Storytel’de Bayram Var!

Kumsalda, yolda, ormanda… Bayramda dinleyebileceğin, birbirinden güzel seslerin hayat verdiği sürükleyici eserler Storytel’de! Bayram süresince dinleyebileceğin kitapları ve daha nicesini burada keşfet.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi – İlber Ortaylı

Seslendiren: Mazlum Kiper

Geçtiğimiz şehirleri bilen, yeme içmeden anlayan, coğrafyayı, ağaçları ve bitkileri tanıyan her insan memleketinin en iyi temsilcisidir.

Rusya, İran, Kafkasya, Balkanlar ve nice coğrafya ile oralarda yaşamını idame ettiren yöre halkları… İlber Ortaylı, “çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” sorusunu alt üst ediyor ve hem sıkı bir okur hem gezgin olarak deneyimlerini bu seyahatnamede topluyor. 45 yıldır durmadan gezen tarihçi; Tauride Sarayı, Kalust Gülbenkyan Müzesi, Registan Meydanı, Elizabeth Köprüsü, Elhamra Sarayı, Emevî Camii gibi tarihsel ve kültürel zenginliklerden haber veriyor.

Bir araya getirdiği yolculuk notlarıyla, gezip gördüğü yerlerdeki kültürel havaları okura aktaran yazarın bu çalışması kuru bir gezi kitabından ibaret değil. Tarihçi kimliği ve benliğiyle verdiği bilgiler, seyahatnameyi aynı zamanda didaktik bir kaynağa dönüştürmeye aday. Ünlü tarihçi, The Sheltering Sky filminin akla kazınmış repliğini anımsatıyor: “Biz turist değiliz, biz gezginiz. Turistler geldikleri an dönmeyi düşünür, gezginlerse hiç geri dönmeyebilir.” Ortaylı, bu sözün hakkını verircesine, bir yeri dolaşmakla aynı yeri tanımanın başka kulvarlar olduğunu kanıtlıyor. İlber Ortaylı Seyahatnamesi, dünyayı tanımak için akıl kârı bir başlangıç.

Bir Nefeste Evren – Colin Stuart

Seslendiren: Sedat Beriş

Birkaç ay gözlemlerseniz güneşin gökyüzünde sekiz rakamına benzer bir yolu takip ettiğini görürsünüz, buna “analemma” veya “günsekizi” denir. Bu özel döngüyü tamamlamak için güneş tam 365 defa doğar. Eskiler bu döngüye “yıl” adını verdiler.

Galaksiler, bulutsular, yıldız takımları, gezegenler, karadelikler, uydular, meteorlar… Evrende belli belirsiz yörüngelerde hareket eden sayısız kütle, insanoğlunun araştırması için pek çok soruya kapı aralar. “Zaman nedir?”, “Koskoca evrende başka bir canlı form ya da uygarlık var mı?”, “Kainat ne kadar büyük?” gibi soruları hiç düşünmüş müydün? Bu tür cüretkâr soruların bir kısmının tatmin edici ve bir o kadar da şaşırtıcı yanıtları Bir Nefeste Evren eserinde bir araya getiriliyor. Kitabın yazarı olan bilim insanı, astronom, öğretmen ve konuşmacı Colin Stuart’ın kitapları 500 bine yakın sattı ve toplamda 20’yi aşkın dile tercüme edildi. Alanında saygın bir isim olan Stuart’ın ismi 15347 numaralı asteroide verilmişti. 

Daha önce ismi Türkçe’ye Asi Yıldız olarak çevrilen bir kitap kaleme alan Colin Stuart bu çalışmada da tüm bilgi birikimini konuşturuyor desek yeridir. Astronomi ve fizik biliminden güç alan kitap, popüler bilim alanında yazılmış zengin içerikli çalışmalardan biri. Bir Nefeste Evren, 93 milyar ışık yılı bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilen kozmosun büyülü serüvenine temas etmek için kesilmiş bir bilet.

Gözünüz Aydın Efendim – Aziz Nesin

Seslendiren: Emre Melemez 

Tanrı onu insan yaratmakla en büyük cezasını vermiş. Biz ona daha başka ne ceza versek bunun yanında hiç kalır. Savunmamız bu kadardır.

Aziz Nesin’in mizah ve teatral yazım yönüyle ön plana çıkan bir isim olduğu herkesçe bilinir. Yazar, bu kitabında da hepimizin yakından bildiği muzipliği ve politika soslu sivri diliyle ön plana çıkmayı başarıyor. Aramızdan insanların hikâyelerini, bizzat bizden biriymiş gibi anlatmakta usta olan yazar Gözünüz Aydın Efendim’de bizi kendi geçmişimizde, ülkemizin politik açmazlarının yoğurduğu bir kültürün kıyılarında köşelerinde bir yolculuğa çıkıyor. Eser bize gösteriyor ki dünün kemikleşmiş siyasal ve etik sorunları bugün de peşimizi bırakmıyor. Yazarın zekâsına, gözlem gücüne ve betimlemelerinin keskinliğine hayran olacağınız eserle tanışmanızın tam vakti. 

Hikayeler – Kısaltılmış Metin – Anton Çehov 

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş olurlar, anlatabildikleriyle dost, ağlayabildikleriyle kardeş.

Modern hikayeciliğin ilklerinden sayılan ve hayatı boyunca Çarlık Rusyasına daima tepkili ve eleştirel yaklaşan Çehov’un metinleri toplumsal yaşantının politik giydirmelerle harmanlanmış realist bir üslubunu taşır. Anton Çehov, durum hikayesi ya da kimi zaman kesit hikayesi olarak bilinen edebi stilin öncüsü. Başı ve sonunun net bir belirlenimi olmayan, romandan bir kesit okuyormuş gibi hissettiren bu hikayeler yazarın kendisine mahsustur.

Ne var ki Çehov, plot twist (ters köşe) içeren ve pastadan çıkan palyaço edasıyla bizi karşılayan sonlarıyla tanınır. Türünün tek örneği olan büyük yazar Tolstoy’un övgüsüne mazhar olmuş Anton Çehov, hikayelerinde gündelik hayatın alelade durum ve olaylarından hareket eder. Sefaletin, durgun köy hayatının, bozkırın, düellonun ve adaletin realist anlatımını okurlarına altın tepside sunar.  

Anton Çehov, kaleme aldığı bu hikayelerde gün gelir reçel ve dört öğün ekmek yiyen Tsybukin ailesiyle fakirliğin iç yüzünü gösterir. Zaman gelir, gökyüzündeki yıldızlara bakan karakterlerle doğanın insanoğluna karşı kayıtsızlığına işaret eder. Bu ve buna benzer motif ile sembolleri ustaca kullanan yazar, sevginin iz bırakan gücüne, hümanizmaya, alt sınıfların çetrefilli yaşantısına parmak basar. Hikayeler, her yaştan insanın eline alıp okuyabileceği türden anlamlı yaşanmışlıkları az ama öz bir uzunlukta aktarmayı garantiler.

Su Adamı – Aleksandr Belyaev

Seslendiren: Barış Özcan

Hayır, denizi asla sizin boğucu, tozlu dünyanızla değişmem.

“Deniz şeytanı” yaftasıyla nam salmış, yarı balık yarı insan bir genç olan Ithiandr, Buenos Aires’in yerlisi olan balıkçıların kâbusu haline gelmiştir. Kendisi, bir gün inci avcılığı yapan bu balıkçıların eline düşecek mi? Yoksa o, gerçekte yaşamayan, Lochness canavarı gibi bir efsane mi?

Rusya’nın Jules Verne’i olarak bilinen Aleksandr Belyaev, Su Adamı’nda vahşi kapitalizm eleştirisi yapıyor. Bunu da bir inci avcısı olan Pedro ile para karşılığı onun için çalışan Zurita adındaki bir gemici üzerinden gerçekleştiriyor. Su Adamı; zenginlik, sevgi, evrim teorisi ve denizlerin derinlikleri ile güzellikleri hakkında fantastik denebilecek bir anlatı. Geleneksel bilim kurgu kalıplarının dışına çıkan ve ezber bozan Aleksandr Belyaev, ardında muhtemelen yüzyıllar boyu unutulmayan bir eser bıraktı. 

Night Vale’e Hoş Geldiniz – Joseph Fink, Jeffrey Cranor

Seslendiren(ler): Başak Meşe, Cemil Büyükdöğerli, Kerem Fırtına, Luiza Almızrak, Nuri Karadeniz

Uykular kafa karıştırıcıdır; rüyalar aldatıcıdır.

Zaman zaman perdenin yırtılmasına benzer şekilde sohbet havasında yazılmış, düş gücünün sınırlarını zorlayan ve podcastten uyarlanmış bir eser var sırada. Normalde Night Vale’e Hoşgeldiniz, kurgusal bir kasabada geçen türlü olayların anlatıldığı bir radyo yayınıydı. Daha sonra kitaplaştırılan bu evrende, ilginç birçok olay dönüyor. Eser; formunu değiştirebilen, geçmiş ve geleceği umursamayan, içlerinde kimi yüzyıllardır yaşayanların bulunduğu kasaba sakinlerinin fantastik dünyasını içerir. Kimilerine göre Lovecraft esintileri taşıyan ve bol bilim kurgu soslu bu yapımı farklı edebî tatlar arayan herkes takdirle karşılayacak. 

Başka Kentler, Başka Denizler 1 – Murat Belge

Seslendiren: Ali Atilla Şendil 

 Dünyanın en keyifli işlerinden biri, “Almanlar şöyledir; Fransızlar böyledir” diye ahkâm kesmektir – bireylerin değil de milletlerin dedikodusunu yapmak gibi bir şey.

Şimdi yakından tanıyacağın eser, bir gezi kitabı. Doğu ve Orta Avrupa, İskandinavya, Mısır ve ABD coğrafyalarına çokça yer verilen eser, serinin ilk bölümü. Murat Belge, sanki yurt dışına çıkıp beraber bir kafede laflıyor ve kahve içiyormuşuz gibi hissettiren samimi bir dille kucaklıyor okuru. Gezip gördüğü memleketlerin toplumsal hafızasını anlamaya çalışan usta yazar, notlarıyla bir seyahatname oluşturuyor. Kentlerin sanatsal taraflarını, kültürünü, geçmişini ve sosyolojik boyutlarını ele alan yazar, tüm bunları samimi ve öznel bir dille gerçekleştiriyor. 

Kayıp Masalın Şifresi – Mahir Çipil

Seslendiren: Gürsu Gür

Murat’ın anne babası, anneannesinin doğup büyüdüğü, yetmiş beş yıldır yaşadığı Yenice’den ertesi gün erken saatlerde ayrıldılar. Pek coşkulu bir veda olduğu söylenemezdi. Murat onlara belli belirsiz, “Hoşça kalın,” deyip odasına çıktı.

Kayıp Masalın Şifresi’nin sunduğu şudur: Devler, yaratıklar, ejderhalar ve üstüne bir de bilmecelerle örülmüş bir evren resmi. Çocuk, yetişkin her yaştan bireye hitap eden ve her sayfasında yüksek temposunu koruyan eser, fantastik bir evrenin kapısını aralıyor. 

Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu – Vassilis Papatheodorou

Seslendiren: Gürsu Gür

Nerede olursa olsun, insanlar hep aynılar.

Gerçekte yaşanmış bir vakadan hareketle yazılan bu eserde, bir pekin ördeği, yaşadığı talihsizlik sonucunda 30.000 oyuncak ördekle birlikte sürüklenmeye başlar. Çin’in doğu kıyısından denize düşen bu 30.000 oyuncak ördekle birlikte yıllarca oradan oraya savrulur. Endonezya, Basra Körfezi, İngiltere, Güney Kutbu… Bu tehlikeli serüvende pekin ördeği, sevgiyi, umudu, yaşama azmini tadıyor. Zalim balina avcılarından, korsanlardan ve gemilerden kaçmak zorunda kalan ördek, insanların insafına bırakılmış ve harap edilmiş bir dünyayı tanıyor.

Çevre bilinci aşılayan ve canlı sevgisini artıran bu kitap hem ekolojik saygının önemine dikkat çekiyor hem de araç olmaktan çıkan para kavramının dünyayı sürükleyebileceği uçuruma işaret ediyor. Çocuk ve yetişkinliklerin okuyabileceği kitap, iyi bir ders niteliğinde.  

Uyanan Güzel – Jale Sancak

Seslendiren: Başak Meşe

Rüya da bazen geçmişin üzerindeki örtüyü kaldırıp insanın sinirlerini bozar.

Daha önce ödüllü Fırtına Takvimi ve Aşkla Dayanmak isimli eserleri kaleme alan Jale Sancak, bu sefer Uyanan Güzel ile okurun karşısına çıkıyor. Uyanan Güzel, savaşın, bunalımın, militarizmin, boğucu kent havasının eksik olmadığı bir kurgu. Vahide, Romanyalı Adrian, Bayan Parrot, Cereniko, Deniz, Melis, Arda ve Memo gibi kendine has alternatif ruha sahip karakterler romana güçlü renkler katıyor. Kitabın içeriği, yeşil alanların yok edildiği ve müziğin yasaklandığı bir dünyada sevgiyi ve umudu koruyanlara odaklanıyor.

Wigan İskelesi Yolu – George Orwell

Seslendiren: Murat Özgen

Çoğu insan idam cezasını onaylar ama çok az insan cellatlık işini yapar.

Wigan İskelesi Yolu, George Orwell’in henüz gazeteciyken kaleme aldığı ve İngiltere’nin proletarya sınıfının acılarını gündeme taşıyan bir eseri. Barınma sorunları, gelir eşitsizliği, orantısız çalışma koşulları, fakirlik ve daha nice trajedinin haklı bir hınca dönüştüğü kitap, adaletin sesi niteliğinde. 

.  

Her Umut Ortak Arar – Nilay Örnek

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Hollandalı kültür tarihçisi Johan Huizinga’ya göre kültürden önce oyun vardı; kültürler oyunların toplamıydı.

Nasıl Olunur? İsimli podcast serisiyle tanınan Nilay Örnek, Her Umut Ortak Arar kitabında altı çizilesi birçok söze imza atıyor ve sevinç, sevgi ile umudun peşine düşünüyor. Daha doğrusu, bunların peşine nasıl düşebileceğimizi masaya yatırıyor. Nilay Örnek’ten eğlendiren, zekice ve dinlendirici bir kitap.

Haw – Kemal Varol

Seslendiren: Gökhan Erciş

Geç gelen aşk güzeldir!

2014 Cevdet Kudret roman ödülüne layık görülen Haw eseri, Mikasa adındaki bir köpeğin ve onun torununun merkeze alındığı bir roman. 90’lı yıllarda ve yine Kemal Varol’a ait kurgusal Arkanya kasabasında geçen olaylarda Mikasa, Melsa adındaki bir köpeğe sevdalıdır. Güney ve Kuzey arasındaki savaşın ortasında Mikasa, Türkiye’nin yakın tarihi ve ülkedeki terör sorunlarının müsebbiplerini aydınlatıyor. Alegorik bir savaş romanı sayılabilecek eser, son derece alternatif bir bağlama ve temaya ev sahipliği yapıyor. 

Küçük Deniz Kızı – Kısaltılmış Metin – Hans Christian Andersen

Seslendiren: Ece Güzel

Küçük deniz kızı ülkesine döndü. Ama bu kez eskisinden daha kederli ve üzgündü.

Küçük Deniz Kızı, Danimarkalı yazar Andersen’in sosyal normları alaşağı ettiği, ataerkil düzeni örtük biçimde eleştirdiği bir masalı. Deniz kızı, aldatmacalı sualtı krallığında yaşar ve babasının onun üzerinde baskı kurduğu bu çevreden tiksinir. Suyun ötesindeki yaşamı -metaforik olarak öte dünyayı- merak eder. Deniz kızı, suyun üzerinde gördüğü Prens’e aşık olduğu için bir maceraya atılır. Aynı zamanda denizin altında 300 yıl yaşadıktan sonra deniz köpüğüne dönüşmeyi kabullenemediği içindir bu macera. Yazar, ruhun ölümsüzlüğü, karşılıksız aşk, trajedi, çıkarsız sevgi ve benzeri çok kökensel konuları bu masala yedirmiş. Bu kitapta ise masalın kısaltılmış ve sadeleştirilmiş bir metni bulunuyor. 

Havaalanı S01B01 – Fotoğraf – Bülent Çallı

Seslendiren: Levent Can

Havaalanı S01B01 bölümünde Semra ve Metin’in ilişkisine tanıklık ediyoruz. Dakik olamamanın domino etkisiyle neden olduğu olayları ve iç hesaplaşmaları görünce bir miktar şaşırabilirsin. 

Storytel ile Dopdolu Bir Tatil

Bu yaz tatilini bilgiden ve edebi zevkten uzak geçirme diye Storytel var. Bilim kurgu ve distopya eserlerinden hikayelere ve bilimsel incelemelere kadar pek çok kitap Storytel’de. Bayram tatili kitapları burada. Halen katılmadıysan üye ol. Abonelik fırsatlarını gözden geçir.

Kitap ÖnerileriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın