Haruki Murakami Kimdir?

Yürekte açılan yaralar, bir insanın bağımsızlığı karşılığında dünyaya ödemek zorunda olduğu çok doğal bir bedel.

Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak kabul edilen Haruki Murakami, Japonya’nın Kyoto şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Ailesiyle birlikte Ashiya, Nishinomiya ve Kobe şehirlerine taşındı ve bu şehirlerde büyüdü. Budist ve tüccar bir ailenin ferdi olan Murakami, henüz çok küçük yaşlarda Japon edebiyatı ile tanıştı. Travmatik sayılabilecek olaylar ve çalkantılar yaşasa da ailesi ona entelektüel bir ortam sağladı. 

Lisans eğitimini Waseda Üniversitesi’nde klasik drama üzerine yapan Murakami, 29 yaşına kadar edebiyat bakımından tek bir kelime bile kaleme almadı ve bir beyzbol maçı sırasında roman yazma kararı aldı. Kendisine Gunzou gibi prestijli bir ödül getiren ilk kitabını 1979 yılında yayımladı. Rüzgarın Sesini Dinle ismini taşıyan bu eser, kendisinin “mutfak masası romanlarım” diye tanımladığı kitaplardan biri. Haruki karakteriyle bir farenin ilişkilerini konu edinen bu kitabı bizzat işlettiği bardaki bir mutfak masasının üzerinde ve gece vakitlerinde kaleme aldı. Murakami’nin ilk romanından bir yıl sonra çıkardığı Pinball 1973’te ise tercümanlık bürosu kuran iki gencin öyküsünü anlattı.

Sırasıyla Fujisawa ve Sendaga’ya taşındıktan sonra Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu başlıklı eserini 1985 yılında tamamladı. Bugün birçok kişinin kendisiyle tanışmasına vesile olan İmkansızın Şarkısı isimli eserini 1987 yılında yazdı ve bu roman 16’dan fazla dile tercüme edildi. Bu eseri 1988 senesinde Dans Dans Dans takip etti ve 1997 yılında yayımladığı Zemberekkuşu’nun Güncesi kitabıyla büyük ses getirdi. 1999 yılına gelindiğindeyse Murakami, Japonya ile bir Yunan adası arasında geçen ve üç kişiyi birleştiren bir aşkı konu ettiği meşhur Sputnik Sevgilim romanını okurla buluşturdu.

Yazar, henüz 15 yaşında evden kaçan Kafka Tamura ile yufka yürekli bir yaşlı olan Nakata’nın hayatlarının kesiştiği bir hikâyeyi anlatan Sahilde Kafka’yı 2002 yılında yayımladı. 1Q84 ve Birinci Tekil Şahıs gibi çok satanlar listesindeki konumunu uzun süre koruyan kitaplara imza attı.

Murakami, 1985’te Tanizaki, 2006’da Franz Kafka ve 2007’de Kudüs Bireysel Özgürlük gibi prestijli ödüllere layık görüldü. Tüm bunların dışında da pek çok farklı ödülle onore edilen yazar, bazı edebiyat çevreleri tarafından Japon edebiyatına getirilmiş Batılı bir soluk olarak görülür. Yazarın eğlenceli, canlı ve derin bir düş gücü tarafından beslenen belleğinin bir yansıması olan eserleri, geniş kitleler tarafından ilgi görüyor. Yazar, 60’lı veya 90’lı yılların Tokyo’sunu, müziği, kişisel ilişkileri betimleyen psikolojik ve sürükleyici romanlarıyla gitgide büyüyen bir okur kitlesi edinmeye devam ediyor. Aynı zamanda senarist, öykü yazarı ve çevirmen olan Murakami, The Guardian tarafından yaşayan en büyük romancılardan kabul edilmiştir.

Murakami’nin Edebiyatı

Çalışmaları bugüne dek 50’den fazla dile tercüme edilen Murakami’nin kitapları, temelde modern trajedilerden ve kent yaşamının getirdiği sorunlu insan ilişkilerinden hareket eder. Edebiyat çevreleri tarafından ‘postmodern’ olarak tanımlanan bu edebiyatta, pek çok farklı tema ve motif, yazar tarafından ustalıkla kullanılır. Yalnızlık, sevgi ve cinsellik temaları Murakami’nin hemen her kitabında önemli bir yer tutar. Yazarın mizahi yönü ise tüm romanlarında açıkça gözlemlenebilir. Sevimli kediler, eğlenceli aktiviteler ve alkollü kokteyllere pek çok sayfada rastlamak mümkündür.

Kaleme almış olduğu eserlerde müziğe, özellikle de caz müziğe yer veren yazarın melodi ve ritim sevgisi satırlarına yansır. Pek çok romanında sık sık eski plaklardan, caz ve klasik müzikten söz açar. Sahilde Kafka eserinde ana karakter ile Oshima’nın Schubert üzerine yaptıkları tartışma bu durumun açık bir göstergesi. Çeşitli kitaplarında Prince, The Beatles ve Led Zeppelin gibi unutulmaz gruplara yer verir. Hiç kuşkusuz bu durumun bir nedeni olarak, yazarın bir zamanlar eşiyle Tokyo’da Peter Cat isminde bir caz kulübünü işletmesi gösterilebilir.

Bazı eleştirmenler tarafından apolitik olmakla suçlanan Murakami, aslında eserlerinde sosyal gerçekliğe değinmekten hiçbir zaman geri durmaz. Onun, insan psikolojisinin tuhaf yanlarına dikkat kesilen, sosyal kimliğin ve tarihin önemine vurgu yapan bir eğilimi vardır. Yer yer bunu eleştirel ve realist betimlemeye dayanan bir dil üzerinden yapar. Zemberekkuşu’nun Güncesi eserinde II. Dünya Savaşı’nın öncesindeki Mançuko savaşının sorumlularını konu edinmesi, yazarın duyarlı yönüne dair iyi bir örnektir.

Onun kitaplarındaki ana karakter genellikle bir ilişkiden yeni çıkmıştır ve ailesiyle arası açıktır. Ana karakter için bu, genelde modern dünyada kayıp benliğini aramak için çeşitli yollara başvurma zamanının geldiğine dair bir işarettir. Murakami kitaplarında, aşk ve cinsel kimlik gibi bireysel konularla savaş ve tarih gibi kolektif hafızanın konuları bir arada yer alır. Eserlerine nostaljik, trajik ve kaderci bir anlayışın hâkim olduğu yazar, özellikle Japonya tarihinden bol bol referans verir.

Bir bakıma büyülü gerçekçilik ile romantizmi sentezleyen yazarın ortaya koyduğu külliyatı bir çırpıda tanımlamak kolay olmaz. Hem gerçeküstücü hem de gerçekçi unsurları aynı anda kullanan yazarın eserleri birbirinden uzak görülen temaları buluşturur. Bu noktada siberpunk bir ruhla gizemli bir aşkın yan yana geldiğini yadsıyamayız. Kendini keşfeden, bunalıma giren ve kaçış hâlinde olan kurgusal bireyleri satırlara taşıyan Murakami, okurlara kültürel bakımdan zengin bir repertuar sunar.

Kişisel yaşamında maraton koşucusu olan ve yeni yerler keşfetmeyi seven Murakami, 80’li yılların sonunda Yunanistan ve Türkiye’ye yaptığı yolculuklardan bahseden denemeler kaleme aldı. Başta Ekmek ve Çay, Marlboro, Hakkâri İçin, Van Kedisi olmak üzere Türkiye ve Anadolu’nun yaşantısını resmeden denemelerin edebi düzeyi son derece yüksek. Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden yazar, dinamizmle dolup taşan enfes romanlarını yazmayı sürdürüyor.

Haruki Murakami Kitapları Storytel’de

İnsan doğasını soruşturan, enerjik, haylaz ve postmodern romanlarıyla küresel çapta bilinirliği olan Murakami’nin eserleri şimdi Storytel’de. Yazarın en unutulmaz ve en yeni romanları ile söyleşilerini, birbirinden güzel seslendirmelerle canlılık kazandırılmış biçimde Storytel’de bulacaksın.

Yüzyılın en büyük yazarlarından sayılan Haruki Murakami’nin etkileyici ve hafızada yer edinen romanlarını sesli kitap olarak dinleyebilirsin. Şimdi abone olup yazarın kitapları ile sesli ve yazılı olarak tanışabilirsin.

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın