olarak Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden dinleyebilirsin.

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene