Mart 2022’de Storytel’de

Kapıdan baktırmasıyla bilinen Mart ayında eve kapandığın zamanları kitapların içinde değerlendirmek isteyebilirsin. Storytel ile odanda hiçbir yer kaplamayan binlerce kitaba anında ve gönlünün istediği kadar dokunabilirsin. Senenin bu ayında farklarını ortaya koyarak benzerleri arasından sıyrılan, bilgi veren ve dikkate değer metinleri titizlikle seçtik. Gülümseten, bambaşka ufuklara sevk eden, düşündüren ve öğreten kitaplar her zamanki gibi kitaplığımızda. Storytel aboneliğini başlatarak bu listede bulunan ve daha nice sayısız kitabı okuyabilir ve dinleyebilirsin. Storytel aboneliğini hemen başlatmak için tıkla.

Aşk Özgürlük Tek Başınalık – Osho

Aşk ruhun gıdasıdır. Aşk, insani isyankar, devrimci yapar. Aşk sana yükseklere uçasın diye kanatlar verir.

ask_ozgurluk_tek

Guru ve spiritüel eğitmen olarak görülen Osho bu kitapta, aşk kavramına yeni ve özgürlükçü bir yorum getiriyor. Aşkın insana verilen bir armağan mı yoksa ceza mı sorusuna verilebilecek yanıtın tamamen kişinin, daha doğrusu iki kişinin elinde olduğunu anımsatıyor okurlara. Türlü aşklar hakkında ayrımlar yapıyor ve hangisinin daha doğru, daha sağlıklı olduğu üzerinde düşünüyor. Sevgi konusunda yeni ufuklara yelken açmak isteyen herkes bu esere bir şans vermeli.

Aşk Özgürlük Tek Başınalık eserini sesli kitap olarak Başak Meşe’nin sesinden dinleyebilirsin.

Ekmeğimi Kazanırken – Maksim Gorki

Tanrı bizi bu dünyaya akılsız çocuklar olarak gönderir, ama akıllı ihtiyarlar olarak geri almak ister. Bu yüzden okumak gerekir!

Ekmeğimi Kazanırken eseri, Maksim Gorki’nin otobiyografik üçlemesinin ortanca kitabıdır. Çocukluğum kitabının ardılı, Benim Üniversitem kitabının halefi niteliğindedir. Gorki bu kitabın yapraklarına, ağır çalışma koşulları altında hayat mücadelesi veren bir çocuğu aktarıyor. Yine Rus toplumunun gerçekçi bir izlenimi, karakterin içten duyguları, her fırsatta sığındığı ninesi ve insanların emekle yoğurdukları külfetli yaşamlar konu ediniliyor. Samimi, yalın, sıcacık, su gibi okunan bu kitapta, karakterin kendisi büyürken, bir taraftan okuru da olgunlaştırma fikri bir an olsun ihmal edilmemiş.

Ekmeğimi Kazanırken eserini sesli kitap olarak  Gürsü Gür’ün sesinden dinleyebilirsin.

Benim Zürafam Uçabilir – Mert Arık

Hayal ederken insan yaşadığı zamandan ve yerden uzaklaşır. Hayal ederek yaşamadığımız zamanlara gidebiliriz. Hiç ayak basmadığımız yerlere adım atabiliriz. Hiç olmadığımız bir kahraman olabiliriz. Hayal ederek istediğimiz her şeye sahip olabiliriz.

Resim çizmekten tarifsiz bir keyif alan Moni’nin öğretmeni bir gün tüm sınıftan bir zürafa resmi çizmelerini ister. Moni bunun üzerine heyecana kapılır. Ancak bir süre sonra daha önce zürafa görmediğini, görse bile bunu çizemeyeceğini düşünür. Öğretmeninin kendisine güven vermesi ve cesaretlendirmesiyle sanatsal nitelikte zürafalar çizmeye başlayan Moni, meseleyi zürafa konsepti taşıyan bir resim galerisi açmaya kadar vardıracaktır.

Bir çocuğa verilen gerçekçi umut ve motivasyonun, en az eğitim öğretim kadar önemli olduğunu ders verircesine hatırlatan bu esere yediden yetmişe herkes bir göz gezdirmeli.

Benim Zürafam Uçabilir eserini sesli kitap olarak Oya Küçümen’in sesinden dinleyebilirsin.

Bağımsızlık Benim Karakterimdir – Mustafa Kemal Atatürk

Efendiler siz hayatınızda mebus olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat hiçbir zaman sanatkar olamazsınız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri ve başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün doğruluğu kanıtlanmış çeşitli sözlerinin bir araya getirildiği Bağımsızlık Benim Karakterimdir eseri, kulaktan dolma ve asılsız sözlerden sıkılan okurlara ilaç gibi gelecek.

Atatürk, ister mecliste ister akşam yemeği masasında olsun, hiçbir zaman sıradan siyaset demeçleri vermiyor, tam tersine yaşama çokça dokunan ve herkesi öyle ya da böyle bir düzeyde ilgilendiren konuları ifade etmeyi yeğliyor. Uygarlık, devlet, sanat, adalet, cumhuriyet, eğitim gibi toplumun tamamını etkileyen ve güncelliğini halen koruyan konular hakkında tecrübeyle sabit yorumlarda bulunuyor.  

Bağımsızlık Benim Karakterimdir eserini sesli kitap olarak Aydoğan Temel’in sesinden dinleyebilirsin.

Venüs – Şebnem İşigüzel 

Ayrıca güzellik insanın kendisine biçtiği değerdir.

Halası Nergis ve Şekina’nın elinde büyüyen Venüs’ün ve ailesini anlatan Venüs eserinde. 1908 ile 1945 seneleri arasında yaşanan, kimi zaman trajik, kimi zaman dokunaklı olaylar anlatılıyor. Bütün bu olaylar kendine özgülüğüyle Mısır, Anadolu, Arnavutluk gibi coğrafyaların arasında mekik dokuyor.

Şebnem İşigüzel’in 2015 senesinde Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülünü alan bu kitabı değişik ve deneysel bir metin okuma arzusu taşıyanlar tercih edebilir.

Venüs eserini sesli kitap olarak Hülya Gülşen’in sesinden dinleyebilirsin.

Andy Warhol: Durmadığınız Sürece Ne Kadar Yavaş Gittiğiniz Önemli Değil – Yelda Kırçuval

Sanat yapmayı düşünme, sadece yap. İyi mi kötü mü olduğuna, sevip sevmediklerine veya nefret edip etmediklerine karar vermeyi insanlara bırak. Onlar karar verirken, sen daha fazla sanat yap.

Sanat dünyasına getirdiği Pop Art akımı ve devrimci yorumlarla yakından tanıdığımız sanatçı Andy Warhol ve sanatı, sanatsal ruhu hakkında bilinenler bilinmeyenler bu eserde. Yazar Yelda Kırçuval dünden bugüne sanat ve modern sanata dair soruların peşinden gidip yanıtlar arıyor. Bu kitapta sadece bir sanatçıyı değil, modern sanatın ontolojik argümanlarını, bağlamlarını ve dinamiklerini de anlayacaksın.

Andy Warhol: Durmadığınız Sürece Ne Kadar Yavaş Gittiğiniz Önemli Değil eserini sesli kitap olarak Hasan Tanılmış’ın sesinden dinleyebilirsin. 

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder 

– ‘Aptalca sorular sormaya başladın ama.’ – ‘Sen cevap veremiyorsun diye ben aptalca soru sormuş olmam.’

15. yaş gününe hazırlık yapan öğrenci Sofie, bir gün posta kutusunda ‘Kimsin sen?’ yazan bir mektupla karşılaşır. Bu yanıtın çok basit olduğunu düşünse de, zaman ona bu soruya cevap vermenin hiç de öyle kolay olmadığını kanıtlayacaktır.

Sofie ve onu felsefe dünyasıyla tanıştıran Alberto Knox, Sokrates’ten başlayarak Marx’a kadar götürüyor, beraber önemli filozofların evlerine ve zihinlerine uğrayıp çıkıyorlar. Bu yoğun ve sıradışı süreçte Sofie, gerçekte kim olduğu üzerine kafa yoruyor, yaşamın anlam ve amacını sorgulama yetisi kazanıyor. 

Sofie’nin Dünyası 50 milyondan fazla kopya satan ve yediden yetmişe herkesin beğeniyle karşıladığı son derece etkili bir felsefe tarihi serüveni. Kendisi de bir felsefe öğretmeni ünvanı taşıyan ve kitabın kaleme alınma gerekçesini okullardaki felsefe eğitiminin yetersizliği olarak gösteren Jostein Gaarder, bu kitapla birlikte bu eksikliği az çok gidermiş görünüyor.

Sofie’nin Dünyası eserini sesli kitap olarak Tilbe Saran’ın sesinden dinleyebilirsin.

Sır – Nermin Bezmen 

Tecrübe, ne kadar çok değil, ne kadar derin yaşandığıyla alakalıdır.

96. doğum gününde yaşama gözlerini yuman Hüma, arkasında bıraktığı biricik ailesine bir not bırakır. Bu upuzun notta Hüma’nın ömrü boyunca herkesten sakladığı sırları, gizli aşkları, eylemleri vasiyetindeki isteği üzerine okunuyor, açığa çıkıyor.

Sır, erotik imgelerin sıklıkla kullanıldığı ve kendine has bir üslupla kaleme alınmış. Sır, 1. Dünya Savaşının arefesinde başlayan ve farklı farklı şehirlerde geçen olaylarla dopdolu bir 96 yıl yaşayan Hüma’yı anlatıyor bizlere.  

Sır eserini sesli kitap olarak Deniz Yüce Başarır’ın sesinden dinleyebilirsin. 

Aforizmalar – Nelson Mandela

Umut, dünyadaki hiçbir gücün sizi mahrum bırakamayacağı güçlü bir silahtır.

Ömrü boyunca mücadeleden mücadeleye koşan, yaşamının koskoca 28 yılını parmaklıklar ardında geçiren dişli bir lider Nelson Mandela. O yalnızca politikacı değil, kendi tabiriyle umudunu hiç yitirmeyen bir hayalperest, özgürlüklerin peşinde koşmaktan yılmayan bir insan hakları aktivisti ve kitap yazarı. Aforizmalar kitabında başta Afrika kıtası olmak üzere dünyadaki tüm coğrafyalar için geçerli bir vicdanın sesi olan liderin ağzından dökülen özlü sözlerle tanışabilirsin. 

Aforizmalar eserini sesli kitap olarak Barış Özgenç’in sesinden dinleyebilirsin.

Sihirli Sanat Yolculuğu – Seçil Pala

Küçük bir kız olan Arya, okul tatili gelip çattığında yaz tatiline çıkmak ister. Sanatın merkezi olan Floransa’ya giden Arya burada yalnızca Donatello ya da Leonardo Da Vinci gibi klasik sanatçılarla değil, Bansky ve Warhol gibi modern sanatın duayen isimleriyle de tanışma fırsatını yakalar. Burada sorular sorup merakını giderir. Sihirli Sanat Yolculuğu, çocuklara sanat bilgisinin aktarılması için başvurulabilecek eşsiz bir kaynak.

Sihirli Sanat Yolculuğu eserini sesli kitap olarak Hümay Güldağ’ın sesinden dinleyebilirsin. 

Bu Ay Storytel’de Yeni Bir Yolculuğa Çık!

Kendine uygun paketlerden birini seç, abone ol ve hemen okumaya ya da dinlemeye başla. Kitaplarla daha fazla zaman geçirmek için Storytel’in raflarında dolaş. Bu platformun özenle seçilmiş sayısız kitaptan meydana gelen kütüphanesini cebinde taşı.

E-kitapKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene